РЕФОРМИ 60—70-Х РОКІВ ХІХ СТОЛІТТЯ В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ ТА ЇХНІЙ ВПЛИВ НА УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ
Номер слайду 2
РЕФОРМИ 60-70 РОКІВ ХІХ СТ. В РОСІЙСЬКІЙ ІМПЕРІЇ ТА ЇХ ВПЛИВ НА УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ
Номер слайду 3
ЗГАДАЙТЕ, ЧОМУ БУЛА ПРОВЕДЕНА СЕЛЯНСЬКА РЕФОРМА 1861 РОКУ. ЩО ВАМ ПРО ЦЕ ВІДОМО? ЯК ВИ РОЗУМІЄТЕ ЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ «САМОДЕРЖАВСТВО»? ЧИ ПАМ’ЯТАЄТЕ ВИ, ЩО РЕКРУТСЬКА СЛУЖБА У ВІЙСЬКУ ТРИВАЛА 25 РОКІВ?
Номер слайду 4
ЗАДЛЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ РІЗНИХ СФЕР ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА В 1860—1870-Х РОКАХ РОСІЙСЬКА ВЛАДА ПРОВЕЛА НИЗКУ РЕФОРМ. ОСНОВНІ ПРИЧИНИ РЕФОРМ.1. ПРИЧИНИ РЕФОРМ 60—70-Х РОКІВ ХІХ СТОЛІТТЯ. РЕФОРМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯПРИСТОСУВАТИ САМОДЕРЖАВСТВО ДО НОВИХ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИХ УМОВЗМЕНШЕННЯ СОЦІАЛЬНОЇ НАПРУГИ В СУСПІЛЬСТВІ
Номер слайду 5
1864 Р. ЗЕМСЬКА РЕФОРМА1. СТВОРЕНО ГУБЕРНСЬКІ ТА ПОВІТОВІ ЗЕМСТВА – ВИБОРНІ ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОУПРАВЛІННЯЗЕМСТВА ЗАЙМАЛИСЯ ЛИШЕ МІСЦЕВИМИ ГОСПОДАРСЬКИМИ СПРАВАМИ: УТРИМАННЯМ І БУДІВНИЦТВОМ ШЛЯХІВ СПОЛУЧЕННЯ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯНАЛАГОДЖЕННЯМ ПОШТОВОЇ СЛУЖБИ; УТРИМАННЯМ ПОЧАТКОВИХ ТА ПРОФЕСІЙНИХ ШКІЛ, НАВЧАННЯ В ЯКИХ БУЛО БЕЗКОШТОВНИМ; СТВОРЮВАЛИ ЛІКАРНІ, СИРОТИНЦІ; СПРИЯЛИ РОЗВИТКОВІ КООПЕРАТИВНОГО РУХУ ТА КРЕДИТНИХ УСТАНОВ, ПІДВИЩЕННЮ КУЛЬТУРИ ЗЕМЛЕРОБСТВА СЕЛЯН, ЗОКРЕМА ПОСТАЧАЛИ НАСІННЯ, СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ МАШИНИ. БІЛЬШІСТЬ СПРАВ ЗЕМСТВА ФІНАНСУВАЛИ САМІ. ЗЕМСТВАМ НЕ ПІДПОРЯДКОВУВАЛАСЯ ПОЛІЦІЯ, І ЇХНЮ ПОСТАНОВУ МІГ ВІДМІНИТИ ГУБЕРНАТОР.
Номер слайду 6
1870 Р. - МІСЬКА РЕФОРМАСТВОРЮВАЛИСЯ ОРГАНИ МІСЬКОГО САМОУПРАВЛІННЯ – ДУМИ, ЯКІ ОБИРАЛИ НА ЧОТИРИ РОКИ ПЛАТНИКИ ПОДАТКІВ ВІКОМ ВІД 25 РОКІВ. МІСЬКІ ДУМИ ЗАЙМАЛИСЯ ГОСПОДАРСЬКИМИ СПРАВАМИ, УПОРЯДКУВАННЯМ МІСТ, ТОРГІВЛЕЮ, ПРОМИСЛОВІСТЮ ТОЩО. ЗЕМСЬКОЮ ТА МІСЬКОЮ РЕФОРМАМИ ЗАСНОВАНІ САМОВРЯДНІ ОРГАНИ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУВАЛИ ПРОБЛЕМИ ЖИТТЯ МІСЦЕВИХ ГРОМАД.
Номер слайду 7
2. РЕФОРМИ У СФЕРІ НАРОДНОЇ ОСВІТИ ТА ДРУКУУ 1863 РОЦІ БУЛО РЕФОРМОВАНО СИСТЕМУ ВИЩОЇ ОСВІТИ: УНІВЕРСИТЕТАМ ПОВЕРНУЛИ АВТОНОМІЮ, ЯКУ ІМПЕРАТОР МИКОЛА I ЛІКВІДУВАВ 1835 РОКУ. ВІДТЕПЕР УНІВЕРСИТЕТИ МОГЛИ ОБИРАТИ СОБІ КЕРІВНИКІВ І САМОСТІЙНО РОЗПОРЯДЖАТИСЯ ФІНАНСАМИ. В 1864 РОЦІ РОЗПОЧАЛАСЯ РЕФОРМА ПОЧАТКОВОЇ ОСВІТИ: ВСІ ПОЧАТКОВІ ШКОЛИ ПЕРЕЙМЕНУВАЛИ В НАРОДНІ УЧИЛИЩА, ЯКІ БУЛИ БЕЗСТАНОВИМИ Й МАЛИ ПРАЦЮВАТИ ЗА ЄДИНИМИ ПРОГРАМАМИ.1864 РОКУ РЕФОРМУВАЛИ СЕРЕДНЮ ОСВІТУ: СТВОРЮВАЛИ МЕРЕЖУ КЛАСИЧНИХ ГІМНАЗІЙ ТА РЕАЛЬНИХ УЧИЛИЩ. УНІВЕРСИТЕТВИЩИХ ТЕХНІЧНИХ ШКІЛ
Номер слайду 8
Номер слайду 9
1864 Р. - СУДОВА РЕФОРМАДЛЯ ВСЬОГО НАСЕЛЕННЯ ІМПЕРІЇ ВСТАНОВЛЮВАЛИ ЄДИНИЙ СУД. ЗАПРОВАДЖЕНО ВІДКРИТІСТЬ СУДОВОГО ПРОЦЕСУНЕЗАЛЕЖНІСТЬ СУДДІВ ВІД АДМІНІСТРАЦІЇ ЗМАГАЛЬНУ СИСТЕМУ СУДОЧИНСТВА: З ПРОКУРОРОМ ОБВИНУВАЧЕННЯ Й АДВОКАТОМ ЗАХИСТУУТВОРЕНО ІНСТИТУТ ПРИСЯЖНИХ ЗАСІДАТЕЛІВ, ЯКИХ ОБИРАЛИ ЖЕРЕБКУВАННЯМ ІЗ ПРЕДСТАВНИКІВ УСІХ СТАНІВ. ВОНИ, ВИСЛУХАВШИ ОБИДВІ СТОРОНИ, ВСТАНОВЛЮВАЛИ, ВИННИЙ ЧИ НЕ ВИННИЙ ПІДСУДНИЙМІРУ ПОКАРАННЯ ВИЗНАЧАЛИ, ЗГІДНО ІЗ ЧИННИМИ ЗАКОНАМИ, СУДДЯ ТА ЧЛЕНИ СУДУ. ЦЯ РЕФОРМА НАЙПОВНІШЕ ВІДПОВІДАЛА ПРАКТИКАМ СУДОЧИНСТВА ЄВРОПЕЙСЬКИХ КРАЇН.
Номер слайду 10
1865 Р. - РЕФОРМА ЦЕНЗУРИ ЦЕНЗУРА (ДЕРЖАВНИЙ НАГЛЯДУ ЗА ЗМІСТОМ ДРУКОВАНИХ ВИДАНЬ)ЦЕНЗУРНІ УСТАНОВИ ПЕРЕДАВАЛИ ВІД МІНІСТЕРСТВА НАРОДНОЇ ОСВІТИ ДО МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ. ЗГІДНО ІЗ ЗАПРОВАДЖЕНИМИ «ТИМЧАСОВИМИ ПРАВИЛАМИ», ПОПЕРЕДНІЙ ЦЕНЗУРІ ПІДЛЯГАЛИ ДРУКОВАНІ ТВОРИ ДЛЯ ШИРОКОГО ЧИТАЦЬКОГО КОЛА. ЦЕНЗУРУ СКАСОВУВАЛИ ДЛЯ КНИГ І ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ, ЯКІ ЗА ТЕМАТИКОЮ МОГЛИ МЕНШЕ ВПЛИВАТИ НА СУСПІЛЬНУ ДУМКУ.
