Запорізька школа-інтернат № 1
Відкритий урок з математики в 10-Б класі
(учні з особливими потребами)
на тему «Множення десяткових дробів на одноцифрове число».
Вчитель: Усик Ольга Олександрівна.
Тема. Множення десяткових дробів на одноцифрове число.
Мета: вчити учнів виконувати множення десяткових дробів на одноцифрове число; формувати вміння виконувати вправи, в яких передбачено множення десяткового дробу на одноцифрове число; розвивати вміння працювати за зразком, орієнтуватися в способах виконання завдань; виховувати уважність, старанність.
Хід уроку.
Вступне слово вчителя:
І. Актуалізація і корекція опорних знань.
1. На попередніх уроках ми вчилися множити десяткові дроби на одиницю з нулями, тобто на 10, 100, 1000.
Пригадайте, як називаються числа при множенні?
(Відповіді учнів).
Пригадаємо, як помножити десятковий дріб на 10?, на 100?, на 1000?
(Слайд № 3).
Поясніть розв’язок прикладів:
(Слайд № 4).
(Пояснення учнями множення десяткового дробу на 10, 100, 1000).
2. Самостійна робота.
(Учні працюють в зошитах, а один учень біля дошки, зі зворотньої сторони дошки).
Обчислити: (Слайд 5).
5,64 × 10 4,738 × 100 0,8 × 10
6,3 × 1000 0 × 100 1,009 ×10
Перевірка. (Учні по черзі читають приклади і звіряються з дошкою).
Висновок: Молодці. Ми повторили множення десяткових дробів на одиницю з нулями.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності.
А сьогодні на уроці ми будемо вчитися множити десяткові дроби на одноцифрове число.
1. Порівняйте розв’язані приклади: (Слайд 6).
Висновок: В 1-ому прикладі ми перемножуємо натуральні числа, в них кома відсутня. В 2-ому і 3-ому прикладах ми перемножуємо десятковий дріб на натуральне одноцифрове число. В добутку комою відокремлюємо справа стільки цифр, скільки їх після коми справа у першому множнику.
2. Правило множення десяткового дробу на число. (Слайд 7).
ІІІ. Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв'язків і відношень в об'єктах вивчення.
1. Завдання. Приклади розв’язані правильно, лише не стоїть кома.
Поставте кому. (Слайд 8).
Запишіть результат кожного прикладу і поставте правильно кому.
(Учні читають отримані результати).
Хвилинка сміху. (Слайди 9, 10, 11).
ІV. Узагальнення і систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях.
1. Зараз будемо тренуватися множити десяткові дроби на одноцифрове число, розв’язуючи задачі життєвого характеру.
2. Діти, в цьому році ви закінчуєте школу, йдете у самостійне життя. Вам потрібно буде вміти самим, або допомагати батькам планувати своє життя, витрати на проживання.
Сьогодні ми спробуємо спланувати, скільки грошей потрібно людині, щоб наповнити споживчий кошик. Так як час у нас обмежений, ми візьмемо тільки декілька основних продуктів, які потрібні 1 людині на 1 тиждень за державними стандартами:
Хліб, картопля, молоко. (Слайд 12).
Записуємо умову задачі і розв’язуємо.
Задача: Хліба – 2 булки по 13 грн 90 к.
Картоплі – 2 кг по 11 грн 40 к.
Молока – 3 л по 28 грн 70 к.
Всього - ? грн.
Спочатку замінимо цілі числа десятковими дробами. Перетворимо копійки в гривні.
1 грн = … к, тоді 1 к = … грн, а 40 к = … грн, …
(Учні біля дошки виконують дії по черзі).
Висновок: Ми порахували, що для однієї людини на тиждень потрібно 136,7 грн = 136 грн 70 к на ці продукти.
А зараз самостійно порахуйте, скільки грошей потрібно на ці продукти для вашої сім’ї із 3-х ( 4-х) чи більше чоловік.
(Діти виконують множення числа 136,7 на число членів своєї сім’ї. Вчитель перевіряє, коректує відповіді).
Фізкультхвилинка.
3. А тепер перейдемо до самостійної роботи. Зараз ви будете із пазлів складати картинку.
На карточках приклади:
211,4*4= 0,136*2= 3,11*4= 3,04*5= 0,083*3=
301,2*2= 9,007*3= 24,06*5= 60,1*4= 24,06*2=
30,8*100= 35,12*10= 5,08*10= 3,17*100= 0,1*100=
(Дітям спочатку даю по 1 карточці. Хто виконав множення, підходить до дошки, прикріпляє карточку на відповідь і бере наступну карточку. В кінці, після того, як картинка складена, підводимо підсумок, хто скільки прикладів розв’язав).
Після розв’язання отримаємо картинку. (Слайд 13).
V. Підбиття підсумків уроку і повідомлення домашнього завдання. (Слайд 14).
1. Головним на уроці було …
2. На уроці я навчився / навчилася …
3. Як помножити десятковий дріб на одноцифрове число?
4. Як помножити десятковий дріб на 10, 100, 1000?
Домашнє завдання. Карточка, № 884.
Оцінювання дітей.
VI. Висновок уроку. (Слайд 15).
Ми сьогодні розв’язували задачі, обчислювали приклади, використовуючи правила множення десяткових дробів.
Прочитайте фразу: «Забути не можна пам’ятати!». Від того, у якому місці ви поставите кому, матимете два варіанти:
Забути, не можна пам’ятати!
Забути не можна, пам’ятати!
На якому варіанті ви зупинитесь? Чи потрібні вам ці знання у майбутньому?
Нижче додається презентація.
Слайд 1.
Слайд 2.
Слайд 3.
Слайд 4.
Слайд 5.
Слайд 6.
Слайд 7.
Слайд 8.
Слайд 9.
Слайд 10.
Слайд 11.
Слайд 12.
Слайд 13.
Слайд 14.
Слайд 15.