Назва астрономія походить з грецької мови (astro — зоря, nomos — закон), тобто це наука, яка вивчає закони зір. Зоря – масивне гаряче космічне тіло, яке випромінює світло і має всередині джерело енергіїПланета – холодне космічне тіло, що обертається навколо зорі і світиться її відбитими променями.
3 давніх-давен небо вражало уяву людей своєю загадковістю, але багато століть воно залишалося для них недосяжним, а тому священним. Фантазія людей населила небо могутніми істотами — богами, які керують світом і навіть вирішують долю кожної людини. Вночі примарне сяйво зір зачаровувало людей, тому вигадка прадавніх астрономів об'єднала окремі зорі у фігури людей і тварин — так з'явились назви сузір'їв.
XVIII ст. в історії астрономії пов'язане з іменем англійського ученого Ісаака Ньютона (рис. 1.9), який відкрив закон всесвітнього тяжіння. Заслуга Ісаака Ньютона полягає у тому, що він довів космічний характер сили тяжіння, або гравітації, — та сама сила, яка діє на яблуко при його падінні на Землю, притягує також Місяць, що обертається навколо Землі. Сила тяжіння керує рухом зір і галактик, а також впливає на еволюцію цілого Всесвіту.
У XIX ст. почався новий етап у вивченні космосу, коли німецький фізик Йозеф Фраунгофер у 1814 р. відкрив лінії поглинання у спектрі Сонця — фраунгоферові лінії , потім лінії поглинання були виявлені у спектрах інших зір. За допомогою спектрів астрономи визначають хімічний склад, температуру і навіть швидкість руху космічних тіл.
4 жовтня 1957 р. почалась ера космонавтики. У цей день у Радянському Союзі було запущено у космос перший у світі штучний супутник Землі (рис. 1.11), у створенні якого брали участь українські вчені, інженери та робітники. Сьогодні у космосі літають тисячі автоматичних станцій, які досліджують не тільки навколоземний простір, але й літають до інших планет Сонячної системи
Відстані у космічному просторі такі великі, що вимірювати їх у мільйонах кілометрів незручно. Тому астрономи вибрали одиницями вимірювання світловий рік та астрономічну одиницю. Астрономічна одиниця (а.о.) – середня відстань від Землі до Сонця.1 а.о. ≈ 150 · 106 км. Світловий рік (св. рік) – відстань, що долає світло за 1 рік.1 св. рік ≈ 10 13 км
Неозброєним оком на небі можна побачити близько 6000 зір, які утворюють 88 сузір'їв. Насправді зір набагато більше, але від далеких світил надходить так мало світла, що їх можна спостерігати тільки в телескоп. Великі скупчення зір, що утримуються силою тяжіння, називають галактиками. У Всесвіті знаходяться мільярди галактик, серед яких розміщується й наша Галактика — Молочний, або Чумацький Шлях, яка утворює на нічному небі сріблясту смугу.
У Всесвіті зареєстровано близько 10 мільярдів галактик. Якщо у кожній галактиці налічується 1011 зір, то загальна кількість зір у Всесвіті сягає фантастичної цифри 1021 . Це астрономічне число з 21 нулем уявити собі важко, тому можна порадити таке порівняння. Якщо розділити всі зорі у Всесвіті на кількість людей на Землі, то кожний з нас був би володарем однієї галактики. Тобто на одного мешканця Землі у космосі припадає приблизно 200 000 000 000 зір.
Висновок. Астрономія – це наука цікава і корисна одночасно. В наш час астрономічні методи та інструменти використовуються для:прогнозування погоди;здійснення морської авіаційної навігації;встановлення точних дат історичних подій;картографічного зображення території планети, побудови топографічних карт.