Ознайомити учнів із правилами користування газовими приладами, електроприладами, водогоном, тепловими мережами; відпрацювати порядок дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію; розвивати навички безпечного користування побутовими приладами й комунікаційними мережами; виховувати спостережливість та уважність.
УРОК 26
(Основи здоров’я 6 клас)
Тема: Безпека твого дому
«Скажіть мені і я забуду,
покажіть мені і я можливо запам’ятаю,
залучіть мене і я зрозумію»
(Конфуцій 450 р. до н.е.)
Мета:ознайомити учнів із правилами користування газовими приладами, електроприладами, водогоном, тепловими мережами; відпрацювати порядок дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію; розвивати навички безпечного користування побутовими приладами й комунікаційними мережами; виховувати спостережливість та уважність.
Обладнання: Підручник для 6-го кл. загальноосв. навч. закл. / І. Д. Бех, Т. В. Воронцова, В. С. Пономаренко, С. В. Страшко. — К.: Видавництво «Алатон», 2014. — 200 с., наочність.
Тип уроку: комбінований
Терміни:«комунікації».
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Обговорення
1. Що таке електроприлади?
2. Які існують системи опалення будинку?
3. Чому газ може бути небезпечним?
4. Що відноситься до побутової хімії?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Мозковий штурм
1.Що означає вислів «Мій дім – моя фортеця»? А що ж таке фортеця? (Це укріплений пункт із капітальними стінами, військом, запасами, призначений для тривалої оборони.)
2. По черзі продовжіть фразу: «Дім моєї мрії — це...»
Дім — це місце, про яке ти завжди згадуватимеш з теплотою, адже тут ти зростаєш, оточений дорогими для тебе людьми і пам'ятними речами. Колись, приїхавши в гості до батьків, розповідатимеш своїм дітям: «Ось моє улюблене крісло, а це табуретка, з якої я впав, коли був малий».
Щоб залишилося якнайбільше приємних спогадів, треба вчитися правильно користуватися всім, що є у твоєму домі — комунальними зручностями, електричними і газовими приладами. Звісно, поки щоз дозволу і під наглядом дорослих.
Комунальні вигоди
У місті люди живуть переважно в будинках з усіма вигодами: центральним опаленням, гарячою і холодною водою, газовою або електричною плитою
Сільське житло часто не має таких вигод: його опалюють піччю, господарі носять воду з криниці, їжу готують на газовій плиті, яку з’єднано з газовим балоном, або на електроплиті
Бувають будинки змішаного типу, які мають не всі, а лише деякі комунальні вигоди. А які комунальні вигоди маєш ти? Щоб забезпечити мешканців усім необхідним, до будинків прокладають теплотраси, труби водогону, потужні електричні кабелі. Це — комунікації. Частину з них прокладено назовні, а частину — під землею.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота в групах, взаємонавчання
• Об’єднання у 4 групи (електрика, газ, вода, хімія).
• Вивчення матеріалу підручника:
група «електрика»;
група «газ»;
група «вода»
група «хімія».
Розповідь групи «електрика»;
1. Які комунікації, електричні прилади і препарати побутової хімії використовують у ванній кімнаті, на кухні?
2. Які небезпечні ситуації там можуть виникнути.?
Завдання для груп:
Мама залишила малого Сашка самого вдома. Він довго грався, потім захотів дізнатися, що знаходиться всередині розетки. Хлопчик узяв цвях і засунув до розетки. Його сильно вдарило струмом, відштовхнуло від розетки, він упав на підлогу. Добре, що вчасно прибігла мама і викликала лікаря. Сашка відвезли до лікарні й урятували йому життя.
Правила:
(Розробити правила дій у разі, якщо загориться електроприлад)
Правила:
Розповідь групи «газ»;
Завдання для груп
1. Складіть правила правильного поводження з газовими приладами за малюнком.
Правила:
2). Не пустувати з відкритим вогнем (сірниками, запальничками, не палити папір, не запалювати сірники).
3). Не вмикати без необхідності та нагляду дорослих газові плити й газові прилади.
Розповідь групи «вода»
Завдання для груп
Розглянути ситуацію та скласти правила безпечної поведінки.
3.Микола прийшов додому зі школи. Посеред квартири на підлозі побачив багато гарячої води. Що є можливою причиною? Які дії можете запропонувати?
Правила – дії:
Розповідь групи « хімія».
• Розгляньте упаковки препаратів побутової хімії, визначте, до якої групи вони належать.
