Рекомендовано при вивченні модуля «Послідовність підготовки до туристсько-краєзнавчих походів» за програмою «Пішохідний туризм» (автор Савельєва Г.Г./2020 рік)
Рогатіна Яна Олександрівна, керівник гуртка «Пішохідний туризм»
ТУРИСТИЧНА ГРУПА - група неофіційного та неформального типу, основою якої є є добровільне об´єднання людей, пов’язаних спільністю інтересів.
ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ:
ü формується з однодумців,
ü її «життя» не перевищує тривалості походу, включаючи підготовку до нього,
ü найбільш стійке утворення – організаційне ядро 1
– 3 або 5 досвідчених туристів,
ü характерною особливістю є автономність її функціонування,
ü внутрішня структура групи, взаємовідносини і норми поведінки в ній визначається спільною метою подорожі, характером і особистісними якостями членів туристичної групи,
ü психологічна сумісність набуває особливого значення для міжособистісних стосунків і психологічного клімату групи.
ЩОДО ПСИХОЛОГІЧНОЇ СУМІСНОСТІ ГРУПИ
Основною мотивацією для включення в групу певної особи є її особисті якості, розуміння нею ролі в групі, доброзичливість до людей, готовність прийти на допомогу. |
|
При комплектуванні групи необхідно свідомо спрямувати формування міжособистісних стосунків, передбачити і відводити можливі конфлікти. |
|
Психологічна сумісність учасників групи характеризується їх здатністю протягом тривалого часу здійснювати спільну діяльність, маючи бажання продовжувати таку взаємодію і не викликати один в одного негативних емоцій. |
Ø Психологічні сумісності відіграють важливу роль, коли група поставлена у складні умови, викликані обставинами туристичного походу.
Ø Низька сумісність різко знижує надійність і стійкість колективу, ефективність його діяльності (виникають гострі конфлікти).
Ø Людина має обмежений запас психічної стійкості, похід виснажує цей запас.
Ø Туристичний похід вимагає від її учасників значних витрат не лише фізичної, а й психічної енергії.
Ø Володіння механізмами формування психологічного клімату у туристичні групі, знання ситуацій, що здатні привести до конфліктів, вміння попередити його чи знайти правильний вихід сприятимуть
успішному здійсненню подорожі без неприємностей і https://www.dreamstime.com/ розчарувань, без травм і нещасних випадків.
Умови туристичного походу вимагають комплексної психологічної підготовки:
індивідуальну, групову та спеціальну підготовку.
Індивідуальна психологічна підготовка передбачає формування гармонійно розвиненої, психологічно стійкої особистості, що здатна витримувати значні фізичні навантаження і нервово – психічне напруження.
Групова психологічна підготовка полягає у формуванні психологічно стійкого колективу з взаємоповагою і взаємодопомогою. Групова психологічна підготовка є найважливішою і найскладнішою частиною комплектації психологічної підготовки учасників походу.
Спеціальна психологічна підготовка спрямована на оволодіння прийомами подолання стресового стану, паніки і стану в аварійних та екстремальних ситуаціях, вироблення психологічної здатності роботи в різних умовах зовнішнього середовища, політичної системи.
Це своєрідний кодекс туристської честі. Відправляючись у похід, ти повинен не тільки добре знати і розуміти їх зміст, але й завжди їх дотримуватись.
1. Не можна зрозуміти значення і користь туризму, сидячи вдома.
2. Успіх походу повністю залежить від його підготовки.
3. Дорогу долає той, хто йде і дивиться вперед.
4. Головне правило туриста: один за всіх і всі за одного.
5. Основна вимога походу – дотримання правил поведінки і техніки безпеки.
6. Девіз туриста: не скніти і не впадати в розпач.
7. Семеро одного завжди чекають.
8. Незаписане похідне спостереження – втрачений час.
9. Мандрівник – це той, хто людям і природі не приносить шкоди.
10. У поході немає нічого особистого. За проблеми, біди, перемоги і успіхи відповідає вся група.
11. Пішов у похід – будь сміливий, витривалий і терплячий.
12. Навіть останній шматочок хліба в поході ділиться на всіх.
13. Необміркований похід буває тільки у неосвічених туристів.
⸎ Ті, хто хоч раз потрапляв у екстремальну ⸎ Страх є нормальною реакцією ситуацію, акцентують увагу на своєму людини на небезпеку та важливим незвичайному психічному стані. фактором самозбереження.
