Презентація до уроку "У світі фразеологізмів". у ній показані завдання та яскраві картинки щодо уроку. за допомогою них урок проходитиме цікаво, весело, діти легко зможуть запам'ятати або пригадати всі вивчені матеріали.
У світі фразеологізмів Роль фразеологізмів у мовленні
Номер слайду 2
Завдання уроку Узагальнити й систематизувати знання по темі «Фразеологія», щоб краще зрозуміти історію і характер українського народу. Розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, творчу активність учнів. Виховувати вміння працювати в групах і самостійно.
Номер слайду 3
Квінт Горацій Флакк Так само, як з року в рік міняють ліси своє листя – старі падають, – так і слова занепадають і гинуть. Нехай! Але народяться і зміцніють, як діти, на зміну інші.
Номер слайду 4
Що таке фразеологізми? Фразеологізми - це семантично неподільні сполучення, які складаються з двох і більше слів, що існують у мовленні в готовому вигляді і здатні відтворюватися у свідомості людей, як і слово. *** Розділ мовознавчої науки, який вивчає фразеологізми, називається…
Номер слайду 5
Номер слайду 6
Номер слайду 7
З історії "зарубати на носі" (запам’ятати дуже, раз і назавжди). В давнину під словом «ніс» мали на увазі не тільки орган дихання, а й також і пам’ятні дощечки, на яких люди робили насічки чи ще говорять зарубки, щоб не забути про майбутні справи. На Русі такі дощечки називались НОСИ, тому що їх із собою НОСили. Звідси й почалась записна зарубна книжка.
Номер слайду 8
Видно пана по халявах
Номер слайду 9
Водити за носа Одним з найкращих циркових артистів серед тварин є ведмідь. Раніше ведмедя водили, в основному, циркові артисти, які тримали його за кільце, вставлене в ніс. Ведмідь виступав, а артисти брали гроші. Виходило, що гроші брали обманюючи, бо самі нічого не робили. Це і лягло в основу фразеологізму «водити за носа» - обманювати, обдурювати.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Ні пуху, ні пера Ні пуху, ні пера – так говорили спочатку мисливці, бажаючи успіху й удачі на полюванні. «Перо» означало вполювати птицю, а «пух» - звіра. Заперечення «ні» вживалося для того, щоб не наврочити, не накликати біди. А зараз це побажання стало поширеним, особливо серед учнів.
Номер слайду 12
Завдання 1: Фразеологічне лото
Номер слайду 13
Додаток: Червоніти, кепкувати, ледарювати, посваритися, базікати, замовкнути, обдурювати, мало, образитися, близько, давно, багато. Як оселедців у бочці Теревені правити Розбити глека Пекти раків На сміх брати За царя Гороха Під самим носом Як кіт наплакав Як зірок на небі Розбити глек Прикусити язика Бити байдики Надути губи Замилювати очі
Номер слайду 14
Як оселедців у бочці багато Теревені правити базікати Розбити глека посваритися Пекти раків червоніти На сміх брати кепкувати За царя гороха давно Під самим носом близько Як кіт наплакав мало Як зірок на небі багато Розбити глек посваритися Прикусити язика замовкнути Бити байдики ледарювати Надути губи образитися Замилювати очі обдурювати
1.На нього кидають слова і гроші, коли їх не цінують; його радять шукати у полі, коли хтось безслідно зник; він міститься у голові легковажної, несерйозної людини.
Номер слайду 20
Вітер
Номер слайду 21
2. Він коневі не товариш і дружній череді не страшний; скільки його не годуй, він усе в ліс дивиться; інколи він буває в овечій шкурі, як його боятися, то в ліс краще не ходити.
Номер слайду 22
вовк
Номер слайду 23
3.Він може довести до Києва і далі; його можна нагострити, як ніж; іноді він схожий на лопату, особливо у балакучих.
Номер слайду 24
язик
Номер слайду 25
4. Ним можна клювати, як дзьобом; його задирають, коли зазнаються; його можна всунути будь-куди.
Номер слайду 26
ніс
Номер слайду 27
Завдання 4: Фразеологізми на уроці математики
Номер слайду 28
Завдання 5: Фразеологічна пантоміма
Номер слайду 29
Завдання 6: Прислів’я жартують
Номер слайду 30
Два чоботи - тара Голод не щітка Один в золі не воїн Комар косу не підточить Боягуз своєї ліні боїться Чекай у горя погоди Товкти в ступі соду Полк в овечій шкурі
Номер слайду 31
Завдання 7: Конкурс капітанів «Зоопарк»
Номер слайду 32
Будь уважним, не дрімай тварину-слово підставляй. а) Злий як … б) Хитрий як … Упертий як … Надутий як … Німий як … Голодний як … в) Шкідливий як … Лякливий як … Глухий як …
Номер слайду 33
Відпочинок
Номер слайду 34
Номер слайду 35
Номер слайду 36
Підведення підсумків
Номер слайду 37
Домашнє завдання: Вибрати фразеологізм, і на аркуші А4 охарактеризувати, що він означає та звідки з’явився словами чи малюнком.