Презентація " Складні випадки синтаксичного керування"

Про матеріал
Матеріал презентації містить повторення з орфографії та скерований на узагальнення та систематизацію знань одного з виду зв'язку слів у словосполученні. Здобувач освіти розуміє суть синтаксичного керування та пояснює причини й закономірності варіативності деяких форм керування.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Кондратюк Людмила Олександрівна Вчитель української мови та літератури. Вечірньої (змінної) школи № 20 м. Києва. Складні випадки синтаксичного керування

Номер слайду 2

Пояснити орфограми в словах. Т..мяно, ві..крити, кишен..ці, мавп..ячий, пари..ький, пів.. Києва, шіс..сот, рум..яний, Хмел..нич..на, рутв..яний, аген..ство, піц..а, мерзе..ний, військово..полонений, раз у раз, війс..комат, по..латині, врешті..решт, свяще..ник, п..ятид..сяти, по..нашому, з..давніх…давен, ..шити.

Номер слайду 3

Керування — синтаксичний зв’язок слів, при якому залежне слово має той відмінок, якого вимагає головне слово: навчатися (чого?) музики, дякувати (кому?) вам. Керування може бути прийменниковим (чекати на друга) і безприйменниковим (вибирати олівці). Порушення норм керування — ознака низької мовної культури.

Номер слайду 4

На основі поданих слів за зразком утворити словосполучення з типом підрядного зв’язку керування. (що?) вальс Грати (на чому?) на барабанах (з ким?) з однокласниками (для кого?) для класу (кого?) виставу Посилати, купувати, віддавати, відповідати.

Номер слайду 5

До складних випадків і варіантів синтаксичного керування належать: Форми залежного іменника при перехідних дієсловах (пише лист – пише листа). Нормативність форм керованих іменників при заперечних перехідних дієсловах (не забуду тої розмови – не забуду ту розмову). Нормативність форм керованих іменників при дієсловах руху (іти до школи – іти в школу). Варіативні конструкції на позначення місця дії (їхати містом – їхати по місту). Керування дієслів, що входять до складу різних тематичних груп (характеристика синтаксичних структур типу сміятися з кого – сміятися над ким, говорити про що – говорити за що в аспекті їх нормативності). Прикметникове керування (безприйменникове і прийменникове). Нормативність форм залежного слова при ступенях прикметників (вищий від мене – вищий за мене – вищий мене). Варіативне керування прикметників на зразок (потрібний кому – для кого, готовий до чого – на що, багатий на що – чим). Найчастіше вживані ненормативні прикметникові структури (старший по віку, добрий по натурі).Іменникове безприйменникове і прийменникове керування (завідувач чого, відгук про що). Ненормативні конструкції з прийменником по (література по темі, підручник по математиці).

Номер слайду 6

Утворіть словосполучення, знявши дужки. Не вживати (заходи), дякувати (лікар), зазнавати (удари), завідувач (кафедра), додержувати (вимова), не усвідомлювати (провина), запобігати (перевтома), нехтувати (правило), легковажити (довіра), набути (навичка), потребувати (порятунок), сповнений (надія), вибачати (колега), опанувати (методика), зрадити (подруга). Утворіть і запишіть словосполучення, вибравши потрібний прийменник і знявши дужки. Перетворитися в/на (пар), чекати біля/близько (одинадцята), запізнитися із-за/ через(негода), відгук на /про (вистава), сміятися над/з (друг), враження від/про (книжка), працювати згідно/згідно з (графік).

Номер слайду 7

Домашнє завдання: Написати есе про важливість (неважливість) сленгу в мові.

pptx
Додано
12 листопада
Переглядів
1040
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку