Відомо, що майбутнє людської цивілізації залежить виключно від реалізації обдарованих людей. Саме тому одним з основних завдань на уроках англійської мови ставиться формування творчо активної, всебічно розвиненої особистості. Робота над формуванням творчої особистості учнів англійської мови у 3 – 11 класах та в позаурочний час націлена відповідно до державних документів:1) Указ президента “Про національну програму “Діти України” (1996);2) Комплексна програма Кабміну про пошук, навчання та виховання (1997);3) Доктрина національної освіти (2002р.);4) Державна цільова програма роботи з обдарованою молоддю на 2007 - 2010 обдарованою молоддю на 2007 – 2010 1) Указ президента “Про національну програму “Діти України” (1996);2) Комплексна програма Кабміну про пошук, навчання та виховання (1997);3) Доктрина національної освіти (2002р.);4) Державна цільова програма роботи з обдарованою молоддю на 2007 - 2010 рр.
Як правило, здібні учні виконують на уроці роботу швидше і для того , щоб дати можливість учневі розвиватися, використовується необхідна дидактична література, а також матеріали з папки “Робота з обдарованими учнями” для розвитку творчих навичок обдарованих дітей. Всі матеріали систематизовано у каталозі методичної та дидактичної літератури.
Зазвичай обдаровані учні добре засвоюють навчальний матеріал . Тому на цьому етапі обдарованим учням пропонується індивідуальна програма, яка включає:1) диференційоване навчання;2) індивідуальний підхід;3) метод співробітництва і співтворчості;4) моніторинг рівня володіння учнів англійської мови з читання, письма, говоріння, аудіювання;5) рейтинг;6) позакласна робота.
Диференційоване навчання застосовується на уроках англійської мови з метою індивідуального підходу до кожного учня в класі, а особливо для підвищення рівня володіння мовою здібних учнів, методичної допомоги слабким учням. Здібні учні працюють з дидактичною літературою, виконують творчі завдання на ксерокопіях, розгадують кросворди, чайнворди, анаграми, загадки, складають речення, діалоги, твори.
На уроках англійської мови широко застосовується диференційний підхід під час виконання різноманітних тренувальних, контрольних, інтерактивних вправ, творчих завдань. Всі види робіт учнів фіксуються в учнівських зошитах або в їхніх мовних портфоліо. Зокрема застосовується прийом диференціації відомого педагога Шаталова, за яким сильні учні, які виконали завдання раніше, допомагають слабшим учням. Таким чином, здібні учні додатково розвивають свої здібності, вміння і навички, реалізують свій творчий потенціал, підвищують самооцінку. Диференціація застосовується також у різноманітних формах групової роботи.
Різновидом фіксації досягнень учнів з англійської мови є застосування методу мовного портфоліо, який є засобом розвитку інноваційної особистості учня та дієвим інструментом навчання іноземної мови, формування учнівської автономії у навчанні. В кожного учня, який вивчає англійську мову, є заведене портфоліо – папка документів з навчального предмета, який ведеться учнями за педагогічного супроводу вчителя.
Ця папка містить мовний паспорт, що підсумовує лінгвістичну індивідуальність його власника, особисті досягнення у вивченні мови та особистий досвід. Портфоліо містить фото учня, автобіографію, критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, табель оцінювання вчителем рівня володіння учнем іноземною мовою у вигляді графіка з указанням виду мовленнєвої діяльності.
Застосування методу портфоліо на уроках англійської мови підвищило мотивацію навчальної діяльності учнів з вивчення мови, дало можливість стимулювати вивчення мови, формувати інноваційну особистість учнів, формувати учнівську автономію обдарованих учнів, посильність освіти для кожного учня, аналізувати та усвідомлювати власний шлях навчання, а також впливати на нього.
Учням подобається працювати з портфоліо, вони люблять переглядати його, часто беруть його додому, щоб порадувати своїми досягненнями батьків. Привабливою їм здається пропозиція забрати ці папки після закінчення школи як свідчення всіх їхніх досягнень за роки вивчення англійської мови у нашій школі. Радує той факт, що учні самостійно навчилися складати кросворди у різноманітних формах і видах, з будь – якої вивченої теми, застосовувати інтерактивний метод “мозкового штурму” для відтворення представленого матеріалу.
Метод співробітництва і співтворчості для розвитку навичок обдарованих дітей використовується у групових формах навчання, а також при створенні проектів на задану тему. Як правило, обдаровані учні беруть на себе роль лідерів у виконанні завдань. Вони здатні розв’язати будь – яке завдання і допомогти зробити це іншим. Якщо учні працюють у групі, обдаровані учні представляють позицію цілої групи.
Успішним засобом розвитку творчих навичок обдарованих учнів на уроках англійської мови став рейтинг досягнень учнів. За кожну отриману учнем оцінку 10, 11 та 12 балів вони отримували відповідну наклейку з надписами “Молодець!”, “Відмінно!”, “Розумничок!” В кінці року було підраховано наклейки і за більшою їх кількістю було названо переможців.
Наклейки стали засобом мотивації навчання з англійської мови, адже багато учнів мали бажання отримати їх побільше, а, значить, отримати високі оцінки. Учні мали змогу індивідуально оцінити свій творчий потенціал, підраховуючи наклейки та зрівнюючи їхню кількість в інших учнів. Завдяки рейтингу збільшилася кількість здібних школярів. Учні самі обирали можливість заробити бонуси: шляхом кращого виконання домашнього завдання, підготовки проектів, написання контрольних робіт, участі в конкурсах, за допомогою захисту рефератів тощо.
Позакласна робота з англійської мови проводиться з метою підтримки розвитку обдарованих дітей, розширення їхнього кругозору та збагачення їхнього потенційного словника, поглиблення соціокультурних знань учнів, максимального врахування їхніх особистих потреб. Наші учні приймають участь в олімпіадах та конкурсах з англійської мови, це охоплює матеріал багато ширший від того, який вивчається на уроках. Головною метою олімпіади є гармонійний розвиток особистості, створення умов для її індивідуальності.