Основні відомості про будівлі та споруди. Архітектура - мистецтво проектувати і будувати будівлі і споруди та їх комплекси. Споруди - все, що побудовано і зведено людиною. (Будівлі, мости, тунелі, платформи, ж / д і т.д.).
Номер слайду 2
Будівлі - це надземні споруди, в яких створені приміщення різного призначення, необхідні для багатосторонньої діяльності людини: - для проживання; - для роботи; - для відпочинку; - для розваги; - для навчання; - і багатьох інших функцій.
Номер слайду 3
Класифікація будівель .За призначенням: Цивільні будівлі: житлові: - тривалого проживання (багатоквартирний будинок, індивідуальний будинок, будинки для людей похилого віку, інвалідів, будинки дитини, дитячі будинки і т.д.); - короткочасного проживання (гуртожитки, готелі, будинки приїжджих і т.д.).
Номер слайду 4
громадські: - адміністративні будівлі (контори, офіси); - навчальні заклади (школи, інститути); - дитячі заклади (сади, ясла, інтернати); - видовищні заклади (театр, цирк, кінотеатри); - спортивні будівлі та споруди (стадіони); - лікувальні заклади (лікарні, поліклініки); - торговельні заклади підрозділяються: продовольчі; промтовари. - підприємства громадського харчування (їдальні, кава); - транспортні цивільні будівлі (вокзали, пасажирські павільйони).
Номер слайду 5
Промислові будівлі: Промислові комплекси: - будівлі основного виробництва (цеху, ангари, депо); - адміністративно-побутові; - забезпечують (склади, резервуари, очисні споруди); Сільськогосподарські комплекси: - сільськогосподарські будівлі (аграрні і тваринницькі).
Номер слайду 6
Капітальність . Ступені довговічності : I, II ступінь капітальності (багатоповерхові кам'яні будівлі). Різниця I і II в якості будівельних матеріалів; III, IV для будинків з дерев'яними елементами (дерев'яний дах, перекриття). IV ступінь- дерев'яні будинки (брус, колода). Капітальність будівлі залежить від її довговічності і вогнестійкості. Довговічність - це термін служби будівлі до втрати експлуатаційних якостей її основних конструкцій. I ступінь - 100 і більше років; II ступінь - 50 і більше років; III ступінь - 20 і більше років. IV ступінь – до 20 років (тимчасові) Вогнестійкість залежить від поширення вогню по конструкції в метрах і згоряння конструкції за годину.
Номер слайду 7
За кількістю поверхів: малоповерхові (1-2-х поверхові): ускладнена конструкція -наявність підвалу і сходів
Номер слайду 8
Одноповерхові – без сходів
Номер слайду 9
Середньої поверховості (3-5 поверхів) - наявність огородження покрівлі. В даному випадку - парапету.
Номер слайду 10
Багатоповерхові (6 і більше поверхів) - наявність ліфтів і сміттєпроводів
Номер слайду 11
Висотні будинки (від 16 до 40 поверхів)
Номер слайду 12
Види поверхів: Поверх мансардний — житловий поверх, розташований всередині горищного простору. Поверх надземний - поверх при відмітці підлоги приміщень не нижче планувальної відмітки землі. Поверх підвальний - поверх при відмітці підлоги приміщень нижче планувальної відмітки землі більш ніж на половину висоти приміщення. Поверх технічний - поверх для розміщення інженерного обладнання й прокладки комунікацій; може бути розташований у нижній (технічний підвал), верхній (технічне горище) або в середній частині будівлі. Поверх цокольний — поверх при відмітці підлоги приміщень нижче планувальної відмітки землі на висоту не більше половини висоти приміщень
Номер слайду 13
Хмарочоси (понад 40 поверхів) - наявність комунікаційних систем підвищеної потужності
Номер слайду 14
За матеріалом стін: кам'яні стіни: природний - туф, вапняк, травертин; штучний - цегла, залізобетон;
Номер слайду 15
дерев'яні стіни : колоди (круглий перетин); брущаті (брус-квадратний перетин); каркасно-щитові.
Номер слайду 16
пластикові стіни (для мобільних будівель (стоянки, виставкові ярмарки); металеві стіни - для промислових будівель (металеві оцинковані); надувні стіни (спортивні споруди); комбіновані стіни.
Номер слайду 17
За конструктивними схемами Безкаркасні (стінові)
Номер слайду 18
Каркасні (основні вертикальні елементи - колони; горизонтальні елементи - балки, ригелі, ферми, настили) Конструктивні схеми каркасних будинків: а - з самонесучими стінами, б - з навісними стінами; 1 - колони, 2 - ригелі, 3 - плити перекриттів, 4 - стіни самонесучі, 5 - навісні панелі
Номер слайду 19
Неповний каркас (коли колони розташовуються лише по внутрішніх осях, а зовнішні стіни також несучі) а - з поздовжнім розташуванням ригелів; б - те ж, з поперечним; в - безрігельні рішення; 1 - стовпчастий фундамент; 2 - колона; 3 - стрічковий фундамент; 4 - панель міжповерхового перекриття; 5 - несуча кам'яна стіна; 6 - ригелі.
Номер слайду 20
За способом монтажу: Збірні
Номер слайду 21
Збірно-монолітні 1-збірні або монолітні залізобетонні колони, 2-багатопустотні плити ("ППС" безопалубочного формування), 3-несучі монолітні ригелі, 4- монолітні ригелі, 5-консолі для пристрою еркерів і балконів, 6-консолі для пристрою еркерів і балконів, 7-монолітні ділянки перекриттів, 8-вертикальні діафрагми жорсткості
Номер слайду 22
Монолітні
Номер слайду 23
Основні вимоги до будівель Функціональні Технічні Архітектурні Економічні
Номер слайду 24
Технічні вимоги - вимоги до конструкцій будівлі. (здатність конструкції сприймати силове навантаження без порушення); стійкість (здатність зберігати рівновагу) Функціональні вимоги - це вимоги доцільного розташування і компонування приміщень певних розмірів і форм в будівлі.
Номер слайду 25
АРХІТЕКТУРНІ Архітектурно художня виразність – логічна композиційна побудова будівлі за своїм зовнішнім і внутрішнім виглядом, що приводить до сприятливого впливу на психологічний стан і свідомість людей. Будівля має являти собою єдиний композиційний образ, це досягається за рахунок композиційних засобів:
Номер слайду 26
ЕКОНОМІЧНІ Економічна доцільність, доцільність проекту і способу зведення будівлі, що передбачають при мінімальній витраті праці, коштів і часу на спорудження будівлі отримання максимуму корисної площі. Крім того, вимога економічності повинна поширюватися не тільки на одноразові витрати (при будівництві), а й на експлуатаційні витрати протягом усього терміну використання будівлі за призначенням
Номер слайду 27
Ступені вогнестійкості І- ІІ будинки з конструкціями з природних матеріалів або штучного каменю, бетону або залізобетону із застосуванням листових і плиткових негорючих матеріалів; ІІІ будинки для перекриттів в яких дозволяється використовувати дерев'яні захищені конструкції покриття із деревини підлягають вогнезахисній обробці;
Номер слайду 28
IV будинки з несучими та захисними конструкціями із суцільної або клеєної деревини та інших горючих або важкогорючих матеріалів, захищених від дії вогню V будинки, до несучих і огороджувальних конструкцій яких не ставляться вимоги щодо меж вогнестійкості і меж розповсюдження вогню
Номер слайду 29
Недопущення (запобігання пожежі) - будівлі виконані з негорючих або важко горючих, або нетоксичних матеріалів
Номер слайду 30
Безпечна евакуація людей (розраховується час евакуації, і порівнюють з нормативами). Нормується довжина і ширина коридору, розташування і кількість сходових клітин, ширина виходу і напрямок відкривання дверей (вхідні двері завжди відкриваються назовні), і т.д.
Номер слайду 31
Санітарно-гігієнічні вимоги - це вимоги до мікроклімату приміщень. Температура внутрішнього повітря: - для житлової кімнати - 200С; - для ванної кімнати - 250С; - для залів - 16-180С. Вологість: - для житлової - 50-60%; - для ванної - 70%. Рухливість повітря, тобто повітрообмін або переміщення повітря - 0,1 м / с. Освітленість природним світлом (інсоляція); Звукоізоляція
Номер слайду 32
Інші вимоги до будівель: Геологічні фактори (тип ґрунту, наявність вічної мерзлоти, розрахунок чаші відтавання або збереження мерзлоти, сейсміка, розрахунок на перекидання будівлі, - вітрове навантаження (є багато районів зі стійким сніговим покривом)). Соціальні фактори (освоєння території, щільність населення, рівень розвитку народного господарства, розвиток інфраструктури, наявність всіх типів будівель) - національні та соціальні особливості району. Економічна доцільність, доцільність проекту і способу зведення будівлі, що передбачають при мінімальній витраті праці, коштів і часу на спорудження будівлі отримання максимуму корисної площі. Крім того, вимога економічності повинна поширюватися не тільки на одноразові витрати (при будівництві), а й на експлуатаційні витрати протягом усього терміну використання будівлі за призначенням. Екологічні вимоги.