Презентація про залози до теми "Ендокринна система" 8 клас

Про матеріал
Презентація до теми "Ендокринна система" до уроків містить інформацію про залози зовнішньої, внутрішньої та мішаної секреції, про хвороби, які розвиваються, причини хвороб, гормони їх роль.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Залози

Номер слайду 2

Основні групи залоз???Що ? ?кудикуди. Через що?

Номер слайду 3

Екзокринні залози. Екзокринні – До них належать:

Номер слайду 4

Молочні - Потові - Сальні - Слізні - Слинні - Залози слизової оболонки травного каналу -

Номер слайду 5

Ендокринні залози До залоз внутрішньої секреції належать: ?

Номер слайду 6

Залози змішаної секреції:підшлункова залоза -?статеві залози -?

Номер слайду 7

Випишіть номери ознак, які характерні для залоз внутрішньої секреції1. Передача команди дуже швидка2. Не мають точної адреси3. Відсутність вивідних проток4. Малі розміри5. Органи6. Відповідь на нервовій імпульс 7. Речовини – гормони 8. Точна дія9. Регуляція через НС10. Регулюють обмін речовин11. Це група вітамінів12. Слинні, потові, молочні залози.

Номер слайду 8

Поняття про ендокринну секрецію вперше було введено К. Бернаром, який встановив здатність клітин печінки виділяти глюкозу в кров

Номер слайду 9

Ендокринна система. Сукупність органів(залоз), частин органів та окремих клітин, які секретують у кров і лімфу гормони. Вона разом з нервовою системою регулює і координує важливі функції організму людини.

Номер слайду 10

Гормони Гормони (від грецького hormao - збуджую, спонукаю) - це біологічно-активні хімічні речовини, що виділяються ендокринними залозами безпосередньо в кров.

Номер слайду 11

гіпоталамусгіпофіз

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Гіпофіз. Розташовується в порожнині черепа , овальної форми , вага 0,5-0,7г. Складається з трьох долей: передньої , проміжної , задньої. Регулює функції багатьох інших залоз…

Номер слайду 15

Гормони гіпофізу:{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Соматотропін (гормон росту)Стимулює ріст тканин Тиреотропін. Стимулює діяльність щитовидної залози. Кортикотропін. Стимулює діяльність коркового шару наднирників. Гонадотропіни. Регулюють функції статевих залоз. Окситоцин. Впливає на скорочення матки, стимулює утворення молока після пологів. Вазопресин. Викликає звуження судин і є антидіуретичним гормоном, що впливає на водний обмін

Номер слайду 16

Гігантизм. Гігантизм - захворювання, що виникає при надлишковій секреції гормону передньої долі гіпофіза - гормону росту. Частіше спостерігається у чоловіків. Проявляється зазвичай у 9—10-річному віці або в період статевого дозрівання.

Номер слайду 17

Гігантизм виникає при гіперфункції гіпофізу з дитячого віку.

Номер слайду 18

Гіперфункція Гіпофункція. Соматотропін

Номер слайду 19

Карликовість. Карликовість – захворювання, що викликається дефіцитом соматотропного гормону. Карлик – це доросла людина маленького росту.

Номер слайду 20

Карликовість виникає при гіпофункції гіпофізу з дитячого віку.

Номер слайду 21

Симптоми Уповільнення окостеніння кістяка, порушення розвитку і зміни зубів; Слабкий розвиток м'язової системи; Недорозвинення статевих органів; Схильність до артеріальної гіпотонії;

Номер слайду 22

Акромегалія. Гігантизм виникає при гіперфункції гіпофізу уже в дорослому віці.