⸎ В одних він може проявлятися в загальній ⸎ Його межа залежить від знання й
міри адаптації людини до чинників, які мобілізації, припливі енергії та готовності
протистояти обставинам, в інших – у його викликають: висота, сила водного
потоку на гірських порогах, гроза, дикі
пригніченому стані, депресії, відчутті страху й звірі тощо.
паніці. https://www.kindpng.com/
Найсильнішим проявом страху є паніка. Панічний стан проявляється в сум’ятті, переляку, розгубленості, втраті контролю над своїми думками й діями. Форми його вияву можуть різними.
Бувають випадки, коли страх паралізує свідомість, і замість того, щоб тікати від небезпеки, людина залишається в стані заціпеніння, не здатна зробити ні кроку. Потерпілий не реагує на кинутий йому рятувальний круг, мотузку.
Це один із найнебезпечніших виявів паніки: адже найчастіше вона трапляється у фізично сильних людей, які звикли покладатися на свої м’язи; у такому стані вони самі можуть стати непередбачуваним екстремальним фактором.
За своїм проявом до сильної Полягає в інстинктивних діях,
паніки схожий і когнітивний дисонанс, при якому людина, не контролюючи від страху своїх дій і свідомості, біжить у бік небезпеки, тобто найсильнішого подразника. |
спрямованих на самозахист: швидка втеча, стрибок у бік, крик тощо. Інстинктивне бажання пливти до берега від перекинутого човна суперечить міркуванням безпеки: раціональним є рішення не покидати човна, а спокійно гребти за течією до мілини. |
Виявляється в повній безпорадності, відчутті безвихідності, приреченості. Людина втрачає волю і віру в порятунок і припиняє боротьбу за життя. У цьому випадку потерпілий не обов’язково перебуває у стані повної бездіяльності. Він може продовжувати автоматично виконувати якусь роботу.
1. Як тільки з’являється специфічний стан тривоги, страху і паніки, починаємо глибоко дихати. Можна робити глибокий вдих 4 секунди, потім затримати дихання на 4 секунди, глибокий видих (на рівні грудей і живота – 8 секунд). 2. Зробивши 5-6 таких вдихів і видихів, пробуємо подумки встановити: де відчуття тепла більше - на вдиху чи видиху. Прислухатися до своїх відчуттів упродовж хвилини.
3. Добре допомагає напруження м’язів тіла або обличчя. Широко відкрити очі і рота, ніби кричиш, потримати в напруженні 30 секунд потім розслабитися. Повторити декілька разів. Так само можна стискати кулаки і потім їх розтискати.
4. Пити воду, вмиватися.
5. Для долання панічних думок вголос називати предмети, які бачиш навколо, або читати вірші, молитви.
Коли втрачається контроль над собою, й треба зосередитися на зовнішньому, а не на внутрішніх відчуттях, відволіктися від фіксації неприємних думок та переживань, необхідно уважно подивитись навкруги та назвати
5 речей, що ти можеш побачити
4 речі, до яких ти можеш торкнутися
3 речі, що ти можеш почути
2 речі, що ти можеш понюхати
1 річ, що ти можеш спробувати на смак
ЛІТЕРАТУРА ТА ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ
1. Ганопольский Ю.О. Уроки туризму. – К.: Шкільний світ, 2006.
2. Грабовський Ю.А. і др. Спортивний туризм. Навчальний посібник. – Тернопіль, 2008. – 304 с.
3. Інструкція щодо організації та проведення туристських спортивних походів з учнівською та студентською молоддю та Інструкція щодо організації та проведення екскурсій і подорожей з учнівською та студентською молоддю, затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 02.10.2014 No1124, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2014 за №1341/26118.
4. Наровлянська М.Д., Наровлянський О.Д., Пустовойт В.О. Шкільний туризм. – К.: Шкільний світ, 2009. – 128 с.
5. Літвінов Д.А. Справочник туриста . – Дніпропетровськ: ЕЦ „Восхождение”, 2005.
6. Правила спортивних змагань зі спортивного туризму. Федерація спортивного туризму України. – К.: 2021.
7. Савельєва Г.Г. Навчальна програма для гуртків туристсько-краєзнавчого напряму позашкільної освіти
«Пішохідний туризм». – Запоріжжя, 2020
*Фото, використані в презентації, авторські, картинки взяті з інтернет-простору.