МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ ХЕРСОНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИКИ, МАТЕМАТИКИ ТА ІНФОРМАТИКИ СЕЗОНЕНКО НАТАЛЯ СЕРГІЇВНА ЗОШ № 44 ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ при викладанні геометрії в 11 класі Математика* освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст»
Значення використання засобів навчання полягає у підвищені рівня засвоєння навчального матеріалу. Найбільш ефективним засобом навчання на сучасному етапі науковці вважають комп’ютер. У процесі навчання важлива не інформаційна технологія сама собою, а те, наскільки її використання сприяє досягненню освітніх цілей.
Систему своїх уроків вчитель повинен побудувати так, щоб учні працювали з повною віддачею сил, з інтересом. У проведенні нестандартних уроків використовуються помічники з різних методів і форм навчання, серед яких науковці виділяють метод проектів, який дає можливість навчити дітей самостійно добувати нові знання й застосовувати їх на практиці. Також не менш цікавим способом застосування інформаційних технологій в освіті є створення ігрових програм
В Україні вже створено чимало навчальних програм. У математиці такими програмами є пакети динамічної алгебри та пакети динамічної геометрії. Сучасні програмні засоби містять у собі мультимедіа як особливий тип інформації, що поєднує в собі як традиційну статичну візуальну (текст, графіка), так і динамічну інформацію різних типів ( мовлення, музика, відеофрагменти, анімація тощо).
Програмно-методичний комплекс «GRAN» (ПМК «GRAN») Програмно-методичний комплекс GRAN 1.0 забезпечує підтримку вивчення математики (планіметрії, стереометрії, тригонометрії, алгебри і початків аналізу, початків теорії ймовірностей і математичної статистики), а також окремих розділів фізики в школі (6-11 класи).
Комплекс складається з: - Педагогічного програмного засобу "GRAN1"- для комп'ютерної підтримки вивчення алгебри, початків аналізу, планіметрії, тригонометрії, основ теорії ймовірності та математичної статистики, окремих розділів фізики. - Педагогічного програмного засобу "GRAN-2D"- для комп'ютерної підтримки вивчення планіметрії (динамічна планіметрія). - Педагогічного програмного засобу "GRAN-3D"- для комп'ютерної підтримки вивчення стереометрії. - навчально-методичних посібників: «Комп'ютер на уроках математики», «Комп'ютер на уроках геометрії», «Елементи стохастики».
Розроблено плани-конспекти уроків спрямовані на творчий розвиток Для підвищення ефективності роботи вчителя можливе складання універсальних форматів презентацій, що мають визначений алгоритм і оформлення. У презентаціях спрямованих на закріплення вмінь та навичок розглянуто різні задачі, які розв’язуються учнями на уроці.
Розроблено інформаційно-комунікаційне забезпечення до уроків з математики. Під час практики готувала презентації, для використання на уроках математики в 11 класі. Зокрема до уроків геометрії: «Куля і сфера. Переріз кулі площиною », « Комбінації геометричних тіл », «Поняття об’єму. Основні властивості об’ємів », « Об’єм циліндра », « Об’єм конуса », « Площа поверхні циліндра ».
Об'єм прямої призми У правильній трикутній призмі через сторону ВС основи і середину бічного ребра проведений перетин, що утворює кут в з площиною основи. Знайдіть об'єм призми, якщо сторона її основи рівна 10 од. С В А М D 10 Розв’язання: У трикутнику ABD: AD = 10 cos = У трикутнику MAD: = 2 АМ = 2 AD = V = = 750
Висновки: Програмні засоби комп'ютерної підтримки вивчення різних розділів шкільного курсу математики, мають різні функціональні можливості. Особливо ефективні ІТ для виконання складних перетворень і обчислень, для подання двовимірної і тривимірної графіки тощо. Комп'ютерна техніка здійснює позитивний вплив мультимедійних засобів через звуки, високоякісну графіку, можливості рухомого зображення дають змогу спостерігати динаміку того чи іншого процесу або явища.
Використання інформаційної технології на уроках математики є виключно корисною та плідною навчальною практикою, завдяки притаманній їй інтерактивності, гнучкості й інтеграції різноманітних типів мультимедійної навчальної інформації, а також завдяки можливості врахування індивідуальних особливостей учнів та сприяння підвищенню їх мотивації.