Сьогодні ,,метод проектів”, у вигляді проектної технології навчання , пройшовши випробування часом, набув нової актуальності для закладів освіти як України , так і інших країн. Цілі і завдання проектної технології : Не тільки передати студентам суму знань, а ще й здобувати ці знання самостійно, застосовуючи їх для розв’язання нових пізнавальних і практичних завдань; Сприяти формуванню у студентів комунікативних навичок; Прищепити студентам уміння користуватися дослідницькими прийомами : збирання інформації, аналізу з різних точок зору, висування гіпотез, вміння робити висновки.
Під методом проектів розуміють роботу щодо вирішення тієї чи іншої практично або теоретично значущої проблеми, оформлену у вигляді кінцевого продукту. Зовнішній результат роботи над проектом ви можете бачити , відчувати, застосовувати на практиці, використовувати у повсякденному житті. Але набагато важливіше внутрішній результат – досвід діяльності, знання ,вміння.
Метод проектів виник в другій половині ХIХст. у сільськогосподарських школах США. Даний метод можно характеризувати як ,, навчання через роблення » , коли учень самим найбезпосереднішим чином включається у активний пізнавальний процес: самостійно формує проблему, здійснює збір необхідної інформації, планує варіанти вирішення проблеми, робить висновки.
Проект – це особливий вид пізнавальної діяльності і одночасно результат цієї діяльності, які характеризуються наступними ознаками: Наявність соціально значущої проблеми; Планування дій по рішеню проблеми; Пошук інформації , яка потім буде оброблена і осмислена; Оформлення продукту- результат цієї діяльності; Презентація продукту.
Обгрунтування проекту- формулювання мети і завдання проекту , обгрунтування його соціальної значущості; визначення теми проекту; організація робочих груп, розподіл завдань для учасників. Пошуковий- дослідження проблеми та збір інформації; вибір оптимального варіанту виконання проектного завдання; розробка плану поботи над проектним завданням; підбір матеріалів та інструментів; вибір форми презентіції результатів проекту
Враховуючи особливості мислення, переваги того чи іншого виду діяльності , можна вибрати один з видів проекту: Практично-орієнтований проект – це проект, який націленний на рішення завдань , що відбивають інтереси участників проекту. Дослідницький проект – це варіант наукового дослідження. Оформлюются у вигляді рефератів, докладів, альбомів та ін.
Інформаційний проект – це проект, який спрямований на збір інформації про який-небудь об’ект або тему з метою аналізу, узагальнення та подання інформації для широкої аудиторії. Представляються у вигляді каталогів, буклетів, запитальників та інформаційних стендів та ін. Рольовий проект – це проект, який розігрується за самостійно створеним сценарієм. Творчий проект – це проект, який передбачає вільний та нетрадиційний підхід до його виконання та презентації результатів ( відеофільм, постановка ).
У залежності від кількості учасників проекти розділяють на індивідуальні, групові, колективні. У залежності від тривалості виконання, проекти бувають: короткострокові, середньострокові, довгострокові. В залежності від предметної спрямованості- поділяють предметні та інтегровані проекти.
Крім того необхідно визначити вид презентації проекту з урахуванням форми продукту, творчих можливостей участників проекту, наявність технічних засобів: Мультимедійна презентація; Демонстрація відеофільма, рекламного роліку; Інформаціний стенд; Конференція; Телепередача; Подорож, екскурсія; Гра (рольова, ділова); Виставка макетів Доклад.
Я і моя професія. Перша виробнича практика. Виконала студентка гр.ТТ-14 Демяненко А. Керівник: Пасічник О.В. Екскурсія на котельню 279 квартал Виконала студентка гр.ТТ-13 Сидоренко Н. Керівник: Пасічник О.В. Екскурсія на котельню 279 квартал . Виконала студентка гр.ТТ-14 Ертман К. Керівник: Пасічник О.В.
Проектна діяльність: сприяє розвитку ініціативи , самостійності , організаторських здібностей , стимулює процес самореалізації особистості; Розвиває пізнавальну активність , критичне мислення; Виробляє навички роботи з різними джерелами інформації; Навчає ефективному спілкуваню та обстоюванню особистої думки; Розвиває уміння працювати в команді, розподіляти відповідальність з іншими. Узагальненим наслідком проектної діяльності стає усвідомлення і прийняття особистих життєвих перспектив ,можливого місця і ролі в житті суспільства,визначення своїх покликань, формування життєвого досвіду.