СОНЦЕ – зоря , центральне тіло сонячної системи Підготувала вчитель початкових класів Старокосівської ЗОШ І-ІІІ ст Никорак Лідія Василівна
Номер слайду 2
ЗАГАДКА Високо ходить, землю водить, одне око має, всюди заглядає, дивиться в віконце... Що це?
Номер слайду 3
Поява Сонця: Близько 5 млрд. років тому, наша сонячна система була просто величезною хмарою пилу і газу, яка залишилася після руйнування попередніх зірок. Поступово під дією сили гравітації, дрібні частки почали збиратися в більш щільні хмари. У центрі майбутньої Сонячної системи сформувався великий згусток матерії і газів — це було майбутнє Сонце. Тоді воно перебувало в стані протозірки. Далі під все зростаючим тиском через гравітаційні сили, ця хмара спалахнула. Це була новонароджена зірка. У ній почали протікати термоядерні реакції з перетворення водню в гелій і як наслідок виділятися тепло і світло, а також потік заряджених частинок — сонячний вітер.
Номер слайду 4
Справжній стан: У такому стані зараз знаходиться наше Сонце, воно щосекунди спалює близько 700 млн. тонн палива. Його запасів приблизно вистачить на 5 млрд. років. Однак це не означає, що життя людства буде таким безхмарним, тому через 1 мільярд років, жити на Землі буде дуже важко. Вже через 1,1 млрд. років, світило збільшить свою яскравість на 10%, що спричинить сильне нагрівання Землі. Через 3,5 млрд. років, яскравість збільшиться на 40%. Почнуть випаровуватися океани і настане кінець усьому живому на Землі. По закінченню 5,4 млрд. років, в ядрі зірки закінчиться паливо — водень. Сонце почне збільшуватися в розмірах, за рахунок розрідження зовнішньої оболонки і нагрівання ядра. Через 7,7 млрд. років, наша зірка перетвориться на червоного гіганта, тому збільшитися в 200 разів через це буде поглинена планета Меркурій. В кінці, через 7,9 млрд. років, зовнішні шари зірки настільки розрядяться, що розпадуться на туманність, а в центрі колишнього Сонця буде маленький об’єкт — білий карлик. Так закінчить існування наша Сонячна система. Всі будівельні елементи, що залишилися після розпаду, не пропадуть, вони стануть основою для зародження нових зірок і планет
Номер слайду 5
Загальні відомостіСонце — єдина зоря Сонячної системи та її головний компонент. Маса Сонця приблизно рівна 2 трильйонам квадрильйонів (двійка з 27 нулями) тонн, а маса Землі приблизно складає лише 6 секстильйонів (шестірка з 21 нулем) тонн. Отже, за масою Сонце більше від Землі в 333 тисячі разів. Маса Сонця складає 99,87% маси нашої Сонячної системи. Сонце — зірка I типу зоряного населення, воно утворилося на порівняно пізньому етапі розвитку Всесвіту й характеризується значним вмістом елементів, важчих від водню та гелію (в астрономії такі елементи називають «металами»
Номер слайду 6
Чому Сонце належить до зірок? Сонце — це найближча до Землі зоря, що знаходиться в центрі Сонячної системи. За масою та розмірами належить до середніх зірок. Як і всі інші зорі, воно є велетенською розжареною кулею, що складається з розжарених газів.
Номер слайду 7
Температура на поверхні Сонця. Температура видимої поверхні Сонця становить близько 6000 К (~ 5700 ° С). У сонячних плямах температура знижується на 1000-1500 ° і становить близько 4500 °. Всі названі цифри є приблизними, оскільки Сонце – це газова куля, і в неї немає чіткої поверхні. Температура випромінюючого речовини залежить від глибини, з якою приходить до нас випромінювання.
Номер слайду 8
Чому Сонце жовте ?Кожна зірка має свій колір. Найгарячіші — біло- блакитні, найхолодніші — червоні. Видима яскравість зірки залежить також від того, наскільки вона віддалена від Землі: чим ближче до нас зірка, тим яскравішою вона нам здається. Діаметр малих зірок – декілька тисяч кілометрів, а у великих він досягає 3 млрд км!Прийнято вважати, що Сонце жовтого або помаранчевого кольору, але насправді, воно біле. Жовті тони Сонцю дає феномен під назвою "атмосферне розсіяння".
Номер слайду 9
Відстань до Сонця Ми бачимо Сонце на небі невеликою сліпучою кулькою через велетенську відстань до нього. Ця відстань становить 150 мільйонів кілометрів. Від Землі до Сонця: біг — 4 000 років; на автомобілі — 200 років; на літаку — 20 років; промені йдуть до Землі від Сонця майже 8 хвилин.
Номер слайду 10
Це цікаво Якщо уявити, що Сонце — кавун, то поряд із ним Земля виглядатиме як ягода смородини. Якщо уявити, що можна зробити гігантські ваги і на одну їх шальку покласти Сонце, то на іншу шальку потрібно покласти 330 тисяч таких планет, як Земля
Номер слайду 11
Вірування людей. Люди з давнини поклонялися Сонцю як божеству. Стародавні греки називали бога Сонця Геліосом, єгиптяни — Ра, а наші предки-слов’яни — Ярилом. На честь Сонця складено безліч гімнів, віршів, пісень, казок тощо
Номер слайду 12
Народна мудрість про Сонце. Блисне сонце і в наше віконце. Весняне сонце, як дівчини серце. Взимку сонце крізь плач сміється. Доки сонце зійде, роса очі виїсть. Досить одного сонця на небі.І на сонці є плями.І сонце не всі гори освічує, хоч високо ходить. Сонце гріє, сонце сяє — вся природа воскресає.
Номер слайду 13
Висновок. Сім’ю зірок очолює Сонце. Це величезна розжарена куля. Сонце постійно випромінює багато світла і тепла. Сонячним світлом і теплом освітлюються й обігріваються планети, які рухаються навколо Сонця. Сонце і всі тіла які навколо нього обертаються, утворилися з велетенської хмари газу і пилу. Під дією всесвітнього тяжіння хмара рухалась, оберталась, поступово утворюючи гігантське космічне тіло. В її центрі було стільки енергії, що ядро цієї «хмари» спалахнуло. Так з’явилася наша зірка — Сонце.