Трудове навчання 5 клас (обслуговуюча праця). Презентація на тему: "Види столових приборів. Правила поведінки за столом. Сервірування святкового столу". Матеріал розрахований на 2 години (теоретичний та практичний)
Види столових приборів. Правила поведінки за столом. План уроку. Культура споживання їжі. Поняття про столову білизну. Сервірування святкового столу.
Номер слайду 2
Культура споживання їжі У первісному суспільстві здобуття їжі було однією з головних турбот людини. Полювання, рибальство, пошуки та збір їстівних рослин і коріння певною мірою задовольняло потреби людини.
Номер слайду 3
М’ясо тварин, овочі, рослини — все споживали в сирому вигляді. Історія стародавнього суспільства свідчить про те, що людина поступово набувала певної культури та естетики споживання їжі.
Номер слайду 4
З розвитком суспільства, з винаходом вогню почалися перші експерименти з продуктами харчування. Смажене або печене м’ясо виявилося смачнішим, ароматнішим. Під час археологічних розкопок знайдено хліб, випечений ще 6 тисяч років тому з перетертого зерна. Ці знахідки доводять, що людське суспільство завжди вирізнялося прагненням до культури споживання, естетики, а не примітивного культу їжі.
Номер слайду 5
Розвивалися не лише способи приготування їжі, а й способи її подачі до столу. Спочатку використовували як посуд кістки тварин і каміння, а замість серветок — листя дерев та шкіру тварин. Згодом посуд почали виготовляти з різних матеріалів: металу, порцеляни, скла тощо.
Номер слайду 6
Поняття про столову білизну. Скатертини, рушники та серветки з винаходом паперу і тканини стали невід’ємною частиною культури споживання їжі та отримали назву столова білизна. Столова білизна — це скатертини, рушники та серветки.
Номер слайду 7
Скатертина — символ хатнього достатку і показник культури й порядку в домі. На свята стіл найчастіше застеляють білою скатертиною. Традиційним для українського стола є використання вишитих рушників.
Номер слайду 8
Серветка — невеликий (звичайно квадратний) шматок тканини або спеціального паперу, який використовують під час споживання їжі, щоб дотримуватися чистоти та охайності за столом, а також для витирання рук і губів. Серветки бувають полотняні й паперові. Перегляньте відео №1https://www.youtube.com/watch?v=24oshr5 Ij. WI
Номер слайду 9
Сервірування святкового столу. Сервірування столу передбачає правильне розташування столових приборів та предметів його оформлення: скатертини, посуду, приборів, серветок
Номер слайду 10
Сервірування столу — це підготовка стола до споживання їжі. Розкладати столові прибори необхідно навколо основної тарілки згідно з черговістю використання. З правого боку — місце для ложки й ножа. При цьому ложку слід класти носиком догори, а лезо ножа має бути спрямоване в бік тарілки. З лівого боку кладуть салатну виделку та виделку до основної страви, зубцями вгору. Десертні столові прибори — маленьку ложечку та виделку — кладуть за тарілкою. Місце пиріжкової тарілки й ножа — ліворуч від десертних приборів. Склянки, бокали ставлять на стіл праворуч від тарілки біля кінчика ножа. Переглянути відео № 2https://www.youtube.com/watch?v=Bi. Gg6 YFpd. Pk
Номер слайду 11
ПРАКТИЧНА РОБОТАСервірування святкового столу. Складання паперових серветок. Предмети для сервірування столу: серветки паперові, тарілки різних розмірів, столові прибори, чашки та склянки. Послідовність виконання роботи1. Використовуючи зразок, сервірувати стіл на одну персону, добираючи необхідний посуд, прибори. Як у відео. 2. Обрати схему складання серветки.3. Скласти серветку відповідно до схеми.4. Завершити оздоблення святкового столу.5. Роботу виконувати з дотриманням правил безпечної праці.6. Завантажити фотографії серветки та сервірованного столу.