Самостійна робота. I рівень1. Що таке саморегуляція? 2. Які методи саморегуляції ви знаєте? 3. Що є протилежністю самоконтролю? II рівень 4. Чи доводилося вам вдаватися до самопідбадьорення? За яких обставин? 5. Наведіть приклади ситуацій, коли вам необхідно було здійснити самонаказ. 6. Навіщо людині потрібно усвідомлювати й оцінювати власні емоції? III рівень 7. Чому саме сильна воля є основою самовиховання й самоконтролю? 8. Чому саморегуляція неможлива без наявності волі? 9. Чи передбачає самоконтроль уміння контролювати свої думки? IV рівень 10. Доведіть, що емоційно зріла людина може здійснювати саморегуляцію. 11. Чому людина зі слабкою волею не здатна до саморегуляції? Наведіть приклади, що пояснюють вашу думку. 12. Доведіть, що самоконтроль — одна з характеристик свободи й відповідальності особистості.
Що сприяє ефективному навчанню?Здібності — це сукупність індивідуальних властивостей кожної людини, які необхідні для успішного виконання певних видів діяльності. Здібності до навчання потребують розвитку, вони виявляються тільки за умови прояву наполегливості й інтересу до справи, якою людина займається. Здібності реалізують функції відображення світу й регуляції поведінки: відчуття, сприйняття, пам’ять, увагу, мислення тощо.
Активне й пасивне навчання. Пасивний метод навчання передбачає, що вчитель є головною дійовою особою процесу, а учні виконують роль пасивних слухачів, які потім відповідають на запитання вчителя, виконують самостійні роботи. Найпоширеніший вид пасивного навчання — це лекція. Активний метод навчання передбачає, що учень є активним учасником процесу, а не пасивним слухачем. Серед активних методів навчання найбільш ефективними є інтерактивні методи. Це така форма роботи, під час якої учні й учителі перебувають у постійному діалозі та взаємодії, дотримуючись при цьому правил спілкування.
Основні типи сприймання інформації аналітичний—намагання людини вирізняти й аналізувати насамперед деталі, подробиці;синтетичний — схильність до узагальненого відображення явищ і визначення суті того, що відбувається;аналітико-синтетичний—намагання зрозуміти основну сутність явища та фактичне її підтвердження;емоційний—схильність людини швидше до висловлювання свого ставлення, власних переживань, спричинених певними явищами, ніж до визначення їхньої сутності або властивостей.
рівні засвоєння інформації перший — запам’ятовування та подальше відтворення матеріалу (цей рівень сприяє накопиченню знань, фактів, наукової інформації);другий — застосування інформації, знань на практиці, уміння використовувати знання в подібній ситуації, за шаблоном;третій — застосування знань у нестандартній, оригінальній ситуації, творчий підхід до розв’язання задач, трансформація та комбінація знань, самостійне оцінювання явищ.
Узагальнення. I рівень 1. Які умови ефективного навчання ви знаєте? 2. Чому навчання має бути різноманітним? 3. Чим відрізняються активне й пасивне навчання? II рівень 4. Чому навчання не буде успішним, коли те, що ви вивчаєте, не відповідає вашим здібностям, інтересам, уподобанням? 5. Чи ставитеся ви до навчання як до щасливої можливості? 6. Про що свідчить піраміда ефективності навчання? III рівень 7. Чому, опинившись у колі людей, які вважають навчання цікавим і радісним, ви починаєте розділяти їхню думку? 8. Чому повноцінний сон є важливою умовою ефективного навчання? 9. Які ознаки активного навчання ви знаєте? IV рівень 10. Чому нові знання необхідно співвідносити з наявними? 11. Доведіть, що навчання — це робота, яка вимагає свідомих зусиль. 12. Чому найкраще ми запам’ятовуємо інформацію тоді, коли вчимо інших? Підтвердьте свою думку прикладами.