В «Золотих віршах» Піфагор показав ті моральні правила, суворе виконання яких призводить до ідеалу. Ось декілька з них: Роби лише те, що в результаті не засмутить тебе і не примусить каятися. Не роби ніколи того, чого ти не знаєш. Але навчися усього, що варто знати, і тоді будеш вести спокійне життя. Не зневажай здоров’ям свого тіла. Доставляй йому вчасно їжу і питво, і вправи, без яких воно бідує. Привчайся жити просто, без розкоші.
Не закривай очей, коли хочеться спати, не проаналізувавши успіх своїх вчинків за минулий день. Не приймай під свій дах балакунів і легковажних людей. Усе впорядковується відповідно до чисел. Лише не благородна людина здатна в очі хвалити, а поза очі злословити. Тимчасова невдача краще тимчасової удачі. Твори велике, не обіцяючи великого. Живи з людьми так, щоб твої друзі не стали недругами, а недруги стали друзями.
Деякі повчання Піфагора були записані у формі афоризмів Не проходьте мимо терезів – не порушуйте справедливості; Не сідайте на подушку – не зупиняйтеся на досягнутому; Не гризіть свого серця – не піддавайтесь меланхолії; Не поправляйте вогонь мечем – не роздратовуйте тих, хто і так у гніві;
На сьогодні у науковій літературі зафіксовано 367 доведень даної теореми . Ймовірно, теорема Піфагора є єдиною теоремою з настільки значним числом доведень. Таке різноманіття можна пояснити лише фундаментальним значенням теореми для геометрії. Найвідоміші з них: доведення методом площ
Розглянемо креслення зліва. На ньому ми побудували квадрати на сторонах прямокутного трикутника і провели з вершини прямого кута три промені. Один з них СН перпендикулярно до гіпотенузи АВ. Він розтинає квадрат, побудований на гіпотенузі, на два прямокутники. Виявляється, що площі даних прямокутників дорівнюють площам квадратів, побудованих на відповідних катетах.
Розташуємо чотири рівних прямокутних трикутники так, як показано на малюнку. 2) Чотирикутник зі сторонами с є квадратом, оскільки сума двох гострих кутів 90°, а розгорнутий кут -180°. 3)Площа всієї фігури рівна, з одного боку, площі квадрата зі стороною (а + в), а з іншого боку, сумі площ чотирьох трикутників і площі внутрішнього квадрата. S=(a+в)2; S=4ав/2+с2; (a+в)2 =4ав/2+с2; а2 +2ав+в2 =2ав+с2; а2 +в2 =с2, Що й треба було довести.
Часто математики записували свої завдання у віршованій формі. Ось одне із завдань індійського математика XII ст. Бхаскари: 1. На березі річки тополя росла І вітру порив її стовбур зламав. Тополя упала і стовбур її Кут прямий з течією ріки утворив. Пам’ятай, в тому місці ріка Чотири фути була шириною. Верхівка схилилась до краю, Залишивши три фути всього над водою. Прошу, тепер швидше скажи мені ти: Тополя якої була висоти? Старовинна задача
? 125 117 х 1252 = 1172 + Х2 ,або X2 = 1252 – 1172; X2 = (125 – 117)(125 + 117); X2 = 8·242; X2 = 4·4·121; X = 2·2·11; X = 44. На 44 стопи нижній кінець драбини віддалений від стіни Розв'язання: Ця задача з першого підручника математики на Русі. Називається цей підручник «Арифметика», а видав його Леонтій Пилипович Магніцький.
Піфагор вважав, що число 12 несе щастя, а 13 – нещастя, 5 символізує колір, 6 – холод, 7 – розум, здоров’я та світло, 8 – кохання, 9 – постійність. Особливо ненависними піфагорійцям були числа 13 та 17. Великий вчений и математик Піфагор за допомогою нумерологічних таблиць, довів, що наша доля, життя закладені в дату нашого народження.