Педагогічна компетентність учителя - це єдність його теоретичної та практичної готовності до здійснення педагогічної діяльності. Що розуміють під цим поняттям?Це особистісні можливості учителя, які дозволяють йому самостійно і ефективно реалізувати цілі педагогічного процесу. Для цього необхідно знати педагогічну теорію, уміти застосовувати її в практичній діяльності.
Останнім часом проблема професійності учителя перебуває в центрі уваги дослідників. Над дослідженням даної проблеми працювали такі учені як: В. Адольф, Ю. Варданян, І. Зязюн, І. Колесникова, А. Маркова, А. Щербаков, Ш. Амонашвілі, М. Коломієць, О. Бердичевський та інші. На думку В. Адольфа, компетентний педагог - це такий фахівець, який володіє ґрунтовними знаннями з будь-якого предмета шкільного курсу навчання. Ш. Амонашвілі розглядає педагогічну діяльність як творчий процес. А. Маркова вважає, що професійно компетентна людина та, яка:успішно розв'язує завдання навчання й виховання, готує для суспільства випускника з бажаними психологічними якостями;задоволена професією;досягає бажаних результатів у розвитку особистості учнів;має й усвідомлює перспективу свого професійного розвитку;відкрита для постійного професійного навчання;збагачує досвід професії завдяки особистому творчому внеску;соціально активна в суспільстві;віддана педагогічній професії, прагне підтримувати навіть у складних умовах її честь і гідність, професійну етику;готова до якісної та кількісної оцінки своєї праці, уміє сама це робити.
Отже, професійність учителя – це інтегральне утворення особистості, яке включає сукупність соціального, полікультурного, аутопсихічного, когнітивно-технологічного та персонального компонентів, необхідних для успішного здійснення педагогічної діяльності з урахуванням специфіки викладання іноземної мови.
Ключові компоненти професійності учителя іноземної мови Соціальний – це вміння жити і працювати з оточуючими. Продуктивний компонент - вміння працювати, приймати рішення та нести відповідальність за них; готовність та потреба у творчості . Більшість науковців серед ключових компетенцій учителя на перше місце ставить саме продуктивну компетентність. Автономізаційний- здатність до саморозвитку, творчості, самовизначення, самоосвіти, готовність і потреба навчатися протягом усього життя Комунікативний - вміння вступати в комунікацію, бути зрозумілим; спілкування без обмежень усно, писемно, рідною й іноземними мовами Психологічний - це здатність використовувати психологічні засоби навчання в організації взаємодії в освітній діяльності. Запорука ефективності навчально-виховного процесу - психологічна компетентність педагога, яка розширює можливості вчителів саморозв'язувати проблеми й конфлікти, що виникають у професійній діяльності та особистому житті.Інформаційний - володіння інформаційними технологіями, вміння добувати, опрацьовувати й використовувати різні види інформації з різноманітних джерел Предметний - ЗУН в області конкретного предмета, спеціальності. Особистісні якості вчителя - терпимість, доброзичливість, чуйність, урівноваженість, витонченість, толерантність, рефлексія, людяність та інші. Моральний компонент - це готовність, спроможність і потреба жити за традиційними моральними нормами. Становлення моральної компетентності відбувається на базі морального розвитку. Моральний розвиток особистості включає три складові: моральні знання, моральні почуття, моральну регуляцію поведінки.
Отже, педагогічна професійність – це система наукових знань, інтелектуальних і практичних умінь і навичок, загальної культури, особистісних якостей учителя, спроможного вирішувати психолого-педагогічні завдання. Сучасний учитель повинен уміти творчо засвоювати знання, критично осмислювати здобуту з різних джерел інформацію. Якщо педагог не буде слідкувати за досягненнями психолого-педагогічної науки, не оволодіватиме інноваційними технологіями та інтерактивними методиками, не навчиться впроваджувати ІКТ та ППД – такий учитель не зможе забезпечити якісної освіти та дати оптимальний результат.
Проблема: “ Формування соціокультурної компетенції на заняттях німецької мови ” Сучасна методика викладання іноземної мови спрямовує діяльність педагогів на формування в учнів комунікативної компетенції та можливі способи активізації процесу говоріння іноземною мовою. Однією із складових частин комунікативної компетенції є соціокультурна компетенція, яку слід розуміти як систему уявлень про основні національні традиції, звичаї та реалії країн, мова якої вивчається, а також систему навичок та вмінь адекватно поводитися, використовуючи знання. Основними складовими частинами соціокультурної компетенції є культурознавча та лінгвокультурознавча, соціальна, соціолінгвістична та країнознавча компетенції.
