СЛОВОТВІРПідготувала: вчитель української мови та літератури Новозапорізької школи Бабашкіна О. А.
Номер слайду 2
Основні поняття розділу. Словотвір – це розділ мовознавства, що вивчає способи творення слів. Морфеміка (будова слова) – розділ мовознавства, що вивчає значущі частини слова. Морфема – це найменша неподільна значуща частина слова (значущими частинами слова є корінь, префікс, суфікс, закінчення)Твірна основа - це основа, від якої утворюється нове слово. Похідна основа – це основа, яка поділяється на морфеми.
Номер слайду 3
Основні поняття розділу. Основа – це частина слова без закінчення (весн-а). Закінчення – це змінна значуща частина слова, що виражає його граматичне значення (тобто рід, число, відмінок, особу). Закінчення мають всі змінні слова, навіть якщо воно не передається звуком, то воно вважається нульовим. Незмінні слова закінчення НЕ МАЮТЬ!До незмінних слів належать: Незмінювані слова іншомовного походження (таксі, поні, бюро);Прислівники (тихо, вільно);Дієприслівники (співаючи, прибігши);Неозначена форма дієслова – інфінітив (писати, говорити).
Номер слайду 4
Основні поняття розділу. Корінь – головна значуща частина слова, що містить спільне значення спільнокореневих слів (воля, воленька, звільнити). Спільнокореневі слова – це слова зі спільним коренем, але з різним лексичним значенням (земля, земляний, приземлитися). Важливо! Не плутайте спільнокореневі слова із формами того ж самого слова (земля, землі, землею, землю), в яких змінюється тільки закінчення. Не всі слова, що мають однаковий корінь є спільнокореневими. Спільнокореневі слова передають спільне лексичне значення Наприклад. Зі слів із коренями –гор-: горіти, вигорілий, горе – спільнокореневими є горіти і вигорілий, бо вони пов’язані спільним основним значенням.
Номер слайду 5
Основні поняття розділу. Префікс – це значуща частина слова, що стоїть перед коренем і служить для творення слів із новим лексичним значенням або відтінком у значенні (осінній – передосінній, робити – зробити). Суфікс – це значуща частина слова, що стоїть після кореня і служить для творення слів із новим лексичним значенням або відтінком у значенні (учити – учитель, калина – калинонька). Різновидом суфікса є частка –ся(-сь), яка стоїть у кінці дієслів. Такий різновид суфікса називається постфікс (хвилюватися, сміятись).
Номер слайду 6
Основні способи словотвору{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Спосіб словотворення. Як утворюється слово. Приклади. Префіксальний. За допомогою префікса. Високий - зависокий. Суфіксальний. За допомогою суфікса. Вітер – вітерець Префіксально-суфіксальний. За допомогою префікса та суфікса, які приєднуються одночасно. Межа - безмежний. Безафіксний (безсуфіксальний)Відкидання суфіксів. Переходити - перехід. Складання слів або основ. Поєднання слів, їхніх основ або частин. Медична сестра – медсестра. Хліб-сіль. Перехід слів однієї частини мови в іншу. Шляхом переходу слів з однієї частини мови в іншу. Минуле життя (прикметник) – історичне минуле (іменник)