Гра «Так або ні». Слова складаються з основи та закінчення або тільки з основи. Основа – частина слова без закінчення, яка виражає лексичне значення слова. Корінь – значуща частина слова, яка стоїть після суфікса. Суфікс – значуща частина слова, яка стоїть після закінчення і служить для утворення нових слів. Префікс – значуща частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для утворення нових слів. Слова пес, песик спільнокореневі. Закінчення – це незмінна частина слова. Закінчення мають усі слова.
Вправа «Дослідники» Порівняйте слова. Поясніть, як і чому змінилося їхнє лексичне значення. Песик Пес. Цікаво знати. В українській мові існує понад сто префіксів. А є мови, наприклад китайська, де суфіксів і префіксів немає. Поміркуйте, як префікси та суфікси допомагають збагатити мову.
ВИБІРКОВИЙ ДИКТАНТНаш сьогоднішній герой – чотрилапий. Це – зірка у всіх значеннях слова – пес Патрон. Собачка-сапер зараз б’є всі рекорди за популярністю, ним захоплюються не лише українці, але й європейці та американці. У чому секрет слави цього миленького сапера? Нещодавно на аукціоні продали мисочку, з якої песик пив воду у Львові. Стартова ціна становила 15 тисяч гривень. Патрону подарували вишиванку і він заполонив інтернет фотосесіями. Господарі мріяли, аби їхній улюбленець став зіркою, але готували його не до служби з розмінування територій, бо на війну не сподівалися, а до звичайнесеньких виставок для чотирилапих. Але так сталося, що наразі Патрон – талісман чернігівських піротехніків, який разом із ними розміновує деокуповані території (З інтернету). Знайдіть та випишіть слова, яким суфікси надають зменшувально-пестливого відтінку. Розберіть їх за будовою. З якою метою ці слова використано в тексті?
Суфікси для утворення слів тієї чи тієї частини мови{8 A107856-5554-42 FB-B03 E-39 F5 DBC370 BA}ІМЕННИКОВІ СУФІКСИ-АР (-ЯР), -ИЦ, -ИСТ, -ІСТ, -ТЕЛЬ, -КБДЖОЛ-ЯР, ШАХ-ІСТПРИКМЕТНИКОВІ СУФІКСИ-Н, -ИВ, -СЬК, -ЕНЬКОСІН-Н-ІЙ, МОР-СЬК-ИЙДІЄСЛІВНІ СУФІКСИ -И, -А, -ВА, -УВА, -ТИПИС-А-ТИ, ЗИМ-УВА-ТИ
Той, хто навчає, – …. Той , хто лікує, – …. Той , хто готує їжу, – …. Той, хто прибирає вулиці, – …. Той, хто керує трактором, – …. Той, хто займається будівельною справою, – …. Той, хто працює на кораблі, – …. Той , хто рятує людей від вогню, – …. Той, хто рятує людей, – …. Той, хто продає ліки, – …. Вправа «Творче редагування»Утворіть назви людей за професією, виділіть суфікси. Обґрунтуйте свою думку.