Презентація "Синтаксичні функції числівників. Написання числівників і відчислівникових слів"

Про матеріал
Презентація з матеріалами до уроку української мови в 10 профільному класі на тему "Синтаксичні функції числівників. Написання числівників і відчислівникових слів"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Синтаксичні функції числівників. Написання числівників і відчислівникових слів

Номер слайду 2

1. У числівниках на -дцять, -десят, -сот у кінці попередньої частини слова м’який знак не пишеться: п’ятнадцять, шістнадцять, дев’ятнадцять, п’ятдесят, сімдесят, вісімдесят, шістсот, дев’ятсот2. Складні порядкові числівники на -сотий, -тисячний, -мільйон- ний, -мільярдний пишуться одним словом, а попередня частина вживається у формі родового відмінка (крім сто і дев’яносто):трьохсотдвадцятитисячний, дев’ятисотий, п’ятдесятисемимільйонний, шістдесятивосьми-мільярдний (але: стомільйонний, дев’яностотисячний). Примітка. Порядкові числівники, до складу яких входять слова з половиною й подібні, пишуться окремо: три з половиною тисячний загін. У порядкових числівниках, утворених від назв десятків на -десят, перша частина не змінюється: п’ятдесятий, шістдесятий, сімдесятий, вісімдесятий.

Номер слайду 3

3. Початковий числівниковий компонент, що відповідає назвам перших чотирьох чисел, у складних словах (переважно іменниках та прикметниках) має форми одно-, дво-три-, чотири- перед наступним приголосним звуком:  одномоментний, одноблочний, однобарвний, двовалентний, двовимірний, двовір’я, триборство, триєдиний, тризуб, чотириюрідний, чотириярусний, чотиримоторний; перед наступним голосним уживаються одно-, двох-, трьох-, чотирьох-: одноосібник, одноутробний, одноособово (прислівник), двохелементний, двохосновний, двохукісний, трьохактівка, трьохаршинний, трьохатомний, чотирьохелектродний, чотирьохопорний, чотирьохосьовий (але чотиривісний); ці ж початкові компоненти вживаються в порядкових числівниках із другою частиною -сотий, -тисячний, -мільйонний, -мільярдний: чотирьохсотий, трьохтисячний, чотирьохмільйонний, двохмільярдний.

Номер слайду 4

Числівники п’ять і більше (крім сто і дев’яносто) на початку складних слів мають форму родового відмінка незалежно від наступного звука: п’ятисерійний, шестиатомний, сімдесятип’ятиріччя, восьмисотлітній (але: стодвадцятикілометровий, стодоларовий, дев’яностовідсотковий, дев’яностосемиповерховий). Це стосується й числівників два, три, чотири, якщо вони входять до складених числівників, що є першим компонентом складних слів: тридцятидвохквартирний (але двоквартирний), шістдесятитрьохметро-вий (але триметровий), стодвадцятичотирьохкілограмовий (але чотирикілограмовий)

Номер слайду 5

4. Якщо перша числівникова частина в складних іменниках, прикметниках, числівниках записується цифрами, то з наступним компонентом пишеться через дефіс: 65-відсотковий, 800-річчя, 174-тисячний. Вимовляються ці складні слова за такими ж правилами, як і ті, що повністю записуються словами: шістдесятип’ятивідсотковий, восьмисотріччя, стосімдесятичотирьохтисячний. Другу частину таких слів дозволяється скорочувати, якщо це одиниця виміру: 70-кг, 25-хв, 6-мм тощо.

