Мета уроку: дати загальну характеристику синтетичним та природнім волокнам; ознайомитись з видами синтетичних волокон; дізнатися про галузі застосування природних та синтетичних волокон
Тема уроку: «Синтетичні волокна». Презентація з уроку хімії для 10 класурозроблена викладачем хіміїКМ ХСШ №93 Котюк Т. В.
Номер слайду 2
Мета уроку. Мета: дати загальну характеристику синтетичним та природнім волокнам; ознайомитись з видами синтетичних волокон; дізнатися про галузі застосування природніх та синтетичних волоконзавдання. Завдання: навчальні: застосувати теоретичні знання про синтетичні волокна основні види синтетичних волокон; дізнатися про галузі застосування природніх та синтетичних волокон; бліц – гра «Хімічний турнір»виховні: постановка питання, демонстрація зразків штучного та природнього волокон ; проблемне питання-природні волокна проти синтетичнихрозвивальні: розвивати вміння й навички учнів працювати з інтерактивним матеріалом, логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення
Номер слайду 3
Основні поняття й терміни. Синтетичні волокна, природні волокна, види синтетичних волокон. Тип уроку. Обладнання та матеріали: 3 Д моделі сполук каучуку і гуми, схеми хімічних реакцій, інтерактивний матеріал, відео супровід до уроку, використання додатку Ar. Book. Методи проведення. Обладнання та матеріали: зразки синтетичних, природних та штучних волокон. Схеми реакцій полімеризації, інтерактивний матеріал. Обладнання та матеріали. Тип уроку: засвоєння нових знань
Номер слайду 4
План уроку. I. Організаційний етап ……………………………………………………………3 хв. II. Мотивація навчальної діяльності……………………………………………..2 хв. III. Стимулювання навчальної діяльності ………………………………………2 хв. IV. Актуалізація опорних знань………………………………………………… 2 хв. V. Пояснення нового матеріалу……………………………………………......25 хв. VI. Закріплення нового матеріалу……………………………………………….5 хв. VII. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.…6 хв.
Номер слайду 5
Хід уроку. Організаційний етап. Справжня освіта полягає в тому, щоб отримати найкраще від себе (Махатма Ганді)Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результатимобілізація уваги учнів, психологічна підготовка та налаштування до навчальної діяльності. Мотивація навчальної діяльності. Бесіда та обговорення з учнями теми уроку. Переваги синтетичних волокон та недоліки. Учні обговорюють сфери застосування . Чим різняться природні, штучні та синтетичні волокна
Номер слайду 6
Історична довідка. Людина здавна користувалась волокнами для виготовлення ниток. З ниток виготовляли і виготовляють тканини, а з тканин – різноманітний одяг. З бавовни і льону виготовляють добротні бавовняні і льняні тканини, з вовни окремих тварин – шерстяні, з ниток коконів шовковичного і китайського дубового шовкопрядів – натуральні шовкові тканини.. Виробництво синтетичних волокон розпочато лише у 60 рр. ХХ ст. Проте із-за доступності і дешевизни сировини та зростаючого попиту на вироби, їх виробництво у світі зростає випереджаючими темпами. Серед синетичних волокон нині поширеними є поліамідні, поліестерні, поліакрилонітрильні, полівінілхлоридні і інші.
Номер слайду 7
Актуалізація опорних знань. Штучні волокна одержують з природних високомолекулярних сполук, як правило, з целюлози. Синтетичні волокна одержують з синтетичних високомолекулярних сполук
Номер слайду 8
Актуалізація опорних знань. Розрізняють природні (натуральні), штучні й хімічні волокна. Натуральні волокна - це волокна, виготовлені з природних матеріалів, що надходять з рослин, тварин або мінералів. Сирі натуральні матеріали прядуть у нитки та нитки, які потім вплітають або в’яжуть у натуральні тканини. Існує дві загальні категорії природних волокон: тваринного або рослинного походження. До натуральних волокон тваринного походження відносяться шовк і шерсть, а до рослинних - бавовна, льон і джут. Приклади природних волокон: шовк, шерсть, бавовна, льон, джут
Номер слайду 9
У штучних волокнах основу становить готовий природний полімер, який переводять у розплавлений стан і за допомогою 337 спеціальних установок під невеликим тиском з нього формують волокна. Синтетичні волокна одержують з вуглеводневої сировини (нафти, кам’яного вугілля, природного газу). З цих низькомолекулярних сполук спершу добувають полімер, який у подальшому перетворюють на волокно. Поліамідні волокна Поліамідні волокна щодо багатьох показників перевершують усі природні і штучні волокна. До найбільш поширених серед них, які випускає сучасна легка промисловість, відносяться капрон, нейлон і енант. Капрон – синтетичний полімер, який одержують реакцією поліконденсації з ε-амінокапронової кислоти. Спрощено рівняння реакції виглядає так
Номер слайду 10
З капронових ниток виготовляють канати, риболовні сітки, комбіновані волокна, триконтажні вироби. Проте, капрон нестійкий до нагрівання, дії кислот і лугів та негігроскопічний. Поліестерні волокна Найбільше значення з поліестерних волокон має волокно лавсан. Лавсан – синтетичне волокно, яке отримують реакцією поліконденсації двоатомного спирту етиленгліколю (етандіолу) СН2 ОН – СН2 ОН і двоосновної ароматичної тетрафталевої кислоти
Номер слайду 11
Волокно лавсан надзвичайно міцне, термостійке, стійке до атмосферних впливів, до дії агресивних рідин. Проте, нитки з лавсану мають невисоку гігроскопічність, тому їх змішують з бавовняним, льняним волокном або вовною. Лавсан використовують для виробництва шин, транспортерних ліній, нафтостійких шлангів, риболовних тралів та електроізоляційних матеріалів. З комбінованих тканин, головним компонентом у яких є лавсан, виготовляють верхній одяг, штучне хутро, трикотаж а також гардинно-тюлеві вироби. Поліакрилонітрильні волокна Характерною їх ознакою є термостійкість, стійкість проти дії світла і атмосферних впливів, висока міцність і еластичність. Волокно нітрон добувають з продукту полімеризації акрилонітрила:
Номер слайду 12
Полівінілхлоридні волокна Типовим представником цієї групи синтетичних волокон є хлорин. ОН+ n. ОН m. Н2 О Хлорин – волокно, сформоване з хлорованого полівінілхлорида. Процес проводять, пропускаючи газуватий хлор крізь розчин полівінілхлориду у тетрахлоретані при 60-100о C або хлорбензені при 1500 С. Перхлоровінілова смола –містить близько 65% хлору і значно краще розчиняється, ніж полівінілхлорид. Волокна використовують в основному для технічних цілей: фільтрувальні тканини, транспортерні стрічки тощо. Волокна використовують в основному для технічних цілей: фільтрувальні тканини, транспортерні стрічки тощо. Волокно хлорин використовують для виготовлення так званої «медичної білизни». Білизна, виготовлена з хлорину, що є діелектриком, при терті об шкіру викликає утворення великих електростатичних розрядів. У багатьох випадках це полегшує самопочуття хворих, які хворіють на ревматизм, радикуліт і інші хвороби хребта і суглобів.
Номер слайду 13
Завдання для самоконтролю: Чому лляні та бавовняні тканини не електризуються: а) бавовна не поглинає вологу, а тому і не накопичує електричні розряди; б) бо вони мають високу електропровідність; в) бо вони виготовлені з природної сировини; г) бо вони поглинають вологу, що сприяє стіканню електричних розрядів? 3 Вкажіть волокна, які накопичують позитивні заряди: а) капрон, нейлон; б) ацетатне волокно, шовк; в) нейлон, нітрон; г) капрон, лавсан. Назвіть найважливіші природні волокна. Які переваги і недоліки. Розшифруйте позначки на ярлику до спортивної куртки. Закріплення нового матеріалу
Номер слайду 14
повідомлення домашнього завдання. Парагаф 34. Повторити вивчений матеріал, підготуваутися до тестового завдання