Номер слайду 11
1874 Р. -ВІЙСЬКОВА РЕФОРМАВІДМІНЯЛА РЕКРУТСЬКІ НАБОРИ І ЗАПРОВАДЖУВАЛА ЗАГАЛЬНУ ВІЙСЬКОВУ ПОВИННІСТЬ ДЛЯ ЧОЛОВІКІВ ВІКОМ ВІД 21 ДО 40 РОКІВ. У СУХОПУТНИХ ВІЙСЬКАХ СЛУЖИЛИ 6 РОКІВ ТА ЩЕ 9 БУЛИ В ЗАПАСІНА ФЛОТІ – 7 РОКІВ І 3 В ЗАПАСІ. В АРМІЇ ЗАБОРОНИЛИ ТІЛЕСНІ ПОКАРАННЯ. ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ОФІЦЕРСЬКИХ КАДРІВ СТВОРЕНО ВІЙСЬКОВІ ГІМНАЗІЇ, СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ЮНКЕРСЬКІ УЧИЛИЩА Й АКАДЕМІЇ. ЦІ ЗАХОДИ ПРОВЕДЕНО ЗАДЛЯ МОДЕРНІЗАЦІЇ РОСІЙСЬКОЇ АРМІЇ, ЗБІЛЬШЕННЯ ЧИСЕЛЬНОСТІ ПІДГОТОВЛЕНИХ ДО БОЙОВИХ ДІЙ ВІЙСЬК.
Номер слайду 12
РЕЗУЛЬТАТИ РЕФОРМЗАПОЧАТКУВАЛИ ПРОГРЕСИВНІ ЗМІНИ В НАДДНІПРЯНСЬКІЙ УКРАЇНІ. В ЕКОНОМІЧНІЙ СФЕРІ ВОНИ СТВОРИЛИ ПІДҐРУНТЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОСТІ, СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА, ТОРГІВЛІУТВЕРДЖЕННЯ РИНКОВИХ ВІДНОСИН НА ЗАСАДАХ ПРИВАТНОЇ ВЛАСНОСТІ Й ВІЛЬНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ;В СОЦІАЛЬНІЙ СФЕРІ СПРИЯЛИ РОЗВИТКУ РЕГІОНАЛЬНОГО САМОВРЯДУВАННЯ, СПРИЯЛИ ОСУЧАСНЕННЮ СУДОВОЇ ТА ОСВІТНЬОЇ СИСТЕМ. РЕФОРМИ БУЛИ ПОЛОВИНЧАСТИМИ, ОСКІЛЬКИ ПОРУЧ ІЗ ПРОГРЕСИВНИМИ ЗМІНАМИ ЗАЛИШАЛИСЯ СТАРА ОСНОВА ДЕРЖАВНОГО УСТРОЮ – САМОДЕРЖАВСТВОМЕТОЮ РЕФОРМ БУЛО НЕ ОСЛАБЛЕННЯ, А, ЩОНАЙМЕНШЕ, ЗБЕРЕЖЕННЯ ЧИ Й ЗМІЦНЕННЯ ПОЗИЦІЙ САМОДЕРЖАВСТВА, ХІБА ЩО НОВИМ СПОСОБОМ
Номер слайду 13
РЕЗУЛЬТАТИ РЕФОРМЗЕМСЬКА РЕФОРМА ДАЛА ЗМОГУ СФОРМУВАТИСЯ АВТОРИТЕТНИМ ТА ДІЄВИМ ОРГАНАМ МІСЦЕВОГО УПРАВЛІННЯУКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ ЗЕМСТВА ПОЧАЛИ СПРИЙМАТИ ЯК ОРГАНІЗАЦІЇ, ОПОЗИЦІЙНІ ДО ПОЛІТИКИ РОСІЙСЬКОГО ЦАРИЗМУПОПРИ ПОЛОВИНЧАСТІСТЬ, НЕПОСЛІДОВНІСТЬ ТА НЕЗАВЕРШЕНІСТЬ, РЕФОРМИ 60—70-Х РОКІВ ХІХ СТОЛІТТЯ НАЗВАНІ «ВЕЛИКИМИ РЕФОРМАМИ»РЕФОРМИ ВІДІГРАЛИ ПОЗИТИВНУ РОЛЬ У ФОРМУВАННІ МОДЕРНОГО УКРАЇНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА