МЕТА: узагальнити і систематизувати знання учнів про дієслово як самостійну частину мови; вдосконалювати навички знаходити дієслова у тексті, визначати їх граматичні ознаки і синтаксичну роль, підвищувати культуру усного і писемного мовлення; виховувати патріотичні почуття, гордість за свою Батьківщину, за свій рідний край – Закарпаття.
Записати речення, ставлячи дієслова, що в дужках, у потрібній формі, визначити спосіб дієслів. Якщо би ти (мовчати), то (залишатися) би мудрим. (Стримувати) себе у всьому, а найбільше – у словах. Одне погане слово (сказати) – (почути)десять. Слів не (розкидати) – добру славу (мати). Раз (промовчати), де слід, і (відвертати) тисячу бід. І риба б (співати), якби голос (мати).
Розподільний диктант. Записати дієслова першої дієвідміни - у першу колонку та другої дієвідміни – у другу. Святку…мо, вивча…ш, знаход…ш, ненавид…те, сто...мо, схоч…те, лет…те, колиш…ться, осміл…ться, одяга…ться, захист…мо, пиш…ш, утриму...мося, змін…ться, тьопа…те, перестав…ш. Ключ: у словах підкреслити другу букву від початку. З цих букв прочитати закінчення вислову давньоримського письменника Публія Теренція: «Якщо двоє роблять те саме,…»
Які види має дієслово?А)Теперішній і майбутній;В)дійсний і наказовий;Б)простий і складний;Г)доконаний і недоконаний. У якому рядку всі дієслова теперішнього часу?А)Питати, мити,класти, іти;Б)перетворила, забігав, плакав, дивлюся;В)іду, колоситься, мріємо, зріють;Г)перетворюють, кохає, живе, плакатиме. Тестові завдання
3. Виділіть речення, у якому вжито дієслова минулого часу. А)Чую, земле, твоє дихання, розумію твій тихий сум. Б)Лягло сонце за горою, зірки засіяли. В)Бринять живою радістю ліси, як ранок спалахне на небокраї. Г)Осінь ходить, яблука золотить4. Виділіть речення, у якому вжито дієслова майбутнього часу. А)Забіліли сніги, забіліли пухнасті, і украли вони в білу шубу поля. Б)Буде спати зерно, щоб прокинутись в щасті, коли сонцю обійми розкриває земля. В)Засинають поля, облітає гілля, і садами по жовтому листі лине осінь в багрянім намисті. Г)Люблю дітей, та й як їх не любити.