Як змінюється життя риб навесні? Підготувала вчитель початкових класів Краснощокова Наталія Миколаївна м. Дніпро, КЗО “НВК №104”ДМР
Номер слайду 2
Дослідження Голова є, а шиї немає;очі є, а брів немає;рот є, а не говорить,без ніг, а далеко ходить.
Номер слайду 3
Пригадай, як зимують риби. Риби до зими збираються в зграї зимувати. Вони опускаються на глибину річок і озер. Їх тіло покривається слизом як шубою. Зиму риби проводять глибоко на дні. На дні вода не замерзає навіть у найлютіші морози. До зими риба стає нерухомої, млявою. Карасі, коропи зариваються в тіну на дні водойми і переживають так до весни. Вони нерухомі і втрачають апетит. Багато риби впадають у сплячку – соми, лини, лящі, плотва. Вони лягають на дно або зариваються в мул. Важко рибам під льодом взимку. Водорості починають гнити, повітря стає під льодом все менше, і рибам важко дихати. Тому люди пробивають у річках ополонці, через які під лід надходить чисте повітря. Хижі риби не сплять навіть взимку – минь, щука, окунь. Минь дуже спритний і ненажерливий хижак – як вовк, тільки водний. Він їсть риб, жаб, ікру. Минь дуже любить холодну воду. Полює минь вночі. А коли вода знову стає теплою, минь перетворюється в млявого і нерухомого. Форелі, сиги, лососі теж люблять холодну воду. Восени вони роблять на дні ямки – гнізда, закладають у них ікру. Навесні з цієї ікри з’являться маленькі рибки — дітки. Вони називаються «мальки».
Номер слайду 4
Важливі події у весняному житті риб Щойно на водоймах скресне крига, прогріється вода, риби піднімаються із дна водойм ближче до поверхні. Незабаром розпочнеться період розмноження - нерест.
Номер слайду 5
Риби шукають затишні місця для відкладання ікри. Полюбляють лускаті обирати тихі заплави попід берегами, або зарості густої водяної рослинності. Тобто місця, де немає бурхливої течії, яка могла б змити ікру.
Номер слайду 6
Сазани, річковий окунь, сом кращих місць для нереста не вишукують: розмножуються там, де живуть. сазан річковий окунь сом
Номер слайду 7
У багатьох риб під час нересту значно змінюється зовнішній вигляд. У самців наших звичайних річкових риб — лящів, яскравішає забарвлення, змінюється навіть форма тіла!
Номер слайду 8
Першими йдуть на нерест щуки, відразу як закінчиться льодохід. Потім настає час для нересту у ляща, плітки, окуня. Коли добре прогріються водойми, підуть на нерест коропи, карасі й лини. щука карась короп Лин
Номер слайду 9
Здебільшого після нересту риби не піклуються про своїх майбутніх нащадків, кидаючи ікру напризволяще. Але це не стосується сома. Сом на дні водойми викопує невеличку ямку для ікринок. А потім самець і самочка охороняють її. Мальки річкових риб тримаються зграйками й переважно обходяться без опіки дорослих. Мальків буває дуже багато, але дорослішають не всі. Упродовж «дитинства» на мальків звідусіль чекає небезпека: пересихання або забруднення водойм, полювання на них хижих риб та звірів.
Номер слайду 10
Пам’ятка. Період розмноження — нерест — особливо важливий для життя риб. Від того, як він пройде, залежить чисельність риби у наших водоймах! Під час нересту вилов риби заборонено!
Номер слайду 11
Чи доводилося тобі спілкуватися з рибалками?Напиши пам’ятку- пояснення, чому навесні не можна рибалити.