Презентація містить теоретичний і практичний матеріал з теми:"Відомості із синтаксису й пунктуації.Словосполучення". Можна використати на першому уроці із вивчення теми.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми зробимо перший крок. В країну прекрасну, країну чудову, Що нас так чекає й збагачує мову!
Номер слайду 3
Формула успішного навчання Я Розумна, творча особистість. Я Вчуся, бо хочу знати рідну мову. Я Все знаю, все вмію, все зможу!
Номер слайду 4
Дев'яте лютого Класна робота Відомості із синтаксису й пунктуації. Словосполучення
Номер слайду 5
- розширити поняття про синтаксис та пунктуацію як розділи науки про мову; - розкрити сутність словосполучення як синтаксичної одиниці; - навчити складати словосполучення, визначати головне і залежне слово, встановлювати зв'язок між ними; - формувати вміння розрізняти поширені та непоширені словосполучення; - виховувати любов до рідного слова. Мета уроку:
Номер слайду 6
Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає словосполучення і речення.
Номер слайду 7
Пунктуація – це розділ науки про мову, який вивчає вживання розділових знаків у реченні й тексті на письмі.
Номер слайду 8
В українській пунктуації вживають такі розділові знаки: Крапка - . Кома - , Знак питання - ? Знак оклику - ! Двокрапка - : Крапка з комою - ; Тире - - Три крапки - … Дужки – () Лапки – “ “
Номер слайду 9
Валіза знань - Що є найменшою одиницею спілкування? - Що називається словосполученням? - Наведіть приклад словосполучення. - Чим словосполучення відрізняється від слова?
Номер слайду 10
Спостереження над мовним матеріалом Подумайте, що точніше називає предмет, ознаку або дію – слово чи словосполучення? - Книжка – цікава книжка. - Бібліотека – шкільна бібліотека. - Корисний – корисний для навчання. - Читати – читати уважно. - Спілкуватися – спілкуватися українською мовою. - Навчатися – навчатися в п'ятому класі.
Номер слайду 11
Словосполучення, як і слово, вживають для називання предметів, їхніх ознак, ознак дій. Проте порівняно зі словом словосполучення є точнішим.
Номер слайду 12
Робота в парах Один учень називає слово, а його сусід по парті придумує з цим словом словосполучення. Наприклад: шоколад – молочний шоколад, писати – писати швидко.
Номер слайду 13
який? х Цікавий фільм х що? Дивитися фільм Головним називають слово, від якого ставлять питання. Залежним називають слово, яке відповідає на поставлене питання.
Займи позицію Запишіть словосполучення у дві колонки: поширені і непоширені. Шкільний товариш; вірна дружба; мати друзів серед однокласників; допомогти сусідові по парті; готуватися до контрольної роботи; тестове завдання; дотримати даного другові слова; щира приязнь; дружити змалку.
Номер слайду 17
Голову тримайте нерухомо. Очі підніміть вверх, опустіть вниз, поверніть вправо, вліво. Повторіть це 3-4 рази. Зорова гімнастика (Валеопауза для тренування зору)
Номер слайду 18
До словосполучень не належать Підмет і присудок: Сонечко посміхнулося
Номер слайду 19
Однорідні члени речення: Хлопчик і дівчинка
Номер слайду 20
Іменник з прийменником: Біля дерева
Номер слайду 21
Наказова форма дієслова: Пиши красиво
Номер слайду 22
Форма дієслова майбутнього часу: Буду писати
Номер слайду 23
Вибірковий диктант Випишіть лише словосполучення Сонячний день; біля школи; цікаві уроки; улюблений предмет; учні зібралися; школярі прийшли; гомоніли голосно; про канікули; книжки і зошити; деталь від машини; важлива подія.
Номер слайду 24
Творча робота Утворити словосполучення. Скласти з ними речення На уроці, швидко, додому, під дощем, у полі, на стадіоні, напам'ять, уголос.
Номер слайду 25
Антонімічна хвилинка Підібрати антонімічні пари до поданих словосполучень. Працювати добре, відпочивати в селі, далеко від берега, старанний учень, пливти за течією, письмовий переказ.
Номер слайду 26
Підсумок Отже, ми на уроці з’ясували що: Синтаксис вивчає словосполучення і речення. Словосполучення – поєднання двох і більше повнозначних слів, одне з яких – головне, інше – залежне. Від головного слова до залежного ставимо питання. Словосполучення бувають поширені й непоширені. До словосполучення не належить: підмет і присудок,однорідні члени речення, іменник з прийменником, наказова форма дієслова, форма дієслова майбутнього часу.
Номер слайду 27
Номер слайду 28
Домашнє завдання Вивчити правила на с.175-177. Виконати вправу 408.