Кровопостачання серця Серце, яке забезпечує кров'ю весь організм людини, теж потребує постійного надходження кисню та поживних речовин. Обмін речовин у міокарді відбувається в 10-20 разів інтенсивніше, ніж у будь-якому іншому органі людини. На живлення серця витрачається 20% енергетичних ресурсів. Кровопостачання серця здійснюється коронарними, або вінцевими, артеріями. За добу по коронарних артеріях протікає в середньому 350 л крові.
Унікальність серцевого м`яза Це єдиний м'яз внутрішніх органів, що має поперечну посмугованість, та це єдиний з посмугованих м'язів, що є автономним, тобто незалежним від нашої волі. Скорочується швидко, ритмічно, без втоми, мимовільно. Кардіоміоцити: багатоядерні волока, що мають поперечну смугастісь, утворені скоротливими білками – актином та міозином; волокна перетинаються, утворюючи контакти – вставні диски.
Автоматія – це здатність ритмічно скорочуватись без будь-яких зовнішніх подразників, під впливом імпульсів, що виникають у самому серці. Водій ритму І порядку (синусно-передсердний вузол) задає ритм 70 ударів/хв Водій ритму ІІ порядку (передсердно-шлунковий вузол) задає ритм 40 ударів/хв Пучок Гіса та волокна Пуркіньє
Серцевий цикл 2. Скорочення (систола) шлуночків Триває 0,3 с. Передсердя розслаблені, стулкові клапани закриті, півмісяцеві клапани відкриті. Кров з шлуночків надходить у легеневу артерію і аорту. 3. Пауза. Розслаблення передсердь і шлуночків (діастола) Триває 0,4 с. Стулкові клапани відкриті, півмісяцеві закриті. Кров з вен потрапляє в передсердя і частково стікає в шлуночки. 1. Скорочення (систола) передсердь Триває 0,1 с. Шлуночки розслаблені, стулкові клапани відкриті, півмісяцеві - закриті. Кров з передсердь надходить у шлуночки.
Робота серця Основними показниками роботи серця, його функціонального стану є: Систолічний об’єм крові (СОК) – об’єм крові, що викидає шлуночок в аорту за одне скорочення (це близько 70мл крові); Хвилинний об’єм крові (ХОК) – кількість крові, яку викидає шлуночок за 1 хв (ХОК = СОКЧЧСС за 1 хв); При ЧСС 72 уд/хв. ХОК становить приблизно 5000мл/хв, або 5л/хв. 200-250 літрів за один урок біології; 7 000-8 000 л/доба; Під час лижного пробігу на 100 км серце спортсмена перекачує до 35 тонн крові – ціла залізнична цистерна.
Вторинне опрацювання матеріалу Органи, що забезпечують кровообіг - … Судини, які несуть кров від серця - .. Судини, які несуть кров до серця - … Найдрібніші судини, в яких відбувається газообмін - … Серце людини складається з (скількох?) камер? Структура серця, яка ділить його на дві половини – ліву і праву - … В лівій частині серця кров (яка?) … В правій частині кров (яка?) … Кров, насичена оксигемоглобіном - …, а кров, насичена карбгемоглобіном - … Між лівим шлуночком і лівим передсердям розташований … клапан; Між правим шлуночком і правим передсердям розташований … клапан; На виході судин із шлуночків розташовані … клапани. Клапани (яку функцію виконують?) … З лівого шлуночка виходить … (яка судина?), З правого шлуночка виходить … (яка судина?) У ліве передсердя впадають … (які судини?) У праве передсердя впадають ... (які судини?) Стінки серця складаються з … оболонок. Середня оболонка серця називається …, вона утворена …тканиною. Навколосерцева сумка - …
Фази серцевого циклу Тривалість фази Напрям руху крові Стан клапанів Стулкові Півмісяцеві Систола передсердь 0,1 с З передсердь у шлуночки Відкриті Закриті Систола шлуночків 0,3 с З шлуночків у судини Закриті Відкриті Діастола 0,4 с З вен у передсердя і частково стікає у шлуночки Відкриті Закриті Заповніть таблицю «Серцевий цикл»
Закінчити речення В правому шлуночку та правому передсерді знаходиться кров насичена … В лівому шлуночку та лівому передсерді знаходиться кров насичена … Перикард – це … Зовнішня оболонка стінки серця - … Середня м'язова оболонка стінки серця - … Внутрішня оболонка стінки серця - … Рух крові в одному напрямку в аорті забезпечує … клапан Вени - це судини … Аорта – це… Лівий шлуночок від правого відрізається тим, що …