“Тарасову гору видно всій Україні! Видно її сьогодні всім континентам земної кулі. Ніколи стежки сюди не заростуть. Світочів своїх людство ніколи не забуде!” – писав відомий письменник Олесь Гончар.
Номер слайду 3
Поет шукав “на тих горах окрадених” над Дніпром ділянку землі, щоб там оселитися. Мріяв збудувати хату, план і проект якої виконав сам: Я тільки хаточку в тім раї Благав і досі ще благаю…
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Було це в 1817 році. Тоді трирічний Тарас, батько, мати, сестра Катерина та Ярина , брат Микита жили в тісній дідовій хаті. Хата маленька, а пожильців – як у маківці зерняток… курці ніде клюнути. На цьому ж таки кутку жив селянин Тетерюк. Якось пішли чутки, що він продає хату. Звичайно, кому, як не Шевченкам, її купити. Юрмитися в одній халупці було просто несила. Але де взяти грошей? Та на поміч Григорію прийшла вся родина Шевченків і хату було куплено. Хата хоч і старенька, кособока, з підсліпуватими двома віконцями, здавалася Шевченкам просто світлицею. У хаті була піч, лежанка, піл, попід стінами стояли лави, ослін. Оце й усі меблі. Але, що й казати, і така господа здавалась діткам розкошами. Немало зазнав горя Тарас у батьковій хаті. Смерть матері, знущання мачухи. Особливо натерпівся після смерті батька. Почалися тяжкі сирітські роки. Але ця хатина була йому найдорожча. Малюнок, який ви бачите, Т. Шевченко намалював у 1843 році.
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Тестове опитування 1. У якого пана був кріпаком батько Шевченка? А Енгельгардта; Б Енгельса; В Енвельгардта; Г Ентельгардта. 2. «Одна неволя панська, друга —...» Продовжте фразу з твору: А особистісна; Б сімейна; В царська; Г армійська. 3. Чому вночі з 26 на 27 лютого старого стилю в хаті Шевченків блиснув вогник світла? А Помер Григорій Шевченко; Б народилася сестра Тараса — Катерина; В святкували визволення з кріпацтва; Г народився Тарас Шевченко. 4. Як пояснили баби появу немовляти? А «Приніс лелека»; Б «Знайшли в коноплі»; В «Підкинула зозуля»; Г «Знайшли в капусті».
Номер слайду 12
5. Яку долю пророкувала сусідка Тарасові? А Що він відніме волю в панів; Б що він принесе нещастя родині; В що він стане царем; Г що він знищить свого пана. 6. Чому одного квітневого вечора родина мала невеселу вечерю? А Бо не було чого їсти; Б бо пан змушував батьків працювати вночі; В бо Тарас десь дівся; Г бо родина отримала сумна звістку. 7. Хто допоміг Тарасові дістатися додому? А Кріпаки; Б чумаки; В пан; Г сусідські діти. 8. Чому мати кепкувала з Тараса? А Тому що він був замурзаний; Б тому що він хотів подорожувати з чумаками; В тому що він дивно співав; Г тому що він розповідав надзвичайні історії.
Номер слайду 13
9. За словами батька, на кого мав бути схожим Тарас у майбутньому? А На Хмельницького; Б на Ковпака; В на Кармелюка; Г на Бандеру. 10. Якого птаха автор порівнює з артистом? А Півня; Б солов'я; В папугу; Г горобця. 11. Що дала їсти Катря малому Тарасу? А Бублик; Б жовану куклу; В кашу; Г м'якиш. 12. Де минуло дитинство Т. Шевченка? А У Миронцях; Б у Микитівці; В у Кирилівці; Г у Києві.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
…і Дніпро,і кручі…Було видно, було чути, як реве ревучий… Наша дума, наша пісня не вмре, не загине…