Номер слайду 23

Акромегалія. Виявляється гіпертрофія м’яких тканин носа, губ, вух і, навіть, язика. Збільшення нижньої щелепи призводить до зміни прикусу за рахунок розходження міжзубних проміжків. Виникає акромегалія в основному після завершення росту організму. Розвивається поступово і триває багато років. Боксер Моріс Тілле

Номер слайду 24

Цікаві факти: Гіпофіз як диригент впливає на всі ендокринні звучання організму. Тому визнаємо слідом за знаменитим канадським патофізіологом Г. Сельє, що гіпофіз - своєрідний "ендокринний мозок". Гіпофіз дійсно диригент, і як такий звичайно виконує не свою музику. Композитором треба визнати гіпоталамус - відділ стовбура мозку, для якого характерне скупчення нейросекреторних клітин. Саме вони задають тон і беруть участь практично у всіх процесах, які мають відношення до нервової діяльності, у регуляції обміну речовин, емоційного стану, психічної активності та ін..

Номер слайду 25

Епіфіз. Маса цієї залози у дорослої людини близько 0,2 гр, довжина 8-15 мм, ширина 6-10 мм, товщина 4-6 мм. Так як у людини ця залоза за формою нагадує соснову шишку, вона і отримала одне зі своїх назв - шишковидна залоза (грец. epiphysis - шишка, наріст)Регуляція добових біологічних ритмів(день – ніч), метаболізму (обміну речовин) та пристосування організму до мінливих умов освітленості.

Номер слайду 26

гормони епіфізу{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мелатонін 1. Визначає періодичність сну і коливання температури тіла.2. Порушення добового ритму організму у зв'язку з перельотом через кілька годинних поясів, розлади сну і «зимові депресії»3. Тривалість життя пов'язана із загальною кількістю цього гормону4. Впливаючи на гіпофіз тормозить передчасне статеве дозрівання6. Зумовлює пігментацію шкіри. Сератонін гормон “задоволення”. Роль в згортанні кровіПриймає участь в процесах алергії і запалень. Роль в регуляції моторики і секреції в шлунково- кишковому трактіВплив на процеси збудження і гальмування в системі статевих органів. Наприклад, збільшення концентрації серотоніну у чоловіків затримує настання еякуляції. Вплив на скорочення матки і маткових труб , координації родів.

Номер слайду 27

Гіперфункція Гіпофункція. Порушується робота всіх залоз внутрішньої секреції Передчасний статевий розвиток і затримання росту у дітей внаслідок гальмівної дії на гіпофіз

Номер слайду 28

Гіперфункція Гіпофункція. Надмірна пігментація. Побіління ділянок шкіри(вітіліго) Мелатонін

Номер слайду 29

Щитовидна залоза. Схоже на метелика утворення, розташоване спереду гортані, вагою 30-60 г. Два «крила» цього «метелика» - тягнуться вгору по обидва боки трахеї. Ці «крила» сполучені вузькою смужкою тканини - перешийком, який проходить по передній поверхні трахеї. Вплив на обмін речовин, на ріст і розвиток організму, на збудливість нервової системи, на діяльність серця, на кровообіг і на інші потрібні і корисні функції організму.

Номер слайду 30

Гіперфункція Гіпофункція. Базедова хвороба: підвищується обмін речовин , збудливість нервової системи, розвивається зоб. Мікседема: знижується обмін речовин і збудливість нервової системи, зявляються набряки шкіри. У молодому віці карликовість і кретинізм. Тироксин

Номер слайду 31

Мікседема. Розглядається як крайня, клінічно виражена форма гіпотиреозу. Внаслідок порушення білкового обміну органи і тканини стають набряклими. Термін "мікседема" (слизовий набряк шкіри) по відношенню до важких форм гіпотиреозу став вживатися з 1878 року. У хворих відзначається збільшення маси тіла за рахунок надмірної кількості міжтканинної рідини, одутлість обличчя,психічна загальмованість, сонливість, зниження інтелекту, порушення статевих функцій та всіх видів обміну речовин.

Номер слайду 32

Кретинізм Кретинізм виникає при гіпофункції гормонів щитоподібної залози у дитячому віці. При цьому захворюванні спостерігається затримка росту, порушення пропорцій тіла, фізичного, статевого та психічного розвитку.

Номер слайду 33

Кретинізм Симптоми кретинізму: низький ріст;товстий, великий язик;плоский ніс;розумова відсталість.

