Про матеріал
1 слайд: Тема нашого проєкту – стерилізація тварин: за і проти
2 слайд: Мета: дослідити вплив процесу стерилізації на умови існування тварин і їхнє оточення.
Задачі:
1. Знайти й структурувати інформацію щодо способів стерилізації для різних тварин та змін їхніх умов існування після стерилізації
З’ясувати фізіологічні зміни тварин після стерилізації
Визначити негативні й позитивні наслідків для життя тварини та її оточення після операції
Підготувати презентаційний матеріал
Донести головну інформацію по темі до слухачів
3 слайд: СТЕРИЛІЗАЦІЯ (лат. sterilis — безплідний)
Вважається, що стерилізація – назва операції, яку проводять самочкам, а кастрацію – самцям; часом термін стерилізація використовують як універсальний. Це не зовсім правильно з медичної точки зору. Кастрація передбачає видалення статевих органів (сім’яників або яєчників, іноді також матки), тож це і є правильна назва операції. Стерилізація ж – це видалення частини сім’яних канатиків чи маткових труб відповідно.
4 слайд: Стерилізація не є унікальною або складною процедурою. Операція безболісна для тварини, оскільки виконується під загальним наркозом і триває від 15 хвилин до години. Дія наркозу минає за день-два, а за два тижні можна розраховувати на повне відновлення.
Стерилізація подовжує тварині життя і сприятливо впливає на її здоров‘я.
5 слайд: Правильна стерилізація є профілактикою хронічної ниркової недостатності, хронічної патології печінки, запобігає простатиту, пухлинам простати; значно знижує ризик виникнення пухлин молочних залоз (особливо якщо тварину стерилізують до настання статевої зрілості), пірометри (гнійного запалення матки); унеможливлює розвиток пухлин, інфекції матки та яєчників, венеричні хвороби.
Підтримуючи безконтрольне розмноження, ми сприяємо жорстокості. Адже у перенаселеному світі народження одного означає смерть іншого.
6 слайд: Стерилізація тварин може проводитися за бажанням власника (для попередження тічок і вагітності), але не за медичними показаннями, до яких в основному відносяться гінекологічні захворювання та патології:
• перекрут, розрив, пролапс (опущення) матки;
• піометра – гнійне запалення внутрішнього шару матки;
• пухлини яєчників і матки;
• вагінальна гіперплазія (розростання та випинання внутрішнього шару піхви) в анамнезі;
• гормональний дисбаланс, аномально часті та тривалі тічки.
Також стерилізація дозволяє стабілізувати стан при цукровому діабеті, попереджає розвиток пухлин молочних залоз, в тому числі злоякісних, несправжньої вагітності.
7 слайд: В результаті операції:
• тварина стає більш спокійною, поступливою (хоча мають значення індивідуальні особливості, темперамент), у службових собак підвищується дисципліна, здатність до навчання, концентрація на поставленому завданні;
• не завдають клопоту прояви тічки – виділення, линька, часте сечовипускання, некерована поведінка;
• зникають ризики, пов'язані зі статевим бажанням – незапланована вагітність, зараження небезпечними статевими інфекціями при неконтрольованих в'язках;
• зникає загроза запальних і онкологічних захворювань статевих органів, несправжньої вагітності, значно знижується ризик новоутворень молочної залози;
• збільшується тривалість життя тварини;
8 слайд:
• організм тварини не зношується. У собак і котів вагітність триває значно менше, ніж у людей, тому і народжувати вони можуть частіше. Пологи не оздоровлюють тварин, особливо часті. А от завдяки стерилізації можна запобігти таким хворобам собак та котів/кішок, як полікістоз, різні види запалень, у тому числі простати, рак молочних залоз, матки та яєчників;
• стерилізація зменшує кількість бездомних тварин. Багато кошенят та цуценят опиняються на вулиці через те, що господарі просто не змогли їх роздати. Завдяки стерилізації, маленькі беззахисні істоти не залишаться покинутими.
9 слайд: Стерилізація тварин. Мінуси
1. Стерилізовані тварини іноді стають ненажерами і страждають від ожиріння. У період, коли тварина відчуває статеве збудження (від 1 до 3 місяців), вона втрачає апетит і стає більш млявою. Якщо забрати у неї цей етап циклу, тобто стерилізувати, то все, що у неї залишається, – це гратися, любити власника та їсти. Тож, не маючи стресу, вона може повноцінно регулярно їсти без перерв на кількамісячні загули. Гормони впливають на стрункість тварини і можуть збільшити ймовірність набору зайвої ваги. Але це можна відрегулювати спеціалізованим харчуванням, а також збільшенням активності – гуляти, гратися. Хоча зайвою вагою страждають і не кастровані тварини. Це часто залежить від господарів – чим вони годують улюбленця та чи достатньо проводять з ним вільного часу.
10 слайд:
2. У великих порід кобелів виникають проблеми з опорно-руховим апаратом за рахунок того, що не виділяється достатня кількість тестостерону. Але це теж можна врегулювати препаратами чи ін'єкціями, вітамінними комплексами.
3. Є ризики введення наркозу, 1% зі ста алергічно реагують на наркоз. Популярні нині породи "британців" та "шотландців" часто мають хронічні захворювання серця. Тобто якщо власники турбуються, то потрібно провести повну діагностику, аби можна бути безпроблемно прооперувати. Є ризики розвитку інфекції, особливо у вуличних тварин, які часто є носіями прихованих хвороб. Підсумовуючи, ризики є, але вони мінімальні, порівняно з тим, що можна бути з твариною, якщо її не стерилізувати.
11 слайд: Підсумовуючи, ризики є, але вони мінімальні, порівняно з тим, що можна бути з твариною, якщо її не стерилізувати.
Стерилізація безпритульних й домашніх тварин – гуманний шлях до зменшення популяції вуличних чотирилапих