Загальна характеристика фенолу. Феноли — клас хімічних сполук, у молекулах яких присутня гідроксильна група (-OH), приєднана до ароматичної групи. Найпростішим з класу є фенол (C6 H5 OH). Феноли мають слабкокислотні властивості, зокрема утворюють солеподібні продукти — феноляти.
Номер слайду 3
Добування фенолу. Близько 95 % фенолу в масштабах сучасного виробництва синтезують за куменовим методом (із бензену і пропілену), розробленим у 1942 році у таборі ГУЛАГ Рудольфом Удрісом і Петром Сергєєвим: Суттєво менше практичне значення мають методи окиснення толуену (через бензойну кислоту), методи отримання фенолу після сульфонування і хлоруванням бензену.
Номер слайду 4
Застосування фенолу. В медицині як антисептик. Виготовлення парфумів і косметичних засобів. Для виробництва фенол-формальдегідних пластмас Виробництво барвників, лікарських препаратів і вибухових речовин. В молекулярній біології і генній інженерії для очищення ДНК.
Номер слайду 5
Вплив фенолу на довкілля. Фенол - один з промислових забруднювачів. Фенол досить токсичний для тварин і людини. Фенол згубний для багатьох мікроорганізмів, тому промислові стічні води з високим вмістом фенолу погано піддаються біологічному очищенню, але добре знезаражуються озоном та розчинниками.