Номер слайду 34

Цікаві факти !Сучасні ендокринологи звернули увагу на округлі шиї зображених на портретах жінок, і визначили що багато з моделей Рубенса, Дюрера, Ван Дейка та інших художників хворіли на зоб. Особливо часто такі шиї зустрічалися у творчості Енгра, а потім Матісса.

Номер слайду 35

Паращитовидні залози. Затишно примостилися на задній поверхні щитовидної залози, їх чотири і вага кожної становить приблизно 0,05 м. Регулює обмін Кальцію і Фосфору

Номер слайду 36

Гормони паращитовидних залоз{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Паратгормон. Підтримка постійного рівня кальцію в крові: при його зниженні паратгормон вивільняється і активує перехід цього самого кальцію з кісток в кров до тих пір, поки вміст кальцію в крові не повернеться до норми.

Номер слайду 37

Гіперфункція Гіпофункція. Викликає захворювання кісток, з'являються камені в нирках. Порушуеться розвиток кісткової тканини,зубів. Зниження рівня кальцію в крові, що призводить до підвищеної нервово-м'язової збудливості, спазмів і судом. Паратгормон

Номер слайду 38

Це цікаво! Коли всмоктування кальцію з їжі йде надлишково, його солі накопичуються в нирках. Такі метаболічні процеси цілком здатні надалі призвести до сечокам'яної хвороби і запалення нирок - пієлонефриту. Всім підліткам від 12 до 17 років щорічно потрібно робити профілактичний аналіз сечі, а результати показувати лікарю.

Номер слайду 39

Вилочкова залоза(тимус)Орган дитячого віку, лежить за грудиною. Найбільшої ваги набуває в 11-15 років. Залоза є головним органом імунітету, яка виробляє Т-лімфоцити, а також регулює нейром'язову передачу, вуглеводний обмін і обмін кальцію. У дорослому віці тимус перероджується в жирову тканину.

Номер слайду 40

Вилочкова залоза – надзвичайний орган, який наявний лише в дитячому віці. До 14 років вона зникає.

Номер слайду 41

Гіперфункція Гіпофункція. Порушення імунітету , проведення збудження в нервовій і м'язовій тканинах і обміну речовин Відомо, що видалення цієї залози викликає порушення мінерального обміну: кістки стають м'якими, крихкими і легко ламаються, загоєння переломів йде повільно, може з'являтися м'язова слабкість, так само виникають і психічні порушення.

Номер слайду 42

Це цікаво! Вилочкова залоза (тимус ) розвивається в плода на 6-му тижні вагітності. Вона має розміри більші, ніж всі ендокринні залози, разом узяті. Її роль на цей момент не з'ясована досконально, однак стверджують надзвичайну важливість тимуса для розвитку плоду: вилочкова залоза сама здійснює імунологічний нагляд за розвитком клітин дитини.

Номер слайду 43

Надниркові залози. Парні органи, складаються із коркового і мозкового шару. Регулюють обмін мінеральних і органічних речовин , виділення статевих гормонів, тиск крові, тонус м'язів, стан імунітету. Мозковий шар. Корковий шар

Номер слайду 44

Гормони надниркових залоз{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}1. Кора- кортикостироїди: І. Глюкокортикоїди ІІ. Мінералокортикоїди 2. Статеві стероїди:ІІІ. АндрогениІV. Естрогени - Впливають на обмін білків, вушлеводів,жирів, а також на імунні механізми нашого організму. - Здатні надавати протизапальну дію. - Впливають на водно-сольовий обмін. - Є відповідальними за виробництво статевих гормонів. Мозкова речовина І. Адреналін ІІ. НорадреналінІ . Вплив на вуглеводні запаси і мобілізацію жирів.ІІ. 1. Звужує кровоносні судини і підвищує кров'яний тиск.ІІ.2. Участь в якості медіатора при передачі нервового імпульсу з нервових закінчень на тканині органів. Забезпечують швидку реакцію на раптову небезпеку

Номер слайду 45

Гіперфункція Гіпофункція Адреналін і норадреналін

Номер слайду 46

Хвороба Аддісона. Хвороба Аддісона - захворювання, що виникає в зв`язку з порушенням функцій надниркових залоз, яке найчастіше є наслідком їх туберкульозу.

Номер слайду 47

Цікаво! Змінився гормональний настрій надниркових залоз, і обличчя жінки набуло чоловічого типу оволосіння. До речі, іспанському живописцю Хусепе Рібера належить картина, що зображає Магдалену Вентура. Літня жінка з густою бородою годує грудьми дитину. Поруч стоїть її чоловік, якому, як свідчить переказ, до цього вона вже народила двох дітей. Але борода в жінок - це, звичайно буває в кінцевій стадії ураження надниркових залоз.

Номер слайду 48

Цікаво !Існує припущення, що агресивний стан людини пов'язаний з виділенням норадреналіну, а почуття страху і невпевненості - з виділенням адреналіну."Коли людина боїться -виділяє адреналін,Це знають собакиі, гавкаючи, біжать за ним. Коли ти вбігає в кімнатув черемховому платті,за тобою залітають оси -ти вирізняєш щастя. Я знаю одного приятеляз тухлим поглядом деляги. Над ним все літають мухи. Заздрість він виділяє ".

Номер слайду 49

Залози змішаної секреціїЗалози змішаної секреції виконують водночас дві функції: як залози зовнішньої секреції та залози внутрішньої секреції, тобто вони виділяють секрети безпосередньо у кров і в той же час мають вивідні протоки назовні тіла або в порожнину тіла.

Номер слайду 50

Підшлункова залоза. Підшлункова залоза – одна з великих залоз в тілі людини. Її роль подвійна, так як крім гормонів, вона виділяє підшлунковий сік. Виділяє два гормони, що регулюють вуглеводний обмін – це інсулін та глюкагон.

Номер слайду 51

Цукровий діабет Розвивається внаслідок виділення недостатньої кількості гормону інсуліну, в результаті чого розвивається гіперглікемія - стійке збільшення глюкози в крові.

Номер слайду 52

Гіперфункція Гіпофункція Інсулінова кома. Цукровий діабет

Номер слайду 53

Номер слайду 54

Гіперфункція Гіпофункція. Передчасне статеве дозрівання. Видалення статевих органів. В 1939 році 5-річна Ліна Медіна народила дитину 2.7 кг за допомогою кесаревого розтину

Номер слайду 55

Цікаві факти! Зазвичай роль статевих залоз демонструють на курей. Після видалення статевих залоз у півня різко зменшується гребінь, зникає характерне оперення, кігті, він перестає співати і за зовнішнім виглядом нагадує курку. Після видалення у курки яєчників вона набуває риси, властиві півневі. Якщо курці пересадити сім’яники півня, то у неї з'являються зовнішні ознаки і риси поведінки півня (розростається гребінь, виростають півнячий хвіст, кігті, вона починає співати). При пересадці яєчника півневі він набуває куряче оперення, хвіст і характерні риси поведінки курей.

Номер слайду 56

Домашнє завдання: опрацювати §Підготувати повідомлення про вплив алкоголю, нікотину, наркотиків на організм людини.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 10
Оцінки та відгуки
 1. Пащенко Світлана Олексіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 2. Пастухова Наталія
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 3. Логвиненко Олена Віталіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 4. Логвиненко Олена Віталіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 5. Логвиненко Олена Віталіївна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 6. Палій Ірина
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 7. Отрощенко Юлія Володимирівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 8. Шуть Олена Іванівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 9. Холодар Людмила Олександрівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
 10. Бурячковська Ольга Вікторівна
  Загальна:
  5.0
  Структурованість
  5.0
  Оригінальність викладу
  5.0
  Відповідність темі
  5.0
Показати ще 7 відгуків
pptx
Додано
21 січня 2018
Переглядів
18889
Оцінка розробки
5.0 (10 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку