21 травня о 18:00Вебінар: Психологічний супровід педагогів, дітей та батьків в умовах віддаленого спілкування та навчання

Презентація "Вегетативна нервова система.Профілактика захворювань нервової системи"

Про матеріал
Презентація містить матеріал про будову та функції вегетативної нервової системи, інформацію про найбільш поширені захворювання нервової системи.Щоб уникнути захворювань нервової системи, слід вчасно діагностувати і лікувати інфекції, вести здоровий спосіб життя, відмовившись від алкоголю і наркотиків, повноцінно харчуватися, уникати стресів і перевтоми. При появі будь-яких тривожних симптомів обов'язково слід звернутися до лікаря.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вегетативна нервова система. Профілактика захворювань нервової системи

Номер слайду 2

Мета уроку. Навчальна: розглянути будову та функції вегетативної нервової системи;ознайомити учнів з найпоширенішими порушеннями та захворюваннями нервової системи і заходи їх профілактики; Розвиваюча: розвивати вміння логічно мислити та знаходити причинно-наслідкові зв’язки між особливостями будови та функціями частин та органів нервової системи; Виховна: проводити заходи профілактики захворювань нервової системи, уникати стресових ситуацій, травматизму, шкідливих звичок.

Номер слайду 3

Актуалізація та мотивація навчальної діяльностіЗаповніть схему будови мозку: Одне з найбільш часто поширених виразів — «нервові клітини не відновлюються". І з’явилось воно не на порожньому місці — нервова система відповідає за всі вегетативні функції організму.

Номер слайду 4

Вивчення нового матеріалу

Номер слайду 5

Функції вегетативної нервової системи. Основною функцією вегетативної (автономної) нервової системи є підтримання гомеостазу - динамічної сталості внутрішнього середовища організму. Її діяльність не підпорядкована свідомості, хоча й регулюється з боку спинного та головного мозку. Завдяки цій властивості життєво важливі органи (серце, кровоносні судини, шлунок, легені та ін.) не припиняють виконувати свої функції навіть тоді, коли людина непритомніє.

Номер слайду 6

За особливостями будови та функцій вегетативну нервову систему поділяють на симпатичну та парасимпатичну частини. Особливостями іннервації, яку здійснюють симпатична і парасимпатична частини вегетативної (автономної) нервової системи, є те, що вона здійснюється за участі двох нейронів. Тіло одного з них (першого) входить до складу нервових центрів центральної нервової системи, тіло другого - за її межами.

Номер слайду 7

Центри симпатичної частини розташовані у бічних рогах сірої речовини грудного та поперекового відділів спинного мозку. Там є тіла нейронів, від яких відходять відростки. Такі нейрони зазвичай мають дуже довгі відростки (аксони)

Номер слайду 8

Центри парасимпатичної нервової системи розташовані у нервових центрах стовбурової частини головного мозку та у крижовій частині спинного. Парасимпатичні розташовані поблизу або у товщі органів, які вони іннервують.

Номер слайду 9

{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Органи та функціїАвтономна нервова системасимпатичний відділсарасимпатичний відділ. Серце. Прискорює і підсилює його скорочення. Уповільнює його скорочення. Кровоносні судини. ЗвужуєРозширює (у певних органах)Кров’яний тиск. ПідвищуєЗнижуєДихання. ПрискорюєСповільнюєЗіниці ока. РозширюєЗвужуєВплив симпатичного та парасимпатичного відділів автономної нервової системи на діяльність деяких органів{5940675 A-B579-460 E-94 D1-54222 C63 F5 DA}Органи та функціїАвтономна нервова системасимпатичний відділпарасимпатичний відділ. Залози: слинні, травні шлунка і кишечнику. Зменшує виділення слини і травного соку. Збільшує виділення слини і травного соку. Рухова активність шлунка і кишечнику. УповільнюєПідсилюєШкіра. Посилює потовиділення. Не діє

Номер слайду 10

Причини порушення діяльності нервової системи людини?

Номер слайду 11

Здоров’я людини. Нестача кисню теж згубно впливає на функціонування нервової системи, що виявляється в загибелі нейронів, порушенні зв’язків між ними та уповільненні рефлексів. Ось чому людині, особливо дітям, потрібні прогулянки, ігри та заняття спортом на свіжому повітрі. Така діяльність також необхідна для відпочинку нервової системи під час розумових та емоційних навантажень.

Номер слайду 12

Вплив шкідливих факторів

Номер слайду 13

Порушення нервової системи. Психастенія 4 Неврози1 Неврастенія2Істерія3 Стійкі неврози5 За своїм проявом неврози поділяють на кілька форм:

Номер слайду 14

Найпоширенішими порушеннями діяльності нервової системи є неврози. Вони характеризуються нав’язливими, істеричними розладами психіки, а також тимчасовим зниженням розумової та фізичної працездатності. Спричиняють неврози тривалі сильні негативні емоції, пов’язані з труднощами в навчанні, проблемами в сім’ї. Неврастенія розвивається внаслідок перевтоми, недоїдання, отруєння наркотиками, хронічних інфекцій тощо. Тому для неврастеніків характерною є підвищена дратівливість і збудливість, гарячкуватість, нестерпність до заперечень, метушливість.Істерія характеризується переважанням емоцій над розумом (підкіркової діяльності над діяльністю кори великих півкуль). Тому в істериків невідповідна (неадекватна) реакція на зовнішні подразники. Типовим проявом цього захворювання є істеричний напад, що виникає як реакція навіть на незначну неприємність. Психастенія, або невроз нав’язливих станів, проявляється нерішучістю, невпевненістю у своїх силах. Цей стан багато в чому протилежний істерії. Характеризується сильним переважанням кори кінцевого мозку над емоційними центрами. У таких людей збіднені емоції та захоплення, образне мислення, постійне відчуття неповноцінності життя, схильність до сумнівів, нерішучість у діях, невпевненість у собі. їм важко приймати будь-яке рішення, вони нескінченно аналізують свої вчинки.

Номер слайду 15

Захворювання нервової системи. Енцефалітце запалення головного мозку. Причини запаленняможуть бути різними — інфекції, алергічні реакції або дія токсинів.

Номер слайду 16

Менінгітце запалення м’якої мозкової оболонки. Як і у випадку енцефаліту, причини запалення можуть бути різними, наприклад дія хвороботворних мікроорганізмів або певних речовин, які здатні спричиняти запальні процеси в оболонці мозку. Збудниками менінгіту можуть бути віруси, бактерії, гриби й деякі паразитичні черви. Серед неінфекційних чинників захворюванняна менінгіт є дія деяких антибіотиків, протиза-пальних та інших препаратів

Номер слайду 17

Поліомієлітце тяжке інфекційне захворювання, яке може призвести до враження центральної нервової системи. Збудник поліомієліту — вірус. Найбільш вразливими до нього є діти віком до 5 років. У випадку враження центральної нервової системи можливий параліч або навіть смерть хворого.

Номер слайду 18

Неврит. Запалення може траплятися не тільки в центральній нервовій системі. Якщо воно вражає периферичні нерви, то виникає неврит. Причинами невриту, як і запалень центральної нервової системи, можуть бути інфекції — оперізуючий герпес, хвороба Лайма, лепра та ін.

Номер слайду 19

Тестові завдання

Номер слайду 20

1. Укажіть, чим утворена кора великих півкуль: а) тілами нейронів та їхніми короткими відростками; б) короткими відростками нейронів; в) довгими відростками нейронів; г) довгими та короткими відростками нейронів.2. Укажіть речовину, з якої утворена підкірка півкуль головного мозку, а) лише біла речовина; б) лише сіра речовина; в) скупчення сірої речовини в білій; г) скупчення білої речовини в сірій.3. Укажіть складові центральної нервової системи: а) головний мозок, спинномозкові нерви; б) спинний мозок, черепно-мозкові нерви; в) головний мозок, спинний мозок; г) спинний мозок, спинномозкові нерви.4. Виберіть ряд складових переднього мозку: а) довгастий мозок, міст, мозочок, проміжний мозок; б) довгастий мозок, міст, середній мозок; в) довгастий мозок, середній мозок, мозочок, проміжний мозок; г) проміжний мозок, кінцевий мозок.5. Укажіть нервові центри, які містяться в скроневій частці кінцевого мозку: а) зорові; б) слухові; в) рухові; г) нюхові.6. Укажіть нервові центри, які розміщені в потиличній частці головного мозку: а) слухові; б) рухові; в) зорові; г) нюхові.

Номер слайду 21

7. Позначте ділянку головного мозку, в якій розміщено центр координації рухів:а) довгастий мозок; б) міст; в) проміжний мозок; г) мозочок.8. Виберіть складові периферичної нервової системи: а) стовбур головного мозку;б) передній мозок; в) спинний мозок; в) черепно-мозкові нерви.9. Укажіть складову головного мозку, в якій міститься гіпоталамус: а) довгастий мозок; б) міст; в) середній мозок; г) проміжний мозок.10. Укажіть розбіжності між будовою та функціями симпатичної та парасимпатичної частин вегетативної (автономної) нервової системи людини: а) розташування їхніх центрів; б) симпатичні нервові вузли складаються з білої речовини, а парасимпатичні - із сірої; в) парасимпатичні нервові вузли складаються з білої речовини, а симпатичні - із сірої; г) тіла других симпатичних нейронів розміщені безпосередньо біля або всередині органів, які вони іннервують.11. Установіть відповідність між складовими головного мозку (цифри на малюнку) та їхніми назвами. А кінцевий мозок. Б проміжний мозок. В довгастий мозок. Г міст. Д середній мозок

Номер слайду 22

Використана література1. Біологія : підруч. для 8 класу загальноосвіт. навч. закл. / К. М. За-дорожний. — Х. : Вид-во «Ранок», 2016. — 240 с. : іл.2. Підручник Біологія 8 клас Матяш 2016 .

pptx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
13 березня
Переглядів
137
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку