СИНТАКСИЧНІ ОЗНАКИ ПРИКМЕТНИКАУ реченні прикметник найчастіше виступає як означення, що є його основною синтаксичною роллю. Наприклад: Над лісом раптом запанувала абсолютна тиша(прикметник абсолютна — означення). Значно рідше прикметник виступає як іменна частина складенного присудка Яка важка у вічності хода! (Л. Костенко).
Складні випадки визначення та утворення прикметників. Як і іменник, прикметник інколи можна сплутати з іншою частиною мови (найчастіше з числівником): сорокалітній, подвійний – це прикметники. Важливо також навчитися правильно утворювати ступені порівняння прикметників:темний – темніший або більш темний (❌ НЕ більш темніший), найтемніший або найбільш темний (❌ НЕ самий темний чи самий темніший).
Тести. Позначте рядок, у якому всі прикметники присвійні: А лікарів рецепт, лебедина пісня, Оленчина косинка;Б Франкові заклики, ненин голос, слюсарів інструмент;В товаришева книга, Кобзарів заповіт, ахіллесова п’ята;Г професорова лекція, солдатська каска, Іванків олівець;Д Лукашева сопілка, братова допомога, батьківські збори.
Розряди займенників за значенням. Зворотний (себе). Питальні (хто? що? який? чий? скільки? котрий?). !!! Уживаються тільки на початку у питальних реченнях. Їх легко запам’ятати, якщо знаєш питання іменника, прикметника та числівника. Відносні (хто, що, який, чий, скільки, котрий). !!!Уживаються тільки для поєднання простих речень у складне. На відміну від питальних відносні займенники уживаються тільки у складних реченнях.
Розряди займенників за значенням. Заперечні (ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки, нікотрий + жодний). Їх також легко запам’ятати, якщо знати питання іменника, прикметника та числівника і додати до них ні. Неозначені (їх легко утворити, якщо до хто, що, який, чий, скільки, котрий додати одну із часток будь-, -небудь, казна-, хтозна-, аби-, де-, -сь): будь-хто, що-небудь, казна-скільки, хтось, абиякий, дехто.
Тести. Замінити прикметник цілий займенником увесь (у потрібній формі) НЕ МОЖНА в реченніА На толоку традиційно збиралася ціла вулиця. Б Цілий вік вона тужила за своїм утраченим коханням. В Не вистачить цілого життя, щоб дяку тобі скласти, мамо!Г Казан хоч і був цілий, але вже добре пощербився. Д Квитки на спектакль були куплені для цілої школи.
Узгодження з іменником1 узгоджується з іменником у роді, числі і відмінку: один крок, одна команда.2, 3, 4 - називний відмінок множини: два столи, три карбованці, чотири мішки, дві сестри. Від 5 і далі – родовий відмінок множини: п’ять сторінок, шість аркушів, сім днів, тридцять сім партизанів, п’ятсот п’ятдесят вісім тисяч карбованців. Числа, що включають в себе елемент з половиною, з чвертю – узгоджуємо з числом два з чвертю метри. Дроби з родовим відмінком однини: одна п’ята кілометра
Складні випадки відмінювання числівників. Числівники сорок, дев'яносто, сто в усіх відмінках, крім називного та знахідного, мають закінчення -а: сорока, ста. У числівниках п'ятдесят-вісімдесят, а також кількадесят відмінюється тільки друга частина: "-десят" (❌ НЕ п'ятидесяти, а п'ятдесяти); у числівниках двісті-дев'ятсот, а також кількасот відмінюються обидві частини: двохсот, чотирьохсот. У складених кількісних числівниках відмінюються всі слова, ускладених порядкових числівниках – тільки останнє слово: Вісімдесят чотири – вісімдесяти чотирьох, вісімдесят четвертий – вісімдесят четвертого.півтора, півтори, півтораста не відмінюються, а іменники при них мають форму родового відмінка однини: півтораста військових, півтори хвилини, півтора місяця.
Складні випадки відмінювання числівників. Числівники від п'яти до двадцяти, тридцять, кільканадцять, від п'ятдесяти до вісімдесяти мають паралельні форми, які не можна "змішувати":{775 DCB02-9 BB8-47 FD-8907-85 C794 F793 BA}Називнийшістдесят сім. Родовийшістдесяти семишістдесятьох сімох. Давальнийшістдесяти семишістдесятьом сімом. Знахіднийшістдесят сімшістдесятьох сімох. Оруднийшістдесятьма сьомашістдесятьома сімома. Місцевий(на) шістдесяти семи(на) шістдесятьох сімох