Козаки з кобзою. 18 століття. Бандурка (мамаєва кобза)Віктор Шаталін. Пісня бандуриста. Розгляньте репродукції картин
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Уривок із спогадів Івана Розсолоди, які ілюструють роль музики в житті запорожців: Після люльки найбільш усього вони любили музику. Оце було як соберуться та як уріжуть, так і самі танцують, і земля танцює, і ліс, і вода танцює. Уже протів їх ніхто в світі не витанцює. Увесь день музики будуть грати, і весь день запорожці будуть танцювати. А як перестане музика, то вони й самі танцюють. Оце візьмуть два чоловіка в руки ослон, один за один край, а другій за другій край, постановляться друг протів друга та так і танцюють. Шо за втішний народ був!– Прямо шо втішний! На чем же вони грали?– На всякій усячині: на ваганах, на ріллях [лірі], на басах, на цимбалах, на сопілках, на свистунах, на скрибках, на кобзах, на козах, – на чім попало, на тім і грають.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Відмінність між кобзою і бандурою. Кобза має серед своїх родичiв лютню, гiтару та iншi струннi щипковi iнструменти, на грифi яких струни ПРИТИСКАЮТЬСЯ. Тому кобзу можна легко відрізнити за наявністю накладки на грифі − з ладами чи без ладів.
Номер слайду 8
Натомість гриф бандури не має додаткових нашарувань. Тож і тримають цi два iнструменти по-рiзному: кобзу трохи навскiс, як гiтару, а народну бандуру – вертикально, притиснувши до грудей i граючи по всiх струнах обома руками.
Номер слайду 9
Виразне читання і обговорення вірша. Вправа 1 с. 79.
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Бандура. Сестра кобзи. Весела
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Вправа 3 підручника. Випишіть по одному дієслову минулого, теперішнього і майбутнього часу (напр., знає, бувала, розповість).