Речення — це синтаксична одиниця, що виражає певну думку, має інтонаційну та смислову завершеність і служить для спілкування. Презентація містить найголовніші поняття про речення, яке воно буває, і його головні члени.
Речення-осмислене, граматично та інтонаційно оформлене сполучення слів або окреме слово, що виражає відносно закінчену думку.
Номер слайду 2
За емоційним забарвленням речення поділяються на:
Номер слайду 3
Емоційно забарвленні(кличні)Розповідні, питальні, спонукальні речення, оформленні окличною інтонацією, тобто інтонацією з різними тембровими відтінками. Часто містять частки:що за, ну й, нумо; вигуки-гей, о, ах…. Яка чудова ніч! Невже я з'їв те яблоко-гібрид, що навіть дух мені його набрид?!
Номер слайду 4
Емоційно нейтральні (неокличні)Це речення з характерною для них інтонацією. Які красиві, які неповторні раннього літа поля в лісостепу.
Номер слайду 5
У реченні є головні члени:
Номер слайду 6
Підмет. Простий може виражатися: імен або займ в Н.в.; будь-якою частиною мови. Настав вечір(підм). Вони(підм) із захопленням розповідали про подорож. Складний. Виражається словоспол або реченням, якщо вони вжиті у Н.в. П'ять учнів відмовилося їхати на екскурсію
Номер слайду 7
Присудок. Вказує на дію, стан, ознаку предмета. Простий виражений дієсловом дійсного, умовного і наказового пособу. Співали чистими голосами діти. Складний може бути імен або дієсловом