Віртуальна екскурсія «Вираження творчого духу Тараса Шевченка через живопис»
Номер слайду 2
Малярство – це німа поезія, а поезія – промовисте малярство Леонардо да Вінчі
Номер слайду 3
Поезія Т. Шевченка здобула загальнонародне визнання, принесла її творцеві любов читачів і невмирущу славу. Але не менш багатою і цікавою є творчість Шевченка-художника. Поетична спадщина Т. Шевченка налічує понад 240 творів, а живописна – близько 1200 робіт. Лише ця кількість робіт свідчить про те, що малярству Шевченко приділяв багато часу й уваги. Він досконало володів олівцем, аквареллю, олією, білилом, офортом, сепією.
Номер слайду 4
Здібності до малювання виявилися в Тараса ще з дитинства. У спогадах родини Шевченка є немало свідчень про те, що настінне народне малювання, вишивки будили в нього пристрасть до створення власних малюнків. А коли він почав учитися в дяківській школі, ця пристрасть розвинулася ще сильніше. Згодом Тараса взяли козачком у покої пана Енгельгардта. Помітивши неабиякий хист у хлопця до малювання, пан віддав його в науку до майстра живописного цеху в м. Петербурзі – Ширяєва. У літньому саду Тарас випадково познайомився зі студентом Академії мистецтв Сошенком. Саме він відкрив “діаманта у кожусі”, як назвав Тараса професор Академії Карл Брюллов.
Номер слайду 5
Малюнок "Погруддя жінки» - одна з перших робіт Шевченка, виконана з професійними навичками.
Номер слайду 6
Три роки Шевченко відвідує навчальні класи Товариства заохочення художників і малює картини на історичні та міфологічні сюжети. Завдяки допомозі таких яскравих особистостей, як Жуковський, Вільєгорський, Венеціанов, Брюллов, кріпак Шевченко отримав волю і став студентом Петербурзької Академії мистецтв. Упродовж семи років навчання Тарас був тричі нагороджений срібними медалями, двома – за живописні твори. Перша з відзначених робіт – «Сирітка-хлопчик під тином ділиться милостинею з собакою» (1840 рік) – на жаль не збереглася. У другій картині «Циганка- ворожка» (1841 рік) – художник показує селянську дівчину, яка довірливо чекає поради циганки.
Номер слайду 7
«Циганка- ворожка» (1841 рік)На жаль подальша доля картини невідома – зберігся лише акварельний малюнок.
Номер слайду 8
«Катерина»(1842 рік) Створена за мотивами власної однойменної поеми. Зберігається ця картина у Києві в музеї Шевченка. Це єдина картина, яка збереглася з часів навчання Шевченка в Академії.
Номер слайду 9
Портрет М.І. Голенищева-Кутузова (1844 рік)Портрет виконаний технікою гравюри.
Номер слайду 10
Портрет О. В. Суворова (1844 рік)Портрет великого російського полководця виконаний також технікою гравюри.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
«Селянська родина» (1843 рік)
Номер слайду 13
"Хата батьків у Кирилівці» (1843рік)
Номер слайду 14
Портрет Г.І. Закревської (1843 рік)Олією художник виконав портрет Ганни Закревської, яка йому подобалася. У нього збереглися до неї теплі почуття, що були висвітлені у вірші "Г. З".
Номер слайду 15
«Будинок Котляревського в Полтаві» ( 1845рік)
Номер слайду 16
«Вознесенський собор у Переяславі», акварель. (1845 рік)
Номер слайду 17
"Аскольдова могила", акварель (1846 рік)
Номер слайду 18
."Видубецький монастир у Києві", офорт(1846 рік)
Номер слайду 19
"Церква всіх святих у Києво-Печерській лаврі" сепія (1846 рік)
Номер слайду 20
Автопортрет (1847 рік)"Если бы я был изверг, кровопийца, то и тогда для меня удачнее казни нельзя было бы придумать, как сослав меня в отдельный Оренбургский корпус солдатом. Вот где причина моих невыразимых страданий. И ко всему этому мне еще запрещено рисовать. Отнято благороднейшую часть моего существования". ("Щоденник, 19 червня 1857 року.)
Портрет Ликери Полусмак (1860 р.) Портрет Марії Максимович (1859 р.)
Номер слайду 27
Т. Г. Шевченко (автопортрет)Як художник Т. Шевченко заслужив собі добре й чесне ім'я. І на цьому шляху він був одним із перших, хто звернувся до народних мотивів. До останніх хвилин свого життя Тарас Григорович Шевченко працював у своїй майстерні при Академії мистецтв. Про Тараса знає вся Україна, що він був її батьком, заступником, голосом, виразником її інтересів. І сьогодні лине над Україною його пророче слово! А живописна спадщина Т. Шевченка, доводить усьому світові, що він – геній!
Номер слайду 28
Дякую за увагу! Учитель української мови та літератури та зарубіжної літератури. Т. В. Вовк