V. Закріплення знань учнів
Закінчити речення.
1.Виявити витікання газу можна … (на око – на поверхні мильної води виділяються пухирці, на слух – газ виривається зі свистом, за запахом)
2.Не можна шукати місце протікання газу … (за допомогою відкритого вогню).
3. На кухні небезпечно виконувати домашні завдання, коли горить газ, бо … (накопичується вуглекислий газ, настає кисневе голодування і починає боліти голова).
2*. Що треба зробити перед тим, як увімкнути газову колонку: а) перевірити тягу; б) відкрити газовий вентиль?
1. Яких правил слід додержуватися під час користування електроприладами?
2. Чому небезпечно користуватися електроприладами у вологому приміщенні?
3. Розкажи, як вмикатимеш у розетку та вимикатимеш електричний прилад,
якщо шнур відокремлено від нього.
4. До яких наслідків може призвести нехтування правилами безпечного користування електроприладами?
Ситуаційні завдання
Як діятимеш, якщо:
• у ввімкненому в розетку телевізорі щось затріщало та зникло зображення?
• у настільній лампі перегоріла лампочка?
Запитання:
Тест самоконтроль.
VІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 26 VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (РІЗНОРЕВНЕВЕ)
І рівень – опрацювати відповідний параграф за підручником
ІІ рівень – удома під наглядом батьків відпрацюйте правило вмикання газової плити, перекривання вентилів водогону й вимикання електрики на щитку.
ІІІ рівень – підібрати або скласти загадки про електроприлади, водогін, теплові мережі й газоприлади.
Підсумки
Безпека оселі передусім залежить від її мешканців.
Порушення правил користування електричними приладами призводить до ураження електричним струмом або до пожежі. Витікання газу може спричинити вибух або отруєння.
У твоєму віці вчитись користуватися водогоном, електричними та газовими приладами можна тільки під наглядом дорослих.
Перед тим як користуватися препаратами побутової хімії, уважно прочитай інструкцію і застереження. Намагайся уникати контактів з препаратами четвертої групи.
Я думаю, що всі ви зрозуміли, що від кожного з вас залежить не тільки своє здоров'я, а й майбутнє нашої України. Якщо ви будете здоровими, то все зробите для процвітання держави.
1. Прибудована до стіни будинку площадка, огороджена низькими стінками, сполучена дверима із внутрішнім приміщенням.(Балкон.)
2. Доза ліків у вигляді спресованого в кружальце порошку. (Таблетка.)
3. Пристрій для вмикання освітлення, електроприладів в електромережу. (Розетка.)
5. Споруда з цегли, призначена для опалення, випікання хліба, варіння страв і напоїв. (Піч.)
6. Отвір у стіні для входу і виходу. (Двері.)
7. Спеціально пристосоване приміщення у квартирі (будинку) з плитою (піччю) для приготування їжі. (Кухня.)
8. Спеціально обладнана кімната для купання та інших гігієнічних процедур. (Ванна.)
Комбінований урок – це той, що спрямований на досягнення комбінації двох головних дидактичних завдань: засвоїти знання та вміння; засвоїти нові знання та застосувати ті, що вже були засвоєні; засвоїти нові знання та перевірити й скорегувати інші; узагальнити та систематизувати знання з теми та перевірити їх тощо.
За логікою особистісно орієнтованого навчання комбінований урок має три дидактичних мети, а саме: пізнавальну, розвивальну та виховну й спрямований на засвоєння учнями відповідних чотирьох компонентів змісту історичної освіти на матеріалі цієї теми уроку.
Психологічну основу його макроструктури складає поетапна реалізація пізнавальної, практичної, творчо-пошукової та ціннісно-смислової діяльності на одному уроці. Так, макроструктуру комбінованого уроку складають етапи:
Така структурна побудова комбінованого уроку забезпечує організацію всіх видів навчальної діяльності учнів, а саме: пізнавальної, практичної, творчо-пошукової, ціннісно-смислової, спрямованих на засвоєння змісту освіти та вирішення її дидактичних завдань.
Кожен вид навчальної діяльності у свою чергу актуалізує та розвиває відповідні потреби й здібності учнів. Таким чином, комбінований урок у якості своїх позитивних психологічних результатів має цілий комплекс образів „Я” підлітка, які є результатом актуалізації й задоволення в навчанні академічних, практичних, творчих, емоційних потреб особистості.
Класифікація уроків особистісно орієнтованого навчання включає ще один тип уроку.
«електрика»
«газ»
«вода»
«хімія»