Методи дослідження проблеми:спостереження, аналіз;впровадження інтерактивних прийомів під час навчальних занять;запровадження елементів аналізу діяльності роботи під час уроку, самоаналізу, взаємоаналіз;розробка дидактичного матеріалу, тестових завдань;моніторинг якості навчальних досягнень учнів;узагальнення досвіду роботи з проблеми дослідження.оволодіння знаннями про культуру, історію, реалії та традиції країни, мова якої вивчається;залучення до діалогу культур; порівняння явищ іноземної мови, що вивчається, з рідною мовою;уміння вчитися (працювати з книгою, підручником, довідковою літературою, словниками) та ін.
Завдання досвіду: Формувати навички соціокультурної компетенції під час урочної та позакласної роботи, інтегруючи всі чотири види мовленнєвої діяльності ( читання, письмо, аудіювання, говоріння);Розвивати комунікативні вміння і навички, забезпечувати учнів необхідною інформацією для реалізації спільної діяльності;Створювати умови для підвищення рівня мотивації та заохочувати ліцеїстів до самопізнання,саморозвитку, самоорганізації, самоконтролю, а також толерантного ставлення до свого оточення, до культур інших країн;Прививати інтерес до вивчення іноземних мов;Сприяти емоційному та психологічному комфорту ліцеїстів. Принципи у роботі над дослідженням:1) принцип мовленнєво – розумової діяльності;2) принцип індивідуалізації;3) принцип функціональності;4) принцип ситуативності;5) принцип новизни.
Інтерактивні методи є надзвичайно ефективними інструментами формування соціокультурної компетенції. Саме тому застосовую їх досить часто у своїй практиці. Наприклад:- Мозковий штурм - Рольова гра- Дискусія або круглий стіл - «Прес»,- «Акваріум» - «Ажурна пилка» - Метод аналізу - Семінар - Імітація тощо.
Робота з автентичними підручниками та текстами. Автентичні тексти – це основа формування соціокультурної компетенції учнів середньої та старшої школи. Оскільки вказана вище компетенція поділяється на країнознавчу і лінгвокраїнознавчу, ліцеїсти мають здобути відповідні знання з історії, географії, культури Німеччини та німецькомовних країн. А також оволодіти особливостями вербальної та невербальної поведінки носіїв мови у різного роду ситуаціях. Використовую наступні типи текстів: Усні: публічні оголошення, інструкції, лекції, презентації, випуски новин, розваги (тексти пісень, драма, шоу), спортивні коментарі, публічні дебати, телефонні розмови тощо. Письмові: книги, ілюстративні матеріали, газети, журнали, брошури, листівки, рекламні матеріали, листи, словники тощо.
Використання країнознавчих матеріалів : На заняттях: Sport in unserem Leben. Kommunikationsmittel. Musik. Literatur. Unsere Natur usw. В позакласній роботі: Дні Євросоюзу. Конкурси. Майстер – класи. Проектні роботи: Країни ЄС. Берлін. Німецькомовні країни. Презентації до модулів підручників ”Aspekte”, “Hallo, Freunde!”
В проектній роботізастосовую таку типологію проектів:- Практико – орієнтовний («Wir helfen unserer Natur»);- Дослідницький («Die berühmteste Persönlichkeiten der deutschen Literatur»);- Інформаційний («Талановиті люди на шляху до успіху»);- Рольовий («Berufswelt»);Творчий («Моя золота поличка»).
Методична роботаучасть у засіданнях методичної комісії філологічних дисциплін ліцею та виступ з доповідями на районних семінарах учителів німецької мови; наставництво у Школі Молодого вчителя; систематизація і обґрунтування науково – методичного дослідження у методичних рекомендаціях; робота над методичними розробками уроків та позакласних заходів, участь в укладанні науково – методичного вісника ліцею (щороку);участь у Веукраїнській конференції « Психолого – педагогічний супровід обдарованої дитини» ( квітень 2016р).
Свої розробки і досягнення публікую на шпальтах районного тижневика «Діалог», альманаху «Ліцейні горизонти», та на власному Google диску. Є дописувачкою форуму учителів видавничої групи « Основа» ( про що отримала у грудні 2015 року відповідний сертифікат). Я є активним інтернет – користувачем, активну участь беру у спільнотах учителів, а також таких групах, як «Deutsche Sprache», «Deutsch lernen und noch mehr», « Ich mag Deutsch», «Alles zum Deutschlernen», «Deutsch verbindet», «Sprechen Sie hier» тощо.
Беру активну участь у заходах, які проводить Гете – Інститут в Україні. У жовтні 2013 та листопаді 2016 року була слухачкою курсів під егідою Гете – Інституту та отримала відповідні сертифікати. Два роки поспіль успішно брала участь в розіграші комплектів підручників та таблиць. На даний момент є учасницею проекту «Ігри на уроці німецької мови» (школа – учасник бере набори ігор в користування терміном 2 місяці), а також на даний момент наш ліцей отримав набір плакатів «Jugend in Deutschland» для організації виставки та проведення занять.