Мета уроку ознайомити учнів з поняттям «відмінювання», із системою відмінювання іменників за питаннями, назвами відмінків;розвивати увагу, пам'ять, бажання добре вчитися, уміння доводити правильність думки, навчати самоконтролю; розвивати мовлення учнів, вміння аналізувати, зіставляти, спостерігати, узагальнювати мовні явища; виховувати працьовитість, любов та інтерес до рідної мови.
V. Повідомлення теми і завдань уроку.- Прийшов час тему уроку вам назвати ...— Прочитайте, як називається сьогоднішня тема. (Змінювання іменників за відмінками.)— Яке проблемне питання стоїть перед нами? Прочитайте. (Які відмінки є в українській мові? Що означає кожен із них?) - Тепер перевірю: уважні чи ні, Хто тему уроку повторить мені?
VI. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу. Третій порт «Відмінки» 1. Коментоване виконання (вправа 322).— Прочитайте текст. Зверніть увагу, як змінюється слово білка, зв’язуючись із різними словами. На які питання воно відповідає?а) Виписати іменник білка із зв'язаними з ним словами за зразком.б) Списати перше і друге речення вправи, підкреслити головні члени речення. (За наявності часу.)
Вірш про відмінки. Всім, щоб грамотно писати,Сім відмінків треба знати. Називний завжди питає(Хто?) і (Що?) – це кожен знає. Родовий повідомляєНам (Кого? Чого?) немає. Все Давальний повручає,Лиш (Кому? Чому?) спитає. А Знахідний радий знов: Він (Кого?) і (Що?) знайшов. Десь Орудний забарився: (Ким?) і (Чим?) він натрудився.І Місцевий скаже знову: Ви (На кому?) і (На чому?). Кличний кличе всіх завзято. Нові віршики вивчати. (О. В. Дзьоба)
3. Опрацювання правила, яке треба запам’ятати (с. 134). Візьміть до уваги!До іменників, що є назвами істот (людей і тварин), ставимо питання хто? кого? кому? ким? на кому?До всіх інших іменників ставимо питання що? чого? чому? чим? на чому?Початкова форма іменника - форма називного відмінка однини.
4. Хвилинка-цікавинка (про відмінки і відмінювання іменників). Ще грецькі вчені помітили, шо іменники мають свою основну форму, пряму, а також непряму, відмінну від прямої. Ці «відмінні» від прямої форми й утворили категорію «відмінка». У сучасній українській мові категорія відмінка об’єднує сім повноправних відмінків, у тому числі й кличний, який чи не найбільше передає специфіку української мови, але довгий час вважався лише кличною формою.
Лише місцевий відмінок у сучасній українській мові не може вживатися без прийменників. Інші відмінки, крім називного і кличного, можуть поєднуватися з прийменниками, а можуть вживатися і самостійно. За частотою вживання перше місце належить називному відмінкові, після нього йде родовий, а на третьому місці знахідний. Кількість відмінків у різних мовах неоднакова від 2 (мова маратхі в Індії) до 48 (в табасаранській мові Дагестану). А болгари уже з давніх-давен не вживають відмінкових закінчень. У них один відмінок, а роль розрізнювачів відмінкових форм виконують прийменники. У німців і французів таку роль виконують артиклі. Отже, кожна мова використовує ті засоби, які наявні в її розпорядженні, але всі ці засоби придатні для висловлення думки.
Порт Фізкультхвилинка. Надимаючи вітрила, (Діти набирають у легені повітря й повільно видихають)Морем наш кораблик мчав. (Імітація плавання)А за ним сопів щосили (Біг на місці)Кількатонний пароплав. (Нахили тулуба вліво – вправо)Плив поважно пароплав (Імітація плавання)Туди, де він ще не бував. (Нахили тулуба вперед – назад)Морські долає милі, (Стрибки на обох ногах)Перемагає хвилі. (Відновлення дихання)
IX. Підсумок уроку. Рефлексія. Гра «Мікрофон»— Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями? (Відмінювання.)— Скільки всього є відмінків? (7.) Назвіть за порядком.— Що означає «провідміняти слово»? (Змінити іменник за питаннями) —Провідміняйте слово дорога.— Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника? (Поставити запитання.)
— Яка форма іменників є початковою? (Форма називного відмінка однини.)— Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок?(Швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, гра, інтерес, бажання).— Якими прикметниками охарактеризуєте наш урок?(Неповторний, навчальний, цікавий, підсумковий, насичений, захоплюючий, веселий, корисний.)— Якими дієсловами охарактеризуєте наш урок ?(Пробіг, навчив, пригадав, підсумував, показав, відповів, доповнив, допоміг, зацікавив.)
— Що сподобалось на уроці найбільше?— Пригадайте і дайте визначення іменника як частини мови.— Діти, а які з іменників, що допомагали нам працювати сьогодні на уроці ви можете назвати? (Уважність, акуратність, старанність, дисциплінованість, упевненість, пам'ять).— Назвіть іменники, які заважають учитися.(Пасивність, неуважність, лінь, невпевненість, сором'язливість) — На які питання відповідають ці іменники? (Що?) — А якого роду ці іменники? Визначте число іменників.