Сформувати в учнів загальне уявлення про внутрішнє середовище організму, його склад у відносній постійності;визначити основні функції крові; формувати компетентнісне ставлення учнів до проблеми здоров'я та здорового способу .
Життя триває - коли є спогади про минуле; Життя триває ~ коли важливе сьогодення; Життя триває ~ коли хвилює майбутнє!
Номер слайду 2
Тема «Внутрішнє середовище організму. Кров, її склад та функції. Лімфа». Мета нашого уроку: Ознайомитися з основними поняттями теми: «внутрішнє середовище організму», «тканинна рідина», «лімфа», «кров», «гомеостаз». Вивчити склад й функції складових внутрішнього середовища організму. З’ясувати значення сталості внутрішнього середовища організму для здоров’я людини.
Номер слайду 3
Бернар Клод (1813 — 1878) Французький фізіолог вперше вжив термін “Внутрішнє середовище організму”. Внутрішнє середовище організму утворене трьома рідинами – кров, лімфа й тканинна рідина, що здійснюють зв'язок між усіма органами та клітинами організму, між організмом і навколишнім середовищем.
Номер слайду 4
Яка з трьох рідин, що становлять внутрішнє середовище організму, відіграє важливу роль у підтримці сталості внутрішнього середовища організму?
Номер слайду 5
Внутрішнє середовище організму Тканинна рідина Лімфа Кров Поняття Склад Розташування Місце утворе-ння Функції
Номер слайду 6
Внутрішнє середовище організму Тканинна рідина Лімфа Кров Поняття це рідина яка омиває всі клітини тіла і здійснює обмін речовин між ними і кров’ю. Склад Вода, розчинені в ній поживні речовини, кисень, вуглекислий газ. Розташування Проміжки між клітинами всіх тканин Місце утворе-ння За рахунок плазми крові й кінцевих продуктів дисиміляції Функції Проміжне середовище між кров'ю та клітинами організму
Номер слайду 7
Внутрішнє середовище організму Тканинна рідина Лімфа Кров Поняття це рідина яка омиває всі клітини тіла і здійснює обмін речовин між ними і кров’ю. Це прозора рідина, що за складом дуже схожа на тканинну рідину, однак вона містить велику кількість лімфоцитів Склад Вода, розчинені в ній поживні речовини, кисень, вуглекислий газ. Вода, розчинені в ній продукти розпаду органічних речовин. Розташування Проміжки між клітинами всіх тканин Лімфатична система утворена лімфатичними капілярами та судинами, які об'єднуються у дві протоки, що впадають у порожнисті вени в ділянці шиї Місце утворе-ння За рахунок плазми крові й кінцевих продуктів дисиміляції За рахунок тканинної рідини, яка всмоктується через мішечки на кінцях лімфатичних капілярів Функції Проміжне середовище між кров'ю та клітинами організму Фільтрування та знезараження тканинної рідини
Номер слайду 8
Внутрішнє середовище організму Тканинна рідина Лімфа Кров Поняття це рідина яка омиває всі клітини тіла і здійснює обмін речовин між ними і кров’ю. Це прозора рідина, що за складом дуже схожа на тканинну рідину, однак вона містить велику кількість лімфоцитів Це непрозора рідина червоного кольору, яка циркулює по судинах кровоносної системи. Склад Вода, розчинені в ній поживні речовини, кисень, вуглекислий газ. Вода, розчинені в ній продукти розпаду органічних речовин. Плазма: вода, білки, жири, мінер.солі, сечовина. Формені елементи: еритроцити, лейкоцити, тромбоцити Розташування Проміжки між клітинами всіх тканин Лімфатична система утворена лімфатичними капілярами та судинами, які об'єднуються у дві протоки, що впадають у порожнисті вени в ділянці шиї Кровоносні судини: артерії, вени, капіляри Плазма крові Місце утворе-ння За рахунок плазми крові й кінцевих продуктів дисиміляції За рахунок тканинної рідини, яка всмоктується через мішечки на кінцях лімфатичних капілярів За рахунок усмоктування білків, жирів, вуглеводів, води та мінер.солей їжі Червоний кістковий мозок, селезінка, лімфатичні вузли Функції Проміжне середовище між кров'ю та клітинами організму Фільтрування та знезараження тканинної рідини Взаємозв'язок усіх органів організму із зовнішнім середовищем Транспортна, захисна
Номер слайду 9
Внутрішнє середовище організму ЛІМФА КРОВ ТКАНИННА РІДИНА Плазма Формені елементи Лейкоцити Еритроцити Тромбоцити
Номер слайду 10
Гомеостаз - це сукупність складових пристосувальних реакцій організму, спрямованих на усунення або максимальне обмеження дії чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, які порушують динамічну сталість внутрішнього середовища організму.
Номер слайду 11
Дихальну – полягає у перенесенні кисню від легень до клітин, а вуглекислого газу від клітин до органів дихання. Видільну – перенесення від клітин до органів виділення продуктів обміну, надлишку води та мінеральних солей. Терморегуляторна полягає у підтри- манні постійної температури тіла.
Номер слайду 12
Гомеостатична: підтримання динамічної сталості внутрішнього середовища організму, що досягається завдяки тому, що кров, омиваючи усі органи і тканини, здатна нормалізувати склад внутрішнього середовища під контролем нервової системи.
Категорії 3 бали 2 бали 1 бал Активність Висока Середня Низька Матеріал уроку Засвоїв добре Засвоїв частково Засвоїв слабо Пояснити товаришу тему Можу сам Можу але з допомогою Важко сказати
Номер слайду 15
8-9 балів золота медаль 6-7 балів срібна медаль 3-5 балів бронзова медаль