Презентація :"Серце його будова та функції. "

Про матеріал
Презентація уроку на тему : " Серце людини його будова та функції" Мета: Навчальна: вивчити особливості будови серця у зв’язку з його функціями, властивості серцевого м’яза, фактори, що впливають на працездатність серця. Розвивальна: розвивати пам'ять, мислення, вміння аналізувати, синтезувати, вміння порівнювати та узагальнювати; порівнювати органи кровообігу людини і тварин; характеризувати будову й функції серця; вміння працювати з додатковою літературо, інтернет- джерелами. Корекційна : збагатити словниковий запас. Виховна: виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров я і здоров я оточуючих.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Будова й функції серця Вчитель біології Марценюк Н.Г. КЗ « Чернівецька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №2»

Номер слайду 2

Внутрішнє середовище організму Лімфа Кров Тканинна рідина Плазма Формені елементи тромбоцити лейкоцити еритроцити Розминка

Номер слайду 3

Склад крові 56-60% Плазма –розчин жовтуватого кольору Вода-90-91% Мін.солі-елекроліти Na+,Ca2+,K+Mg2+,Cl−,HCO3−,PO43−-0,9% Білки -7-8% Ліпіди -0,8% Глюкоза-0,12% 40-45% Формені елементи крові

Номер слайду 4

Фізіологічний розчин Водний розчин солі Na Cl концентрацією 0,09% - замінник плазми крові, використовується при обезводненні організму.

Номер слайду 5

Логічна задача Що станеться з еритроцитами, якщо їх помістити у розчини різної концентрації? Фізіологічний - 0,09% Гіпотонічний -0,02% Гіпертонічний -2%

Номер слайду 6

Проблемне питання : Чому кров людини має червоний колір?

Номер слайду 7

еритроцити

Номер слайду 8

Лейкоцити 1500х Білі кров’яні клітини d = 6-25мкм Нема постійної форми Амебоїдний рух Є ядро В 1 куб.мм – 4-9 тыс. Утворюється в кістковому мозку, селезінці, тимусі, лімфатичних вузлах Живуть від 2 до 4 суток Руйнуються в селезінці и місцях запалення Функція – захисна (фагоцитоз, імунітет) Збільшення їх кількості – лейкоцитоз Зменшення - лейкопенія Лейкоцити

Номер слайду 9

Кров’яні пластинки Немає ядра Округлої або овальної форми Разміри – 2-5 мкм В 1 куб.мм крові – 180-320 тыс. Утворюються в кістковому мозку Живуть 7-10 днів Руйнуються в селезінці Функції –згортання крові Тромбоцити

Номер слайду 10

Тромб нитки фібрина еритроцити

Номер слайду 11

Серце – джерело життя, початок всього, сонце мікрокосмусу, від якого залежить вся сила і свіжість організму. Ніщо не може замінити серця і взяти на себе його функції… Вільям Гарвей, англійський фізіолог ХVІІ ст..

Номер слайду 12

Тема уроку: Завдання уроку: 1. ознайомитися з будовою серця; 2. визначити як будова серця пов'язана з його виконуваними функціями; 3. встановити які особливості будови серцевого м'яза; 4. встановити як регулюється робота серця. Будова й функції серця

Номер слайду 13

Кажуть, що у Наполеона був пульс 40 ударів за хвилину. Такий пульс навіть назвали «наполеонівським». Форма визначається віком, статтю, будовою тіла, здоров’ям, іншими факторами Серце (лат. соr, греч. cardia)  - м'язовий порожнистий орган конусоподібної форми • Що ви знаєте про серце? А в чому ж полягає незвичайність цього пульсу?

Номер слайду 14

Серце Кровоносні судини артерії вени капіляри

Номер слайду 15

Капіляри – це найтонші та найкоротші кровоносні судини Вени тонкі, легко розтягуються, оскільки мають слабо розвинений м'язовий шар. Найбільша артерія -аорта

Номер слайду 16

Серце – це центральний орган кровообігу, розташований у грудній порожнині. М’язевий конусоподібний орган. 2/3 серця розташовані в лівій частині грудної порожнини, 1/3 – у правій.

Номер слайду 17

Функції серця Основна функція – насосна, пов’язана із накачуванням крові у судини і перенесенням її до клітин тіла. Вона забезпечується такими властивостями як: Автоматизм. Збудливість. Скоротливість. Проведення імпульсів.

Номер слайду 18

Які ж фізіологічні особливості має серцевий м’яз? Збудливість – здатність серцевого м’яза збуджуватися від різних подразників, що мають фізичну або хімічну природу. Провідність – збудження, яке виникло, поширюється по всьому серцевому м’язу. Скоротливість – це здатність скорочуватися, що притаманна всім типам м’язової тканини. Але серце може мимовільно ритмічно скорочуватися.

Номер слайду 19

Відомо, що серце людини скорочується в середньому 70 раз за 1 хв., при кожному скороченні виштовхується близько 50 мл. крові. Який обєм крові перекачує ваше серце за 6 уроків? РІШЕННЯ 70 х 45 = 3150 раз скорочується за 1 урок. 3150 х50 = 157500 мл = 157,5 л. крові перекачується за 1 урок. 157,5 л. х 6 уроков = 945.500 л. крові перекачується за 6 уроків.

Номер слайду 20

Чи знаєте ви, що… …серце за добу переганяє близько 7 тисяч літрів крові, що рівнозначно підняттю залізничного вагона на висоту 1 метра. …під час змагань у спортсменів хвилинний об’єм крові сягає 40 л, а годинний – 2,5 тонни.

Номер слайду 21

Маса серця в середньому складає лише 5 % від маси тіла людини (коливається в межах 250-360г.)

Номер слайду 22

Стінки серця складаються з серцевий м'язових волокон : епікарду – зовнішнього міокарда - середнього, м’язового; ендокарда – внутрішнього епітеліального. міокард епікард ендокард Поперечнополосатий серцевий м'яз

Номер слайду 23

Серце вкрите тонкою й щільною оболонкою, яка утворює замкнутий мішок – навколосерцеву сумку (перикард) Між серцем і навколосерцевою сумкою міститься рідина, яка зволожує серце й зменшує тертя об стінки перикарда при його скороченні. Звичайно в нормі в перикардіальній сумці міститься близько 30 мл ексудату.

Номер слайду 24

Серце 4-х камерне ліве передсердя; (впадають4 легеневих вени які несуть артеріальну кров до легень) праве предсердя; (у праве предсердя по верхній і нижній порожнистих венах кров надходить від усіх частин тіла) лівий шлуночок;( з лівого шлуночка виходить аорта, по якій артеріальна кров рухається до органів і тканин тіла.) правий шлуночок; ( Із правого шлуночка виходить легеневий стовбур, через який венозна кров ) Між лівою і правою частинами серця знаходиться повна перегородка.

Номер слайду 25

Будова серця Права частина серця направляє венозну кров з правого шлуночка через легеневу артерію до легень, де вона збагачується киснем. Потім артеріальна кров насичена киснем надходить до лівої частини серця – лівого передсердя та лівого шлуночка, звідки вирушає до всіх тканин організму До серця - вени! Від серця - артерії

Номер слайду 26

Клапан легеневої артерії Тристулковий клапан Двостулковий клапан Клапан аорти

Номер слайду 27

Клапани серця У лівій частині серця міститься двостулковий клапан, а в правій – тристулковий. У місці виходу зі шлуночків легеневого стовбура й аорти розташовані серпасті клапани у вигляді трьох кишеньок, що перешкоджають рухові крові назад. двостулковий клапан тристулковий клапан аортальний клапан клапан легеневої артерії

Номер слайду 28

Кров у серці рухається в одному напрямку: - із передсердь у шлуночки; із шлуночків у судини. Якщо частина крові може повертатися у зворотному напрямку – це порок серця. Зворотному руху крові перешкоджають клапани Між лівими передсердям і лівим шлуночком розташований двостулковий клапан, а тристулковий клапан міститься між правими передсердям і шлуночком.

