Господарське життя. Землеробство (основною сільськогосподарською культурою є рис). Виробництво шовку (за легендою китайці вирощували шовковицю, її листям годували шовкопрядів, а з їхніх коконів отримували натуральну шовкову тканину). Торгівля (основним мірилом цінності могли бути особливі мушлі-каурі, зерно, шкіра).
Перші держави в КитаїІІІ ст. до н.е. – проголошено імперію Цінь, першим імператором став Цінь Ши Хуан-ді. Він об’єднав Китай. За представника династії Хань (202 до н.е.-220 рр. н.е.) було прокладено Великий шовковий шлях. Найвідомішою спорудою за всю історію Китаю є Великий Китайський мур.
Великий Китайський мур. Серія кам’яних та земляних укріплень в північній частині Китаю, збудованих з метою захисту північних кордонів Китайської імперії проти нападів різних кочових племен. Найстаріша частина муру була збудована ще в п’ятому столітті до н.е. Одна з найбільш відомих частин муру збудована в 220–206 до н.е. першим імператором Китаю Цінь Ші Хуан-ді. Довжина муру – 21196 км З якою метою було збудовано Великий Китайський мур?
Донині точно невідомо, коли вперше виникли китайські ієрогліфи. Але є переказ про те, що китайські ієрогліфи винайшов історіограф небесного імператора Хуанді на ім'я Цан Цзе чотири тисячі років тому. Відомий учений і каліграф епохи династії Тан (618—907 рр. н.е.) Юй Шинань так сказав про винахід Цан Цзе: «Він створив шість видів ієрогліфічних рисок, узявши за зразок контури гір і потоків, річок і морей, сліди дракона та змії, птахів і звірів». Писали в давньому Китаї ієрогліфами
Китайські ієрогліфи — це справжній скарб культури Стародавнього Китаю. Китайці говорять про «єдність Неба і людини», що також відображається в ієрогліфах. У Китаї й досі вважається, що каліграфія відображає якості і характер людини. У стародавні часи люди, які хотіли найнятися на роботу, давали не резюме, як зараз, а свою каліграфію, за якою роботодавець і судив, наймати цю людину чи ні.
Винахід стародавнього Китаю — компас Китайці є прабатьками сучасного компаса. У той час, як стародавні римляни і греки орієнтувалися в незнайомому просторі за допомогою небесних тіл, китайці навчилися використовувати для цього магнітну ложку, прикріплену до металевої пластини, її ручка завжди вказувала південний напрям.
Винахід стародавнього Китаю — шовк В Китаї першими почали виготовляти з коконів гусениць шовкопряда шовк. Ніжна тонка тканина стала жаданою для жінок Близького Сходу і Середземномор’я, що дозволило китайцям дуже дорого її продавати. Китайці почали робити перші яскраві фарби на основі глини і різних рослин.
Акупунктура Китайськими лікарями був винайдений такий вид лікування хвороб людини як голковколювання. Стародавні китайці вважали, що деякі точки на людському тілі відповідають його внутрішнім органам. За допомогою голок, які китайські лікарі встромляли в такі точки, їм вдавалося активувати роботу внутрішніх органів людини.
Даосизм – одна з провідних релігійно-філософських течій Китаю, виник одночасно з конфуціанством (друга половина І тис. до н. е.).Ідеї даосизму: природа, суспільство, кожна людина окремо підкоряється не Небу, а всезагальному закону – дао, який вносить порядок в хаос речейсамовдосконаленнярівність між людьмипрагнення довголіття і безсмертя
4. Позначте тип писемності, що набув поширення у КитаїА)2 Б)1 В)3 Г)45. Співвіднесіть терміни лівої та правої колонки:1)Китайський філософ. А)Конфуцій2)Вчення про самовдосконалення. Б)Даосизм3)Мистецтво малювання ієрогліфів. В)Гобі4)Величезна пустеля на півночі Китаю. Г)Каліграфія6. Визначте, що було раніше?А)Імперія Хань. Б)імперія Цінь7. У наведеному списку позначте те, що стосується Китаю. А)Папір. Б)Порох. В)Ієрогліфи. Г)«Рамаяна»