Номер слайду 6

5. До порядкових числівників, записаних арабськими цифрами, додаються буквені позначення закінчень таким чином:а) якщо закінчення числівника позначається однією буквою, то до цифри через дефіс дописується лише закінчення: 1990-і роки, 1-а зміна, 2-а декада, 3-я вулиця, 3-ю чверть, 10-у олімпіаду, 50-у річницю, 34-а група;б) якщо закінчення числівника позначається двома чи трьома літерами, то до цифри через дефіс дописуються лише ті букви, що йдуть після першої літери закінчення на позначення голосного звука: кінець 60-х років, за 346-ю школою, 11-й клас, о 15-й годині, на 6-му поверсі, біля 501-ї аудиторії, до 7-го корпусу, із 5-м тролейбусом;в) при перерахуванні кількох порядкових числівників відмінкове закінчення подається лише один раз, як правило, після останньої цифри: товари 1, 2 і 3-го сортів, студенти 21, 22 та 23-ї груп, протягом 6, 7, 8-го вересня, о 10 чи 11-й годині, гімназисти 5–9-х класів, протягом 20–30-х рр.

Номер слайду 7

Увага! До порядкових числівників, позначених римськими цифрами, букви (закінчення) не дописуються: у ІІ чверті, починаючи з Х семестру, протягом ІV кварталу, у ХХV розділі, з VІІІ до ХІ місяця.

Номер слайду 8

Розкриваючи дужки, запишіть речення, усі цифри — словами, поясніть орфограми.І. 1. (29) річний старший лейтенант інженерного корпусу Янош Бояї приїхав до Львова з міста Арада у травні 1831 року (В. Радовський). 2. Усі дивилися на (150) кілограмового корчмаря Дюдю Абиша, але той сквапно заховався за спини глядачів (М. Красняник). 3. З ласкавою запобігливістю дивляться (70) річні очі чоловіка, якого подумки називаю Дон Кіхотом (Є. Гуцало). 4. У музеї з нетерпінням чекали на (2) мільйонного відвідувача. 5. Ліфт підніс на 7-й поверх нового (16) поверхового будинку… (Є. Гуцало). 6. (4) (з половиною) тисячний загін атакував ворога. 7. На святкуванні свого (85) річчя професор Богдан Задорожний, германіст, свою невелику промову присвятив якраз мові, яка є досконалим інструментом (А. Содомора). 8. У вересні 1934 року вся країна святкувала (80) річчя життя і (60) річчя творчості Мічуріна… (О. Довженко).

Номер слайду 9

1. Петро Могила липи посадив у Києві, при церкві Десятинній, (3) сотий липень бджіл у них роїв, і солов’ї злітались на гостини (В. Коломієць). 2. У (2) єдиній сутності твоїй з тобою ми брати не випадково: тут Божий перст, приречення святе (О. Левада). 3. Хоч химерні були ті юнацькі мрії, а тепер (26) річному Максиму, котрий сьорбнув і лиха, і кривди, власною кров’ю зросив рідну землю, вони видалися звабними (Н. Рибак). 4. Стоїть (сто) розтерзаний Київ, і (двісті) розіп’ятий я (П. Тичина). 5. Найстаріше дерево на землі росте в Неваді, це (4900) літня остиста сосна, яка була зовсім маленькою, коли в Древньому Єгипті будували піраміди (З газети). 6. (126) метровий маяк на острові Фарос — одне із чудес світу — було збудовано в ІІІ столітті до Різдва Христового (З газети). 7. Неподалік — і пам’ятник любомудрові (скульптор І. Кава-лерідзе), могила з каменем-надгробком і парк, посаджений на честь (250) річчя з дня народження Г. С. Сковороди (К. Балабуха). 8. У журналі наводяться приклади коломийок, записані юними фольклористами з уст (39) річної Юлії Антонівни Ільницької, (40) річної Любові Федорівни Геник та (70) річної Марії Федорівни Томич (Із журналу).

Номер слайду 10

Домашнє завдання. Запишіть цифри словами280-річчя, 75-хвилинний, 948-кілометровий, 3-значний, 4-актний, 564-сотий, 2-електродний, 79-поверховий, 100-квартирний, 185-ліття, 493-метровий, 62-добовий, 80-секундний, 3-осьовий, 987 000 000-й, 136-й маршрут, 24-тонний, 62-вагонний, 754-а вправа, 795-гектарний, 786-річний, 33-відсотковий, 2-ярусний, 3-щогловий, 590-літній, 55-денний, 8-октавний.

pptx
Додано
10 квітня
Переглядів
814
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку