Уже в лютому 1992 р. Міністерство культури України підготувало програму розвитку національної культури, яка практично поривала зв’язки з тоталітарним минулим і спрямовувала розвиток культури на шлях сповідування вищих гуманістичних цінностей. Парламент України невдовзі схвалив цю програму. Президент Л. Кравчук своїм указом передбачив заходи соціального захисту діячів культури й мистецтва в умовах переходу до ринкових відносин.
У перші роки незалежності було створено Комітет Національної премії ім. Т. Шевченка. До його складу увійшли відомі діячі української культури.відомий український поет, лауреат Шевченківської премії, совіцький дисидент і людина, яка й досі не йде на компроміс з власною совістю, – Ігор Калинець. Хор ім. О. Кошиця з Канади.
Указом Президента в 1996 р. Було створено Всеукраїнський фонд відтворення видатних пам’яток історико-архітектурної спадщини ім. Олеся Гончара. Прапороносці: (1946-1948 3 книги). Перекоп (1957). Людина і зброя (1960). Тронка (1963). Собор (1968). Циклон (1970). Берег любові (1976). Твоя зоря (1980). Свято-Троїцький собор у Новомосковську
У розвитку літератури відбулася докорінна переоцінка суспільних ідеалів. Набула бурхливого розвитку художня публіцистика, що пояснюється високим рівнем політизації суспільства. Багато письменників заглибилися в політику. Деякі з них поєднували творчість із політичною або громадською діяльністю: І. Дзюба, І. Драч,Д. Павличко, Є. Сверстюк, В. Яворівський та інші. Ніколи Вкраїна не буде рабою московських катів":
Історична проза збагатилася новими романами П. Загребельного,Р. Іванченко, Ю. Мушкетика. У літературу увійшло нове покоління,представлене насамперед іменами І. Андрусяка, Ю. Андруховича, О. Забужко, В. Медвідя, В. Цибулька та інших. У перші роки незалежності повернулися із забуття твори В. Винниченка, М. Зерова, Г. Косинки, М. Куліша, В. Стуса, Миколи Хвильового тощо. Читачі отримали можливість ознайомитися з творчістю літераторів діаспори: І. Багряного, Ю. Барабаша, В. Барки, Олега Ольжича, Ю. Липи, У. Самчука, О. Теліги та інших. Ангельська плоть 1992 Попіл снів 1995 Юлія, або запрошення до самовбивства (1994)Тисячолітній Миколай (1994)Брухт (2002)Стовпотворіння (2004)
Найвизначніші пам’ятки нашої держави було внесено до списку. Світової спадщини ЮНЕСКО. Софійський собор у Києві Збудований 1037 року київським князем Ярославом. Ки́єво-Пече́рська ла́вра. Заснований 1051 року як печерний монастир за межами Києва. Михайлівський Золотоверхий собор 1108 –1113 р
Збільшилася жанрова різноманітність української книги, поліпшилося її поліграфічне виконання. «Книжковий Арсенал» та «Львівський книжковий форум» стали популярними книжковими ярмарками, на яких бувають гості з усього світу. Книжковий бум, виникнення нових видавництв і їхні 247 спеціалізації свідчать про те, що вільна творчість може перебороти і фінансову скруту. Нові потужні видавництва видають україномовну продукцію і на цьому заробляють гроші («А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га», «Фоліо», «Видавництво Старого Лева», «Дух і Літера», та інші). Розширюється ринок споживача української книжки.
Розвиток театрального мистецтва в Україні пов'язаний з новаторськими пошуками режисерів І. Бориса, С. Донченка, А. Жолдака, В. Петрова, С. Мойсеева, Б. Шарварка та ін. Світове визнання здобув Р. Віктюк, який розпочинав творчу діяльність у Львові, а згодом створив власний театр у Москві. Серед акторів виділяються такі майстри, у А. Роговцева, Б. Ступка, сестри Сумські, А. Хостікев, Б. Бенюк, Л. Задніпровський та ін. Ада Роговцева. Р. Віктюк
Активно знімаючись до середини 90-х у кіно, широку славу і популярність, зокрема серед глядачів телебачення, Ользі Сумській приносить роль Роксолани Хатум в серіалі "Роксолана: Кохана дружина Халіфа", у складі якого були і багато інших відомих українських акторів. У деяких з епізодів особисто сама виконувала деякі трюки, як наприклад скачки на коні, не вдаючись до послуг каскадерів. У цей же час вона починає виступати телеведучою на каналі 1+1, відкриваючи й закриваючи цикл передач "Імперія кіно", який тривав з 1997 по 2008 роки.
Художник Максименко. Український живописець, майстер пейзажу і натюрморту. Член Спілки художників СРСР з 1960 року. Народний художник України (1994). Лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка (1994). Жив і працював Житомирі.“Гілка квітучої яблуні”, поч. 2000-х рр.;Натюрморт із квітами та лимоном”, 2006 р.
Оксана Мась. Відома одеська художниця, яка працює в різноманітних жанрах. До прикладу, українці могли побачити просто на вулиці її роботу "Діва Марія", яку вона склала з 15 тисяч писанок. За останні два роки художниця мала з десяток зарубіжних виставок, зокрема у Цюріху, Парижі, Лондоні й Москві. Оксана Мась. Вівтар націй
Ніна матвієнко. У репертуарі співачки багато народних пісень, серед них обрядові, ліричні, гумористичні, пісні-балади, українські пісні XVII—XVIII сторіччя. Ніна Матвієнко співпрацює з відомими вітчизняними композиторами сучасності; для неї пишуть свої твори Євген Станкович, Олег Кива, Мирослав Скорик, Ірина Кириліна, Ганна Гаврилець і багато інших. Вона зіграла в телевиставах («Маруся Чурай», «Катерина Білокур», «Розлилися води на чотири броди»), художніх фільмах («Солом’яні дзвони», «Пропала грамота»), в радіовиставах («Політ стріли», «Кларнети ніжності»). українська співачка, народна артистка України з 1985, лауреатка Державної премії УРСР ім. Шевченка (1988), Герой України. Член Спілки кінематографістів України (1989).
Популярними стали пісні Таїсії Повалій, Наталії Могилевської, Олександра Пономарьова, групи „Воплі Видоплясова”, „Океан Ельзи” та ін. Однак разом із тим він програє поки що у конкурентній боротьбі російському шоу-бізнесові, краще організованому, з великою кількістю талановитих виконавців.
Джамала українська співачка кримськотатарського походження, народна артистка України, переможниця 8-го міжнародного конкурсу «Нова хвиля» та 61-го пісенного конкурсу «Євробачення» (2016 рік). Виконує пісні в стилях джаз, соул, фанк, фолк, поп та електро, а також бере участь в оперних постановках і шоу.
Лі́лія Подкопа́єва українська спортсменка (спортивна гімнастика). Заслужений майстер спорту України (1994). Суддя міжнародної категорії.2006 Лілія перемогла на українській версії проекту «Танці з зірками». У парі з Сергієм Костецьким у вересні 2008 року представила Україну на Танцювальному Євробаченні 2008, де вони зайняли 3 місце. Здобутки. Абсолютна чемпіонка світу (1995, Японія, Сабає), Європи (1996, Велика Британія, Бірмінгем). Володарка Кубка Європи (1995). У 1996 р. на XXVI Олімпійських іграх в Атланті посіла перше місце в абсолютній першості, перше місце у вільних вправах, друге місце на колоді. Виступала за товариство «Динамо». Володарка 45 золотих, 21 срібної та 14 бронзових медалей. Організатор турніру «Золота лілія».
Любомир Гузар. Любоми́р Гу́зар (26 лютого 1933, Львів, Польська республіка — 31 травня 2017, Київ, Україна) — український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011). Священник (з 1958), єпископ (з 1977), кардинал (з 2001). Верховний архієпископ Львівський (з 2001), Києво-Галицький (з 2005), архієпископ-емерит (з 2011).
Філарет Філарет (в миру: Михайло Антонович Денисенко; нар. 23 січня 1929, Благодатне, Амвросіївський район) — український православний церковний діяч, архієрей. Патріарх Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) у 1995—2018 роках, Патріарх Київський і всієї Руси-України[1], із 15 грудня 2018 року носить титул «почесний патріарх»[2] Православної церкви України[3][4]. Герой України (2019)
Епіфаній. Митрополи́т Епіфа́ній (у миру Думе́нко Сергій Петрович; нар. 3 лютого 1979, село Вовкове, Коноплянська сільська громада, Березівський район, Одеська область, Україна) — митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України з 15 грудня 2018 року, голова Управління зовнішньоцерковних зв'язків ПЦУ
ТОМОС - (грец. τόμος) — указ, декрет, окружне послання предстоятеля помісної православної церкви у деяких важливих питаннях церковного устрою. Шляхом надання томосу деякій частині «материнської» церкви офіційно проголошується автономія в управлінні або автокефалія.2018 року Синодом Вселенського Патріархату прийнято рішення про початок процедур, необхідних для надання томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні. 6 січня 2019 року патріарх Варфоломій І вручив томос про автокефалію Православної Церкви України митрополиту Київському і всієї України Епіфанію.