Речення з одним головним членом.(загальне ознайомлення) 5 клас
Номер слайду 2
Любі діти! Сьогодні ми з вами продовжимо подорожувати країною Синтаксису та розкривати її нові таємниці. А наступною таємницею будуть речення з одним головним членом.
Номер слайду 3
На сьогоднішньому уроці ми систематизуємо свої знання про речення; удосконалимо вміння відрізняти словосполучення від речення; розширимо поняття про граматичну основу речення, її функції та способи вираження; удосконалимо навички синтаксичного розбору речення.
Номер слайду 4
Запишіть речення і визначте у них підмет і присудок. Порівняйте граматичні основи 1,2,3 та 4,5 речень. Який висновок ви зробили?Дерево пізнається за плодами. Кора дерево береже. Дерево з корінням менше боїться вітру. По голках судять про корінь дерева. Горобину пізнають по листю.
Номер слайду 5
Речення, граматична основа яких складається з підмета і присудка, називаються двоскладними. Речення, які мають граматичну основу з одного головного члена (тільки підмета або тільки присудка), називаються односкладними.(визначення записати в зошит)
Номер слайду 6
Порівняйте, спишіть, підкресліть підмет і присудок: Двоскладні речення: Односкладні речення: Пахнуть сонцем дині спілі. Пахне липою медово. Мов хазяєчка хороша, Всі стежкизамела усе пороша. й дороги замело. Пів Полісся вода залила. Залило водою луки. Ранок застає пароплав у Ранок. Туман.вільному морі.
Номер слайду 7
Працюємо з підручником. Виконуємо вправу 419(с.171)
Номер слайду 8
Прочитайте речення, визначте у кожному головні члени. Запишіть їх. Які з речень мають один головний член речення? Як називаються такі речення?1. Світає. Край неба палає. Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.2. Ледь-ледь на сході і на півдні світлішає. 3. Співають півні.4. Подвір'я. Степ. Вкраїна. Русь.5. Задумалось поле. Утихло кругом...6. Замовкає річ. Вечір. Ніч.
Номер слайду 9
Перебудувати речення з одним головним членом на речення з повною граматичною основою та записати їх у зошит. Наприклад: На галявині пахло свіжою травою. – На галявині пахла свіжа трава. У лісі мені дихалось вільно. Вітром нанесло гори піску. На луках батьком скошено отаву. Сьогодні чогось не спалось хлопцеві. СЛОВНИК: Отава – трава, що відростає на місці скошеної.
Номер слайду 10
Рефлексія На сьогоднішньому уроці я: - дізнався…- зрозумів…- я не знав, а тепер знаю…- мені найбільше сподобалось…