Презентація до уроку української мови "Складні випадки написання прізвищ" у десятому класі. Фактори, які вплинули на утворення прізвищ українців у XVI – XVIII ст.
Фактори, які вплинули на утворення прізвищ українців у XVI – XVIII ст. БАГАТОВІКОВИЙ ВЛИВ РІЗНИХ ДЕРЖАВ ПРОДУКТ ВІЛЬНОГО СЛОВОТВОРУ ЮРИДИЧНИЙ СТАТУС УКРАЇНСЬКИХ ПРІЗВИЩ У 18 СТ.
Номер слайду 3
Мабуть, мало хто знає, що українське прізвище чи не найстаріше в Європі. Українські прізвища почали виникати за часів Київської Русі. Пригадуєте: Святослав Хоробрий, Ярослав Мудрий, Володимир Великий. Із ХIII ст. у писемних джерелах все частіше зустрічаються додані до імен назви, які можна розглядати як прізвища чи прізвиська.
Номер слайду 4
Прізвище - оформлена офіційними документами родова назва людини, яка приєднується до її імені і яку людина отримує після народження або в шлюбі та, як правило, передає нащадкам.
Номер слайду 5
Походження українських прізвищ Від власного імені Від назви місця проживання Від назви ремесла Від певної індивідуальної ознаки Іваненко, Романишин, Волинчук, Уманець Шевчук, Кухаренко Кривоніс, Скороход
РАЗОМ ПИШЕМО УКРАЇНСЬКІ ПРІЗВИЩА: утворені з дієслова наказового способу та іменника; повнозначне + службове слово ; прикметник + іменник; частки д та ірландська о пишемо через апостроф; 5) деякі частки пишемо разом, бо так їх засвоїла українська мова Вернигора, Паливода; Нетудихата, Панібудьласка; Кривоніс, Довгопол; Д’Аламбер, О’Кейсі; Деліль, Ламетрі.
Номер слайду 10
ОКРЕМО ПИШЕМО УКРАЇНСЬКІ ПРІЗВИЩА: 1) псевдоніми, що складаються з імені та прізвища; 2) повні давньоримські особові назви, у яких перше слово означає особове ім’я, друге – родове, третє – прізвище; 3) частки, артиклі та інші службові слова в ішомовних особових назвах. Леся Українка; Гай Юлій Цезар; Людвіг ван Бетховен, да Вінчі.
Номер слайду 11
ЧЕРЕЗ ДЕФІС ПИШЕМО ПРІЗВИЩА: складні; з частками – Ван, –Сан, –Сен, –Мак, які передують прізвищам і становлять їх невід’ємну частину. Гулак – Артемовський; Ван – Дейк, Мак – Клюр, Сан – Мартін.
Номер слайду 12
Квітка - Основ’ яненко, Гулак-Артемовський, Нечуй-Левицький, О’ Генрі, Джек Лондон, Марко Вовчок, Непийвода, Д’Артаньян, Ван-Дейк, Убийвовк, да Вінчі.
Номер слайду 13
Прізвища на – енко вважають основним східноукраїнським типом. Прізвища на – ук, (– юк), – чук належать до західноукраїнського типу.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Запам`ятайте! В українській мові відмінюємо усі чоловічі прізвища. Жіночі прізвища, що закінчуються на –о, на приголосний, є незмінними
Номер слайду 16
Не змінюються чоловічі прізвища: на - их, - ово, - аго Півторадні, Леле Гейне, Гюго, Россіні, Шеллі Черних, Нагіх, Коротких. Устим Півторадні, Устима Півторадні. Генріх Гейне, Генріха Гейне.
Номер слайду 17
. Від наведених прізвищ утворіть форми родового та давального відмінків. Ольга Шевчук, Іван Ярошевський, Микола Василенко, Мирослава Мокренко, Петро Ворона, Олександр Савчук, Павло Шашкевич, Іван Нечуй-Левицький, Марія Соловей, Артем Боровик, Ірина Пащенко.
Номер слайду 18
Від наведених прізвищ утворіть форми родового та давального відмінків. Богдан Живаго, Максим Шацьких, Степан Леле, Устим Півторадні, Василь Коротких, Іван Сірих,
Номер слайду 19
Карта прізвищ 1.Червоний – прізвища, що походять від властивостей великий і малий. 2. Коричневий – прізвища, що походять від назв професій. 3. Синій – прізвища, що походять від імені батька. 4. Блакитний – прізвища, що походять від місця народження. 5. Зелений – прізвища, що походять від назв природного об'єкта.
Номер слайду 20
https://ridni.org/
Номер слайду 21
Домашнє завдання: провідміняйте дівоче прізвище матері; створіть родовідне дерево; напишіть есе “ Не ті українці, що народилися, а ті, що не виродилися”
Номер слайду 22
Номер слайду 23
утворені з дієслова наказового способу та іменника; повнозначне + службове слово ; прикметник + іменник; частки д та ірландська о пишемо через апостроф; 5) деякі частки пишемо разом, бо так їх засвоїла українська мова складні; з частками – Ван, –Сан, –Сен, –Мак, які передують прізвищам і становлять їх невід’ємну частину. Вернигора, Паливода; Нетудихата, Панібудьласка; Кривоніс, Довгопол; Д’Аламбер, О’Кейсі Деліль, Ламетрі. РАЗОМ 1) псевдоніми, що складаються з імені та прізвища; 2) повні давньоримські особові назви, у яких перше слово означає особове ім’я, друге – родове, третє – прізвище; 3) частки, артиклі та інші службові слова в ішомовних особових назвах. ОКРЕМО: Леся Українка; Гай Юлій Цезар, Людвіг ван Бетховен, да Вінчі. ЧЕРЕЗ ДЕФІС: Гулак – Артемовський; Ван – Дейк, Мак – Клюр, Сан – Мартін. ПИШЕМО ПРІЗВИЩА:
Номер слайду 24
Назустріч ЗНО Григорій Квітка – Основ’янеко Панас Мирний Іван Карпенко – Карий Леся Українка Микола Хвильовий Остап Вишня Іван Багряний Григорій Косинка Олександр Олесь Григорій Квітка Панас Рудченко Іван Тобілевич Лариса Косач Микола Фітільов Павло Губенко Іван Лозов’ягін Григорій Стрілець Олександр Кандиба