Презентація " Видатний математик - Мирон Онуфрійович Зарицький"

Про матеріал
Презентація для учнів 10-11 класів про видатних математиків, а саме про Зарицького Мирона Онуфрійовича, яка покращить кругозір учнів на математику, як науку, зацікавить до вивчення предмета і можливо за біографічною історією українського вченого математика, педагога та професора, загориться іскорка у учнів до математики, як цікавої і точної науки.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Видатний український математик – Мирон Онуфрійович Зарицький

Номер слайду 2

Мирон-Миколай Онуфрійович Зарицький — український вчений-математик та педагог, професор Львівського державного університету, дійсний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка (з 1927), фундатор української математичної культури, доктор філософії.

Номер слайду 3

Дитячі і шкільні роки Народився 21 травня 1889 р. в с. Могильниця. В родині сільського священика Онуфрія Зарицького та його дружини Марії. Первісток у сім'ї, народився кволим і змалку дуже часто хворів, однак розумово розвивався дуже швидко. Виявляв велику зацікавленість до природи, дуже любив квіти. До початку навчання у школі самотужки навчився читати, писати і рахувати, закінчив початкову школу в с. Кривому. У 1899 р. поступає до першого класу Бережанської гімназії. Навчання давалось дуже легко — перші два класи він закінчив на «відмінно»

Номер слайду 4

Прагнучи до знань, хлопець багато читає, працює самотужки, зокрема над математикою, значно випереджуючи своїх товаришів. Тому на багатьох уроках у гімназії йому було нецікаво, чого не могли зрозуміти деякі вчителі, і з того виходили часто непорозуміння. Після одного з таких конфліктів Мирона виключили з 5-го класу Тернопільської гімназії і він поїхав додому у Нове Село, де пробув цілий рік. Тут самостійно наполегливо вчився і в 1905 р. без жодної допомоги підготував і здав з добрими оцінками іспити за 6-й клас Тернопільської гімназії та поступив до 7-го класу класичної гімназії в Перемишлі. Там він зацікавився грецькою філософією, багато часу присвячує вивченню грецьких та латинських класиків, але твори, включені в програму гімназії, він вивчав поверхово, і знову були певні конфлікти. Деякі викладачі гімназії вагалися, чи допускати його до випускних іспитів, а він зробив їм несподіванку і все здав на «відмінно»

Номер слайду 5

Студентські роки У 1907 р. Мирон Зарицький поступає до Віденського університету, де слухає лекції з природознавства та філософії. Як великий аматор музики, він часто відвідує у Відні концерти та оперу, витрачаючи на квитки багато грошей з того, що батьки висилали йому на прожиток. Це відбилося на його здоров'ї, і тому після закінчення першого курсу батьки Мирона, побачивши його таким змарнілим, вже не пустили його більше до Відня, і він змушений був перевестися до Львівського університету. Тут він студіює переважно математичні та фізичні дисципліни, а також продовжує займатись філософією, самотужки вивчає французьку мову. Під впливом професора Серпінського Мирон Зарицький захопився теорією множин та теорією функцій дійсної змінної, брав участь у математичному семінарі. Ці студентські захоплення визначили пізніший напрямок його наукової діяльності. На студентських канікулах Мирон Зарицький часто бував у Карпатах, де збирав рослини і завів собі гербарій. Любов до природи, до карпатських гір та лісів не покидала його впродовж усього життя. В 1912 р. він закінчив університет, а через рік склав учительський іспит і отримав звання вчителя середніх шкіл з математики і фізики.

Номер слайду 6

До 1939 р. М. Зарицький надрукував близько 20 наукових праць. У 1939 - 1941 рр. був продеканом, а в 1945 - 1947 рр. - деканом фізико-математичного факультету, працював старшим науковим співробітником Львівської філії АН УРСР. Викладав у Львівському політехнічному інституті та в новоствореному Ужгородському університеті, де допоміг організувати математичні кафедри. Коло зацікавлень вченого не замикалося тільки математикою. Він був добре обізнаний з природничими науками, світовою літературою, філософією, захоплювався поезією. Володів вільно польською, німецькою і російською мовами. Наука була для М. Зарицького хлібом насущним, потребою і насолодою, працею і відпочинком. Недаремно М. О. Зарицького називали "поетом формул”.

Номер слайду 7

Наукові інтереси М.О. Зарицького охоплюють, головним чином, теорію множин з алгеброю логіки та теорію функції дійсної змінної. Ім'я М.О. Зарицького - талановитого математика, обдарованого педагога і популяризатора математичних знань, майже невідоме в Україні, хоча свого часу на праці українського вченого посилалися або цитували їх окремі положення французький математик Фреше, німецький математик Гільберт, професор з Варшави Серпінський та інші. Мирон Онуфрійович був великим знавцем історії математики, особливо античної, читав курси лекцій з історії математики у Львівському університеті, надрукував кілька праць з історії точних наук.

Номер слайду 8

Помер Мирон Зарицький 19 серпня 1961 p., похований на Личаківському цвинтарі у Львові. На честь українського математика Мирона Зарицького та його доньки Катерини Зарицької у 1991 році названа вулиця Зарицьких у Галицькому районі Львова; родина Зарицьких мешкала на цій вулиці.

ppt
Пов’язані теми
Алгебра, 10 клас, Презентації
Додано
11 лютого 2024
Переглядів
175
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку