Презентація "Речення із звертанням. Звертання непоширені й поширені. Розділові знаки при звертанні"

Про матеріал
Тема. Речення із звертанням. Звертання непоширені й поширені . Розділові знаки при звертанні
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема. Речення із звертанням. Звертання непоширені й поширені . Розділові знаки при звертанніПідготувала Ващенко О. П.

Номер слайду 2

Спілкування - це одна з основних сфер людського життя, яка спрямована на обмін інформацією між людьми. Залежно від ситуації спілкування, кожен вибирає свої форми звертання. Треба вчитися правильно вживати звертання, бо від цього залежить насамперед ставлення співрозмовника до вас.

Номер слайду 3

Звертання – це слово або група слів у реченні, що називають особу, а іноді неживий предмет, до якого звертається мовець. Звертання не є членами речення. Здебільшого вживається в розмовному, художньому та публіцистичному стилях мовлення. Мово рідна, слово рідне,Хто вас забуває,Той у грудях не серденько,А лиш камінь має. С. Воробкевич

Номер слайду 4

З В Е Р Т А Н Н ЯОскільки в мовленні доводиться часто звертатися до осіб, то в українській мові при звертанні слід послуговуватися кличним відмінком. Назву “кличний відмінок” уперше вжито в Правописі 1990 року, у попередніх правописах це поняття називали клична форма. У діловому та науковому стилях кличний відмінок властивий тільки іменникам чоловічого й жіночого роду в однині. Іменники середнього роду й іменники всіх родів у множині цієї форми не мають (виняток – панове).

Номер слайду 5

Як і всі відмінки, кличний відмінок утворюється за допомогою відповідних закінчень. Закінчення кличного відмінка здебільшого залежить від часу активного побутування, від відміни (I, II, III, IV), групи (тверда, м’яка, мішана), будови та наголосу іменника. Звертання виражається іменником у кличному відмінку або в називному в значенні кличного. Інколи звертання може виражатися прикметником дієприкметником числівником ужитим у значенні іменника. Наприклад Пятий, швидко на гору!

Номер слайду 6

Поставити подані іменники в кличному відмінку. Утворені слова записати в зошит. Тетяна, Катерина, зоря, доня, матуся, круча, душа, дуб, козак, юнак, син, дід, гай, край, поле, море, сонце, столяр, маляр, любов.

Номер слайду 7

Тетяно, Катерино, зоре, доню, матусю, круче, душе, дубе, козаче, юначе, сину, діду, гаю, краю, поле, море, сонце, столяре, маляре, любове.

Номер слайду 8

Виписати речення з поширеними звертаннями. Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема. ( В. Сосюра) О мова моя, душа голосна України! ( В. Сосюра) Слово, чому ти не твердая криця,Що серед бою так ясно іскриться?(Леся Українка)Пам'ятай, моє миле дитя,Рідна мова завжди солов'їна,Зігріває людей все життя. (В. Кленц)

Номер слайду 9

Якщо з українською мовою. В тебе, друже, не все гаразд,Не вважай її примусовою,Полюби, як весною ряст.( Дмитро Білоус)Ти постаєш в ясній обновіяк пісня, линеш, рідне слово. Ти наше диво калинове,кохана материнська мово! ( Дмитро Білоус)

Номер слайду 10

Робота за схемами «Розділові знаки при звертанні»1. ЗВ, …2. ЗВ!....3. …, ЗВ, …4. …, ЗВ.

Номер слайду 11

Перебудувати речення так, щоб у кожному було звертання. Розставте розділові знаки. Хлопці відвідують спортивні секції. Мати спекла пирогів. Птахи прилітають до моєї годівнички взимку. Діти уважно читають завдання. Сонце дає Землі світло і тепло.

Номер слайду 12

Розставити розділові знаки в реченнях із звертанням. Слався рідна Україно наша земле золота…(П. Тичина) Зоре моя вечірняя зійди над горою, поговоримо тихесенько в неволі з тобою. (Т. Шевченко)Як я люблю тебе мій рідний краю! (І. Франко)Ой Морозе Морозенку ти славний козаче! (Нар. тв.)Давню байку правиш друже. (Леся Українка)

Номер слайду 13

РЕФЛЕКСІЯ Я дізнався(лася)…Я зрозумів(ла)…Я навчився(лася)…Я відчув (ла) труднощі…Я не вмів(ла), а тепер умію…

Номер слайду 14

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯВипишіть із народних пісень строфи із звертанням. Усно поясніть розділові знаки при звертанні. АБОСкладіть і запишіть діалог за фотоілюстрацією. Поясніть розділові знаки при звертанні.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Макарова Вікторія Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
31 січня 2022
Переглядів
3458
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку