Кожної весни настає пора обробітку землі, коли після переорювання і внесення добрив в ґрунт висаджують і висівають овочеві культури. Зазвичай, це трудомісткий процес, який займає багато часу. Постає питання, як можна все зробити простіше і отримати хороший врожай. Ідея, дещо змінити в формуванні грядок, з’явилась в нас, після прочитання статті в одному виданні, про вирощування сільськогосподарських культур без щорічного перекопування верхнього шару ґрунту. Спочатку важко повірити, що використовуючи менше місця, затрачаючи менше сил, отримуєш врожай в два рази більший ніж зазвичай. Отже, наша розповідь про те, як можна виростити екологічно чисті овочі в себе вдома і як дощові черв’ки в цьому чудово допомагають.
На низ грядки насипаємо дрібні гілки дерев, тирсу, солому, саме такі рештки, що довго будуть перегнивати, даючи рослинам поживу і тепло. Цей шар засипаємо ґрунтом. Далі шар дрібнішої органіки – листя, шкірки від очищених овочів. Знову засипаємо ґрунтом. Третій шар органіки – це неперепрівший послід тварин, великої рогатої худоби. І, нарешті, останній, третій шар ґрунту, який повинен бути найтовстішим.
Далі грядку необхідно щедро полити і залишити на кілька днів, щоб шари злежались і конструкція стала одним цілим. За цей час слід зайнятись дуже важливою справою – зібрати дощових черв’яків і поселити їх в новий ‘будинок’. Адже органічних решток в грядку ми внесли доволі, але вони всі залишаються просто відходами, які є недоступні рослинам. Невтомна робота цих тварин збагатить ґрунт поживними речовинами і використання неорганічних добрив нам буде просто непотрібне.
Ґрунт під рослинами необхідно вкрити шаром скошеної трави, або дрібної соломи, для зменшення випаровування, та збереження вологи протягом літа. Шари мульчі через деякий час необхідно поновлювати, так як трава висихає, перетирається, частково змішується з ґрунтом. В цьому теж допомагають дощові черв’яки. В нічний час вони активно засовають в свої нірки рослинні залишки, тим самим додатково підживлюють ґрунт. Волога, тепло, достатня кількість поживи, забезпечує сприятливі умови для проживання черв’ка.
Врожай зібрано. Літо добігає кінця. В природі відбуваються сезонні зміни. Дні стають коротшими, ночі довшими і холоднішими. Але навіть і зараз у ґрунті триває життя. Наша грядка трошки осіла – шари органічних решток успішно перетворились в органічне добриво. Наступного сезону потрібно буде досипати свіжий шар ґрунту, нічого не копаючи і не турбуючи жителів цієї ‘домівки’.