Презентація для уроку-конференції з основ християнської етики для старшокласників на тему: Через терни до зірок" (до 125-річчя від дня народження патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого). Й.Сліпий - гордість та слава українського народу, держави і церкви.
Урок-конференція “через терни до зірок” (до 125-річчя від дня народження йосипа сліпого) для учнів 9-11 класів. Підготувала вчитель основ християнської етики Сокальської ЗШ І – ІІІ ст. №5 Практика Світлана Василівна
Номер слайду 2
«Ніде краще і повніше народ не може виявити своєї належної пошани до Бога, як у своєму храмі й у своїй державі» Йосиф Сліпий
Номер слайду 3
Митрополит Йосип Сліпий17 лютого 2017-го виповнилось 125 років від дня народження цього діяча — однієї із символічних постатей ХХ століття не тільки для греко-католиків, а й для всіх українців. Йосиф Сліпий — один із тих, хто, пройшовши крізь жорна репресій тоталітарного режиму, не зрадив совісті й власного народу.
Номер слайду 4
Йосиф Сліпий (Коберницький-Дичковський) Народився в селі Заздрість Тернопільської області 17 лютого 1892 року. Будинок, у якому пройшло дитинство Йосифа СліпогоІнтер’єр хати-музею Йосифа Сліпого. Могила батьків Йосифа Сліпого в Заздрості«Коли настав мені шостий рік, брат Роман купив український буквар і зимовими вечорами зачав вчити мене читати. А коли мене записали до школи, до якої я просто рвався, то для мене читання була вже відома річ… На другому році я зачав вчитися по-польськи, а на третьому по-німецьки».
Номер слайду 5
Майбутній Патріарх у юності та молодостіНавчався в Тернопільській українській гімназії, у Львівській духовній семінарії. 30 вересня 1917-го Шептицький висвятив його на священика в Унівській лаврі, що на Львівщині. У 1926-му Сліпий став ректором Львівської духовної семінарії У 1929-му Йосиф Сліпий став ректором новоствореної Богословської академії, попередниці сучасного УКУ Навчався в Австрії. Після навчання повернувся до Львова. Викладав богослов’є.
Номер слайду 6
Служіння своєму народу22 грудня 1939 року Сліпий прийняв єпископські свячення. За гасло для єпископського герба Йосиф Сліпий узяв вислів «Рer aspera ad astra» («Крізь терни до зірок»). На початку німецької окупації, 30 червня 1941 року, Йосиф Сліпий підтримав проголошення незалежності Української держави. У 1944 р. – митрополит УГКЦ
Номер слайду 7
«Мене виводили на слідство день і ніч, так, що я буквально падав з ніг, і мене мусіли підтримувати, ведучи до слідчого судді…»11 квітня 1945 року співробітники спецслужб та силовики оточили собор Св. Юра у Львові, а близько 19:00 заарештували митрополита Сліпого. Главі ГКЦ інкримінували те, що він нібито був агентом розвідок іноземних держав, проводив націоналістичну й антирадянську діяльність, очолював націоналістичний рух, підтримував ОУН — УПА, дивізію «Галичина». АРЕШТ МИТРОПОЛИТА
Номер слайду 8
Сліпий на засланніВ ув’язненні Йосиф Сліпий написав п’ять томів і початок шостого «Історії Вселенської Церкви на Україні» і вступ до цієї праці під назвою «Погляд на догматичні та історичні основи Греко-Католицької Церкви в Україні». Їх таємно передавав в Україну. Також до Львова переслав гербарій сибірських рослин, опудала тварин, колекцію комах. Але головне, що Сліпий і надалі всіляко підтримував вірних: писав послання, листи. Слідство щодо «злочинів» глави ГКЦ тривало понад рік. Вирок оголосили 3 червня 1946-го «Державна зрада». Стаття передбачала розстріл або позбавлення волі з конфіскацією майна. Йосифові Сліпому присудили вісім років виправно-трудових таборів. Й. Сліпому пропонували зректися Папи Римського. Він не погодився. Отримав ще один термін, згодом ще…
Номер слайду 9
Звільнення Йосипа Сліпого «Це були втрачені найкращі 18 років мого життя, коли я ще міг служити у повноті своїх сил. А так не мав я змоги нормально працювати. Це були страшні часи. Замість того, щоб я працював як митрополит, мене били, опльовували, руки ламали, ноги мені перемерзли, а я мусів думати про виживання», — оцінив сам ієрарх період ув’язнення.1963 р. У 1962 р. за сприяння Папи Івана ХХІІІ та президента США Джона Кеннеді, який був католиком, справа звільнення митрополита зрушила з місця. Проте в Україну дорога була закрита. Йосифа Сліпого везли з СРСР потягом через Прагу та Відень до Риму. Переліт літаком він не витримав би через стан здоров’я.
Номер слайду 10
Речі з періоду ув’язнення глави ГКЦ. Тюремний одяг Йосиф Сліпий узяв із собою до Риму, і його передали до музею.“Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?” Йосип Сліпий. Глава ГКЦ отримав свободу. Але думками, як згадували його численні сучасники, він перебував в Україні.
Номер слайду 11
Перебування в РиміЙосиф Сліпий і Папа Римський Іван Павло ІІЙосиф Сліпий та Папа Римський Іван ХХІІІЙ. Сліпий створив Український католицький університет у Римі, побудував собор Св. Софії у Римі, згуртував церкву, видав сотні праць.
Номер слайду 12
7 вересня 1984 р. перестало битися серце вірного слуги Божого у РиміПогруддя Йосифа Сліпого в ЗаздростіМеморіальний комплекс Йосифа Сліпого в рідному селіУ 1992 році прах кардинала, згідно із заповітом Кардинала, перезахоронено зі собору святої Софії в Римі до крипти собору св. Юра у Львові
Номер слайду 13
Йосип Сліпий – слава україни Йо́сиф Сліпи́й — інтелектуал, поліглот, патріот, богослов, історик, священик, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський, Верховний Архієпископ Львівський. Заповіт Й. Сліпого: “Ні за яких обставин не втрачати віру. Любити один одного. Завжди пам’ятати, зло довго тривати не може!