Роль та значення енергетики в сучасному суспільстві. Раціональне ставлення до використання енергетичних ресурсів. Сучасні тенденції розвитку енергетики..
11 кл проф Урок 155 Проблема раціонального розвитку енергетики 14 05 2024* Збільшення енергоспоживання на початку XXI ст. відбувається через → розвиток технічної цивілізації та НТР. * Бурхливі темпи розвитку енергетики спричинили появу низки проблем, → які пов’язані з її негативним впливом на довкілля. ПРОБЛЕМА РАЦІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ ЕНЕРГЕТИКИ.
Номер слайду 2
* Масове використання викопного палива завдає збитків природі вже на етапі його видобутку, що негативно впливає на здоров’я людей.
Номер слайду 3
* Рослини та води Світового океану не встигають поглинати вуглекислоту, яка утворюється внаслідок спалювання палива.
Номер слайду 4
* Це призводить до поступового посилення →«парникового ефекту», → теплового забруднення атмосфери → й небажаного для людства потепління клімату.
Номер слайду 5
* За сучасного рівня розвитку цивілізації вирішити цю проблему можна лише → через енергозберігаючі технології та розвиток альтернативної енергетики.
Номер слайду 6
«Через кліматичні зміни Україна змістилася на 400 км на південь»
Номер слайду 7
* Сьогодні близько 62% електроенергії світу виробляють ТЕС. → Майже 92 % електростанцій Польщі та ПАР працюють на вугіллі, → Нідерландів — на природному газі (країна має 25 % запасів природного газу ЄС). * Значною є частка ТЕС в енергетиці Китаю, Мексики та Австралії.
Номер слайду 8
* Друге місце (до 16%) у структурі виробництва енергії посідають ГЕС → у Бразилії та Норвегії майже 95%).
Номер слайду 9
АЕС належить третє місце — 10% → у Франції — понад 71,6%, Бельгії — 50%, Південній Кореї — 41%).
Номер слайду 10
* Глобальній економіці потрібна термінова зміна структури виробництва електроенергії → в бік забезпечення мінімального теплового забруднення атмосфери. * Є країни, які віддають перевагу розвитку певного виду електростанцій. * Наприклад, Норвегія і Бразилія основну частину електроенергії отримують за рахунок ГЕС, Бразилія
Номер слайду 11
* Китай через будівництво потужних вугільних ТЕС є → основним тепловим забруднювачем атмосфери.
Номер слайду 12
Яка найбільша проблема АЕС?Найбільша проблема з утилізацією радіоактивних елементів урану і плутонію, у яких надзвичайно довгий період розпаду. Приміром період напіврозпаду деяких ізотопів плутонію становить близько 24 тисяч років, а час розпаду інших радіонуклідів у паливі може сягати близько 100 тисяч років і більше.
Номер слайду 13
Великі гідроелектростанції дуже шкодять навколишньому середовищу. Влада країн Європи та США поступово відмовляється від використання великихгідроелектростанцій, оскільки ті завдають великої шкоди екології та до того ж є економічно невигідними, стверджують американські вчені. Щороку в розвинених країнах демонтують десятки ГЕС. Натомість країни, що розвиваються, продовжують активно будувати греблі на великих річках.
Номер слайду 14
* Із цих причин людство звернуло увагу на нетрадиційні способи отримання енергії, наприклад, шляхом використання тепла земних надр. * У такий спосіб енергію отримують у → Філіппінах (понад 27%), → Новій Зеландії (19%), → Ісландії (майже 100%).
Номер слайду 15
У Франції з XIV ст. діє найстаріша у світі геотермальна система централізованого теплопостачання в Шоде-Еге.
Номер слайду 16
Номер слайду 17
На сьогодні вже розроблені технології отримування електроенергії за рахунок енергії хвиль та перепаду температур між поверхневими й глибинними водами Світового океану.
Номер слайду 18
Більш активно використовується енергія Сонця й вітру.
Номер слайду 19
* У недалекому майбутньому масового поширення набуватимуть геліостанції, → адже лише протягом трьох хвилин Сонце дає людству таку кількість енергії, → якої достатньо для життєдіяльності протягом року. * Значні перспективи має використання водню як енергоносія (мал. 1). Мал. 1. Країни-лідери за виробництвом сонячної енергії.
Номер слайду 20
* На початку XVI ст. Європа опинилася на межі паливної та харчової катастрофи. У період Раннього Середньовіччя європейські народи жили серед лісів. * Збільшення кількості населення і технології знеліснення призвели → до катастрофічного вирубування лісу для опалення житла й приготування їжі.
Номер слайду 21
Вугілля стало тоді альтернативним паливом.
Номер слайду 22
* На початку XIX ст. нафта стала альтернативою → китовому жиру, який використовували в лампах освітлення і для змащення механізмів. * Перша партія нафти була продана в 1859 р. в Пенсильванії (США).