Комп'ютерна розробка на патріотичну тему. Навчально-пізнавальна, розважальна гра для учнів, які цікавляться історією Українию Можна залучати учнів середніх та старших класів.
2. Загадки про народні символи України. Лист зелений не пропав,а під снігом задрімав,щоб у синю сукенчинуодягнуть весняну днину. Проливала дрібні сльозимолода дівиця Полоскала довгі косиу чистій водиціЯк прийде весна в садочок- до лиця білий віночок,ну а восени цій краліприглянулися кораліУ погожу літню днинувін на варті біля тину,круглолицій та пригожий,і до сонця дуже схожий Наступне запитання
22 січня – День Соборності України 28 червня – День Конституції України23 серпня – День Прапора України24 серпня – День Незалежності України6. Оберіть свято, яке символізує об'єднання України. Як зараз називається це свято?Наступне запитанняfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
7. Хто є головнокомандуючим збройних військ України?Прем'єр-міністр. Міністр внутрішніх справ. Президент Міністр оборони Наступне запитанняfillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
8. Де знаходиться центр Європи?с. Дробівка Черкаської областіс. Ділове Закарпатської областіс. Давидівка Луганської областіс. Драгово Полтавської областіНаступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typefillcolorfill.typefill.onstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Ким насправді були три билинні богатирі? Альоша Попович – руський воїн Олександр Попович, учасник битви з половцями; - Ольбег Ратиборов, дружинник Мономаха, який вбив половецького хана Ілтаря. Добриня Микитович – дядько Володимира Святославича, разом з Володимиром хрестив Русь 988р. Ілля Муромець- родич “руського короля Вольдемара”. Прах Іллі Муромця покоїться в печері Києво-Печерської лаври
Які європейські монархи поріднилися з Ярославом Мудрим?Король Швеції Ольф Шйотконунг. Король Польщі Казимир. Король Норвегії Харальд. Короь Данії Свен Естидсен. Король Угорщини Андрій. Король Франції Генріх ІВізантійська царівна Анна. Німецькі принцеси Ода Штаденська та Кунігунда Орламиндська
Навіщо козакам були потрібні клейноди Слово клейноди означає дорогоцінність, коштовність. До клейнод відносяться: прапор або хоругва, бунчуг, булава, печатка, перначі, литаври та навіть гармати. Ватажка без належних клейнодів козаки не стали б слухати. Деякі клейноди дарувалися польською чи російською владою козацькому війську як символ свого покровительства.
Який козацький отаман не зазнав жодної поразки Іван Сірко- найвідоміший і найпопулярніший кошовий отаман Запорізької Січі. Талановитий полководець, улюбленець козаків, незалежна особистість. Багато разів спустошував Крим, розбив яничарів. За голову отамана Сірка обіцяли велику винагороду. Простий люд оспівував героя у козацьких думах, народних піснях і легендах.
У чому полягала небезпека чумацького промислу? Щовесни в Україні збиралися ватаги чумаків, обирали отамана, закуповували зброю і вирушали в Крим. У Дикому Степу на них чатували розбійники – харцизи і гайдамаки. Запорозькі козаки супроводжували чумаків на своїй території, отримуючи платню. Ще одною небезпекою були епідемії чуми.
кого із філософів називають “українським Сократом”? Григорій Сковорода увійшов історію як видатний просвітник, філософ, поет, композитор. Народився на Полтавщині, закінчив полкову школу і Києво-Могилянську академію. Був викладачем у Переяславському колегіумі. Десять років працював у Харківському колегіумі. Останні 25 років життя філософ мандрував, писав твори і проповідував свої погляди.
Які гроші були в обігу в Україні під час революції (1917-1921рр) Упродовж революції в обігу були різні гроші. Царські карбованці, “керенки” (гроші Тимчасового уряду), гривні (УНР), німецькі марки, французькі франки. Свої гроші випускав навіть батько Махно. Розмінна монета УНР – шаг, являла собою поштову марку на папері. Перевагу віддавали золотим царським червінцям і конвертованій іноземній валюті.
Коли Харків був столицею України? 25-26 грудня 1917 р. у Харкові проходив Перший всеукраїнський з'їзд Рад, на якому було проголошено столицею Радянської України. Харків був найбільшим містом Лівобережжя. Понад 15 років Харків був головним містом. Цей час став періодом справжнього розквіту його культури та промисловості. В 1934р. столиця України остаточно переїхала до Києва
Які держави першими визнали незалежність України? 24 серпня 1991 року було проголошено державну незалежність України. Міжнародне визнання нова країна здобула лише після проведення загальнонародного референдуму 1 грудня 1991 р. 2 грудня незалежну Україну визнали: Польща і Канада, 3 грудня – Угорщина, а 4 грудня – Литва і Латвія.
Хто вперше склав карту України? 1650 р. французький військовий інженер і картограф Гійом Левассер де Боплан видав “Опис України, або області Королівства Польського…”, що містив цінні дані з історії, культури і географії України, а також цікавий опис побуту та звичаїв українського народу. Саме Боплан видав першу велику топографічну карту “Спеціальний і докладний план України”
Коли населення України досягло максимальної чисельності? Станом на початок 1985 р. загальна кількість населення УРСР становила 50,8 млн. людей. 1991 р кількість населення України становила максимальну цифру – 51,9 млн. людей. Цікаво, що в 1913 р., перед Першою світовою війною, на українських землях мешкало приблизно стільки ж людей.
Скільки в Україні чорноземів? Одне з головних багатств України – славнозвісні чорноземи, які становлять 2/3 усіх ґрунтів. Фахівці стверджують, що на території України знаходиться чверть світових чорноземів. Цінність чорноземних ґрунтів полягає у високій родючості, стабільності врожайності за несприятливих погодних умов. Ось чому під час Другої світової війни німецькі окупанти цілими ешелонами вивозили чорноземи до Німеччини.
Які озера називають провальними? Одне з найбільших озер України Світязь - належить до унікального різновиду так званих провальних озер, що утворилися в результаті дії підземних вод. Існування цього озера є географічним дивом, його ложе повністю складається з крейдяних порід, котрі легко розчиняються природними водами. Проте озеро існує, залишаючись повноводним, оскільки поповнюється за рахунок атмосферних опадів та напірних підземних.
Чи є міфом “карпатське золото”? Із стародавніх джерел відомо, що в Карпатах видобували золото ще за часів Київської Русі. У ХІХ ст. легенди про карпатське золото спонукали владу Австро-Угорщини на пошуки в Закарпатті цього дорогоцінного металу. На сьогодні в Україні розвідано близько 15 родовищ золота. Біля м. Берегове Закарпатської обл. було відкрито найвідоміше Мужіївське родовище.
Який в Україні найвищий водоспад? В Україні водоспади можна побачити у Криму та в Карпатах. Найбільший мальовничий Учан-Су – знаходиться на висоті 390 м. над рівнем моря по дорозі з Ялти на Ай-Петрі. Його висота – 98 м. Найповноводніший – Джур-Джур, який знаходиться на р. Східний Улу-Узень в ущелині Хапхал. Цей водоспад заввишки приблизно 15м. має 15-метрову ширину.
Де знаходиться унікальна долина нарцисів? У Хутстсько-Солотвинській долині ( біля м. Хуст в урочищі Кіреші) на Закарпатті. Територія площею 256, 5 га. В 1990 р. унікальна долина нарцисів отримала статус біосферного заповідника, визнаний ЮНЕСКО. Крім нарцисів у долині росте понад 120 різновидів лікарських рослин, багато з яких занесено до Червоної книги.
Чому в Україні створюють штучні водосховища? Зараз в Україні 1057 штучних водосховищ, створених за радянських часів. Причиною цього стала необхідність перерозподілу запасів води відповідно до господарських потреб окремих регіонів. На Дніпрі створено 6 водосховищ. В Україні налічуються десятки тисяч великих і невеликих ставків, площа кожного з них становить від 2 до 50 га.
Як українці вітали одне одного? В українському селі завжди велике значення надавалося привітанню: віталися з усіма, незалежно від того, знайома людина чи ні. Найпоширенішими привітаннями були: “Добрий день”, “Дай ,Боже, добрий день”, “Дай, Боже, здоров’я” . У відповідь говорилося: “Дай, Боже” “Дай, Боже, вам щастя”, “Дай, Боже, дякувати за слово добре”.
Про що говорить чоловіча шапка? Обов'язковим елементом традиційного чоловічого одягу українця був головний убір. Шапки були різноманітними: малахії, крисатки, кучми, шлики. За шапкою чоловіка можна було дізнатися про заняття та соціальний статус людини. Прості хлібороби носили солом'яні брилі, а козаки – шкіряні шапки-хутрянки з довгим шликом.
Чи завжди українські селяни жили в хатах-мазанках? Будівельний матеріал у кожному регіоні залежав від місцевих природних ресурсів і від заможності селянина. На Поліссі й у Карпатах і дотепер зводять дерев'яні житла з хвойних порід і бука. В інших регіонах переважало каркасне житло ( з використанням лози, очерету, глино-соломи). Підлога – глиняна, а в заможних – дерев'яна. Дахи в українських хатах були з деревини, очерету, соломи.
Як в Україні з'явилися вишневі садки? Вишня відома українцям із давніх-давен спочатку як дика рослина, а пізніше садова. Є гіпотеза, що наші пращури-язичники розуміли цю назву як прикметник, який означає “ божественне”. Прикрашене дерево вишні було задіяним у різних обрядах на різдвяні свята. Вишневе деревце восени викопували, саджали у діжку з землею та ставили у хаті, очікуючи зимових свят. Крім того, плоди, листя та кори використовували у лікарських цілях.
Звідки походить слово “борщ”? Борщем у сиву давнину називали “вариво з зілля”, пізніше ця страва дістала нову назву “борщ”. Борщ в Україні – повсякденна страва, яку вживали у вузькому сімейному колі, збереглися навіть прислів'я: “Де велика рада – там рідкий борщ”, “Свій борщ несолоний ліпший, ніж чужа юшка”.
Як в Україні обирали кумів? Хрещених батьків обирали не з родичів і лише з тих, хто мав дітей. Іноді кумів було декілька ( до 20), тоді вони поділялися на “старших”, “молодших”, “хресних”. Куми опікувалися дитиною не менше ніж рідні батьки, саме тому забороняли шлюби з хрещеними дітьми. Особливі табу стосувалися відносин між кумом і кумою, хоча в народній творчості є чимало жартів з цього приводу.
Що таке вечорниці? Вечорниці – зимові зібрання молоді. Форма дозвілля на селі. Організовували насамперед дівчата, обираючи місце проведення. Ввечері, коли сідало сонце, дівчата гуртом пряли пряжу, вишивали. Звідси походить інша назва вечорниць – прядки. Пізніше до дівчат приєднувалися хлопці, розпочиналися пісні, танці, ігри, цікаві розповіді, частування.
Звідки походять орнаменти української вишивки? Вишивання в Україні існує з незапам'ятних часів. Елементи орнаменту вишивки зберігаються з візерунками на посуді давніх мешканців території доби неоліту, трипільської культури. Прийоми вишивання та набір кольорів у різних місцевостях мають свої особливості. На Луганщині створюють враження рельєфності, застосовуючи вишивку хрестиком, грубою ниткою. Є близько 100 варіантів української вишивки.
Хто щедрує та посипає на Новий рік? Напередодні православного Різдва, хлопці та дівчата ходили по дворах, співаючи колядки, різдвяні гімни. 14 січня, на день святителя Василя, хлопчаки та дорослі чоловіки відвідували хати, посипаючи підлогу зерном, що символізувало щедрий врожай. А напередодні цього свята, на Щедрий вечір, дівочі громади щедрують, співають жартівливий пісень. Молодь вітала та славила господарів, за що їх щедро обдарували.
Чим відрізняються писанки від крашанок і мальованок? Крашанки – це яйця, які фарбували в один колір за допомогою лушпиння цибулі та інших барвників. Писанками називають яйця, прикрашені різноманітними малюнками. Їх запікали в печі, але споживати писанку в їжу не було заведено. Мальованки – це сувенірні великодні яйця і ювелірні вироби, які розписують фарбами та вигадливо прикрашають.
Хрещатик. Площа Свободи. Майдан НезалежностіПлоща Ринок. Наступне запитання Серце столиці України, яке б'ється в унісон з тими, подіями, які переживає держава і, зокрема, Київ. Носить звання головної площі країни .style.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Михайлівський собор. Свято-Георгієвський храм. Києво-Печерська Лавра. Софіївський собор. Наступне запитання Сьогодні це одна з головних православних святинь, у давнину - одна з перших обителей, побудованих на Русі. Датою заснування вважається 1051 рік.style.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Софія Київська. Свято-Успенська церква. Михайлівський собор. Андріївська церква. Наступне запитання. Храм, побудований в XI ст. в Києва за наказом Ярослава Мудрого. На межі XVII-XVIII століть був зовні перебудований в стилі українського бароко. Всередині собору збереглися деякі оригінальні фрески і мозаїки, в тому числі знаменита мозаїка Богоматір Оранта.style.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Як називається меморіальний комплекс на якому 4 вересня 1943 року йшли запеклі бої. В результаті Луганська область була остаточно звільнена від німецько-фашистських загарбників. Меморіал Слави«Україна - визволителям»Міус-фронт. Саур-Могила. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Назвіть урочище Луганської області де знаходиться святе, цілюще джерело в складі якого є залізо та срібло. Монастирок. Кісільова балка. Буркут. Феофанія. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Значний духовний прихисток православних Східної України. З огляду на давність, історичну роль, благодатний вплив святині на духовне життя регіону та України, монастир у 2004 році отримав статус Лаври. Обитель є популярним духовно-туристичним центром. Свято-Георгіївський собор. Успенський собор. Троїцький собор. Свято-Преображенський собор. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
«Руська Троя»- заснований понад 2,5 тис. років тому на південному заході Криму. Його історія є частиною історії Стародавньої Греції, Стародавнього Риму та Візантії. Ольвія. Керч. Херсонес. Феодосія. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Найбільший острів на Дніпрі, унікальність якого в поєднанні цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності, рідкісних та зникаючих видів рослин, пам’яток геології... Весь острів з 1993р. є Національним заповідником. Святий острів. Хортиця. Томаківка. Зміїний острів. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
Національний дендрологічний парк є одним з найвидатніших творінь світового садово-паркового мистецтва кінця ХVІІІ — першої половини ХІХ ст. Софіївка. Парк відпочинку. Парк Свободи. Маріїнка. Наступне запитанняstyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type
БрусилівськіГігантськіОдеськіПотьомкінськіДаліЯк називаються сходи в Одесі, що поєднують центр міста з гаванню та Морським вокзалом. На сьогодні сходи складаються з 192 сходинок style.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.typestyle.colorfillcolorstroke.colorfill.type