Номер слайду 29

Серце має свої власні судини, які його живлять. Вони носять назву коронарні (вінцеві). Через них за добу протікає 500 л крові.

Номер слайду 30

Скорочення серцевого м’яза не контролюється свідомістю , тільки за наказами вегетативої нервової та ендокринної систем. У процесах скорочення беруть участь сполуки кальцію, калію, натрію, а також гормони.

Номер слайду 31

Розслаблення серцевого м’яза - діастола Скорочення серцевого м’яза - систола

Номер слайду 32

Капіляри – це найтонші та найкоротші кровоносні судини? Діаметр найбільших капіляр становить 30 мм? Вени тонкі, легко розтягуються, оскільки мають слабо розвинений м'язовий шар? Судини, по яких кров тече від серця до тканин та органів, називається венами? Будова артерій не відповідає їхнім функціям? Пройшовши через капіляри й збагатившись СО2 та іншими продуктами життєдіяльності, кров потрапляє до венул?

Номер слайду 33

Анатомія серця людини 1 Праве передсердя 2 Ліве передсердя 3 Верхня порожниста вена 4 Аорта 5 Легеневі артерії 6 Легеневі вени 7 Двостулковий клапан 8 Аортальний клапан 9 Лівий шлуночок 10 Правий шлуночок 11 Нижня порожниста вена 12 Тристулковий клапан 13 Клапан легеневого стовбура Білі стрілки вказують нормальний потік крові. Завдання групам: користуючись підручником і зошитом зробити підписи. Зробити висновки: Яку функцію виконує серце, маючи таку будову?

Номер слайду 34

В 1903 році голландський фізіолог Ейнтховен створив спеціальний пристрій для запису електричних сигналів у серці – електрокардіограф. Якщо зафіксувати автоматичні слабкі біоелектричні сигнали від шкіри рук і ніг, а також від поверхні грудної клітки, то вийде електрокардіограма.

Номер слайду 35

Тема (Зазвичай іменник) Опис (Два прикметники) Дія (Три дієслова) Ставлення (фраза – чотири слова)

Номер слайду 36

«Доповни речення» М'язовий порожнистий орган конусоподібної форми - …. Серце міститься в … , що утворена … тканиною. У праве … по верхній і нижній … венах кров надходить від усіх частин тіла. Із правого … виходить … стовбур, через який венозна кров надходить до чотирьох легеневих артерій, а далі – до… . У ліве передсердя впадають чотири … , які несуть артеріальну кров від легень. З лівого шлуночка виходить … , по якій... кров рухається до органів і тканин тіла. Зворотному руху крові перешкоджають… . Між лівими передсердям і шлуночком розташований … клапан, а …. клапан міститься між правими передсердям і шлуночком. навколосерцевій сумці сполучною серце. передсердя порожнистих шлуночка легеневий легень легеневі вени аорта артеріальна клапани двостулковий тристулковий

Номер слайду 37

Відкритий мікрофон Оцініть свою роботу на уроці, висловіть свої думки даючи відповідь на запитання. Ми вивчили… Ми навчилися… Нас зацікавило… Отже,…

Номер слайду 38

Диференційоване домашнє завдання 1.Опрацювати параграф «Органи кровообігу. Серце» (початковий і середній рівень). 2. Серце працює упродовж усього життя без зупинки. Поясніть, у чому причина такої працездатності серця та його м'язів? (достатній рівень). 3. Скласти рекламу «Пропаганда здорового способу життя». Групи учнів повинні прорекламувати заняття фізичними вправами та їх вплив на покращення і зміцнення серцевого м’яза. (високий рівень).

Номер слайду 39

ppt
Пов’язані теми
Біологія, 8 клас, Матеріали до уроків
Інкл
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
16 березня 2021
Переглядів
6770
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку