Презентація виховного заходу до Дня рідної мови на тему: "Мова єднає всіх"

Про матеріал
Виховний захід на тему: «Мова єднає всіх» Метою заходу є: розширювати і збагачувати знання учнів про мову та літературу;формувати в учнів розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава; розвивати навички застосування знань з мови та літератури на практиці; пам'ять, увагу; виховувати любов до рідної мови, бажання досконало володіти нею, пробудити почуття національної гідності.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

День рідної мови21 лютого

Номер слайду 2

“Мови – це важливо!” – цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови. 

Номер слайду 3

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» Ліна Костенко. Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі.

Номер слайду 4

Історія свята, на жаль, має дуже трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний День рідної мови як привід для роздумів та зосередження уваги на мовному питанні. Починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначають і в Україні.

Номер слайду 5

Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи в собі справжню людину, кожен із нас повинен в першу чергу створити в своїй душі світлицю, у якій зберігається найцінніший скарб - МОВА.

Номер слайду 6

Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову, як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того організація вважає що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10.000 особами, що активно розмовляють мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов котрими розмовляють менше 100 осіб не задокументовані.

Номер слайду 7

Соціальні функції мови надзвичайно широкі. Дехто вважає мову лише засобом порозуміння між людьми. Насправді ж цим не вичерпується її значення. У мові закодовує нація всю свою історію, багатовіковий досвід, здобутки культури, духовну самобутність.

Номер слайду 8

Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Як великим нещастям обертається нищення природи, так і боляче б’є по народові зречення рідної мови чи навіть неповага до неї, що є рівноцінним неповазі до батька й матері.

Номер слайду 9

Згадаймо слова В. Сосюри: “Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема”. Рівень розвитку рідної мови є джерелом духовного розвитку народу.

Номер слайду 10

Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла. (Микола Гоголь)

Номер слайду 11

ГОВОРИ ПРАВИЛЬНОУкраїнська мова, а не українськабо ми живемо не скраю, а на Україні

Номер слайду 12

Українська мова – одна з найкрасивіших мов у світі. Так вважаємо не лише ми, українці, а й інші жителі світу. Так, наприклад, на мовному конкурсі в Італії її визнали другою за мелодійністю мовою світу після італійської, звісно. А в 1934 році в Парижі українська мова ввійшла до трійки найкрасивіших мов світу.

Номер слайду 13

Українська мова входить до трійки найкрасивіших мов світудруга за мелодійністю мова світу (після італійської);третя найбільш красива мова у світі (після французької та перської)

Номер слайду 14

Факти про українську мову Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів. Українська мова, за різними даними, займає двадцять п'яте або тридцять друге місце за кількістю носіїв серед найпоширеніших мов у світі. Для 36-37,5 мільйонів осіб українська мова є рідною. Дослідники довели, що багато українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньо-індійській мові. Осередком літературної української мови дослідники вважають Полтавщину і Чернігівщину. Українська мова багата на синоніми.

Номер слайду 15

108 синонімів дієслова «говорити»

Номер слайду 16

Синоніми до слова горизонт. Обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

Номер слайду 17

Номер слайду 18

З точки зору лексики Найближчими до української мови є:- білоруська мова (84%)- польська мова (70%)

Номер слайду 19

Українська мова багата на зменшувальні форми. НАПРИКЛАД: ДІВЧИНОНЬКА, КОЗАЧЕНЬКО, НІЧЕНЬКА, РІДНЕСЕНЬКИЙЗМЕНШУВАЛЬНУ ФОРМУ МАЄ НАВІТЬ СЛОВО «ВОРОГИ» – «ВОРОЖЕНЬКИ»

Номер слайду 20

Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера П Тоді як найрідше вживаною літерою в українському алфавіті є літера Ф

Номер слайду 21

ПОЕЗІЯ НА ОДНУ БУКВУКазала кохана: «Кохаю. Квітневих конвалій росу,Контрасти кленового краю,Казкову кремінну косу»Край кременя крякнула качка,Крилом колихнулась коса.«Кохаю!»- клянеться козачка. «Кохаю!»- каже козак.

Номер слайду 22

ВИМОВЛЯЙ ПРАВИЛЬНО Спина, каталог, випадок, течія, піцерія, сільськогосподарський, посередині, зручний, маркетинг,квартал, начинка, корисний, разом, русло, заробіток, вимога, металургія, жалюзі

Номер слайду 23

НАЙДОВШИМ СЛОВОМ в українській мові є назва одного з пестицидів «дихлордифенілтрихлорметилметан»В ній міститься тридцять літер.

Номер слайду 24

ПАЛІНДРОМИСлова-паліндроми:потоп, зараз, ротатор Речення –паліндроми: Я несу гусеня Козак з казок. Аргентина манить негра

Номер слайду 25

Найбільшу кількість разів перекладений «ЗАПОВІТ» Т. Г. Шевченка 147 мовами народів світу

Номер слайду 26

Найбільша кількість псевдонімів. Поет Олександр Кониський – 141 Поет Іван Франко – 99 Письменник Осип Маковей -56

Номер слайду 27

Українська мова є мовою корінного населення, що віками проживає на всій території сучасної України. Більшість вчених вважають, що українська мова виникла близько середини першого тисячоліття нашої ери. Разом з тим, чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи Трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклоннецьких часів та значний слід у древньо-індійській мові — ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.

Номер слайду 28

Номер слайду 29

ВІРЮ – НЕ ВІРЮ1. Чи вірите ви, що накладанець – це бутерброд. 2. Чи вірите ви, що літера ф у слові свідчить про те, що це слово іншомовного походження.3. Чи вірите ви, що ковалик — це жук, який перевертаючись зі спинки на черевце, видає характерний тріскотливий звук? 4. Чи вірите ви, що прямий розріз на грудях у чоловічій сорочці має назву пазушка.5. Чи вірите ви, що видноколо — це підзорна труба. 6. Чи вірите ви, що бурмило — це столярський інструмент.

Номер слайду 30

ВІРЮ – НЕ ВІРЮ7. Чи вірите ви, що розділка — це рисочка, дефіс.8. Чи вірите ви, що посмітюха — це невеличка сіра пташка з чубчиком на голові.9. Чи вірите ви, що цямрина — це гірські луки? 10. Чи вірите ви, що ромен — це чумацький віз? 11. Чи вірите ви, що двірець — це вокзал? 12. Чи вірите ви, що протинка — це розділовий знак кома?

Номер слайду 31

Еволюція писемностіКленописІєрогліфи. Алфавіт. Смайлики4000 до н.е.2000 до н.е.2000

Номер слайду 32

Знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.

Номер слайду 33

АБЕТКА ПОБАЖАНЬ А – активності  творчої. Б – безхмарності  небесної. В – віри  розсудливої. Г – гумору  неміряного. Г – ґречності  щоденної. Д – достатку  життєвого. Е – економії  розумної. Є – єдності  сімейної. Ж – життя  безкінечного. З – здоров’я  безмежного. І – імені  чистого. Ї – їздити в подорожі. К – кохання  доброго. Л – людяності  Щирої. М – мрії  здійсненної. Н – наснаги  професійної.

Номер слайду 34

АБЕТКА ПОБАЖАНЬ О – обрію  барвистого. П – посмішки чуйної. Р – радості всесильної. С – спокою літнього. Т – теплоти  родинної. У – успіху  великого. Ф – фантазії гармонійної. Х – хліба  цілющого. Ц – царини  домашньої. Ч – чарівності  приємної. Ш – широти  духовної. Щ – щастя  невичерпного. Ю – юності  сердечної. Я – ясності  майбутньої.

Номер слайду 35

Як парость виноградної лози,Плекайте мову. Пильно й ненастанно. Політь бур’ян. Чистіша від сльози. Вона хай буде!(Максим Рильський)

Номер слайду 36

Номер слайду 37

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тарасова Олена Євгеніївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
18 лютого 2023
Переглядів
2249
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку