Презентація повинна ввести учнів у світ народної казки. Ілюстрації, що містяться на слайді "Види казок", покликані надати уяву про казкових героїв, що докорінно відрізняються, коли йдеться про різновиди народної казки.
Повторення – мати навчання 1. Бесіда. · Що означає слово «фольклор»? · Назвіть відомі жанри фольклору. · Які твори усної народної творчості вам відомі? 2. Творче завдання: зі слів скласти прислів’я: слабких, злість, зброя; руйнує, добро, будує, зло; слово, людині, палиця, допомагає, добрій, не допоможе, лихій; вчить, на, жить, як, казка, світі
Номер слайду 3
Світ дивовижний вас вітає! Всіх тих, хто вдумливо читає. І тих, хто любить мандрувати Та прагне більше пізнавати. Кмітливих, добрих і відважних, А ще, звичайно ж, і уважних Він звеселить і причарує, Окрилить тим, що подарує Казок барвистий хоровод. Ми на шляху у Світ Казок!
Номер слайду 4
Що не казка, то нове диво! Жанрова специфіка фольклорної казки. Різновиди казок, їх характерні ознаки Казка багатогранна й завжди по-новому радує, зворушує та навчає… Якоб і Вільгельм Ґрімм Стара казка потрібна. В ній багато того доброго минулого, яке корисне нині і знадобиться потім. П.Бажов
Номер слайду 5
Казковий світ – чудовий світ! Найпопулярнішим та найулюбленішим жанром серед дітей є казка. Мабуть, немає у світі людини, яка б не любила або не знала хоча б однієї казки. Так уже повелося, що у всі часи і у всїх народів довгими зимовими вечорами, коли за вікнами лютувала хуртовина і мороз розмальовував шибки химерними візерунками, люди слухали історії, в яких реальне життя поєднувалося із тим, до якого вони прагнули. Ці розповіді, створені народною фантазією, передавалися від уст до уст: батьки – дітям, діти – своїм дітям … Довгий час вони подорожували від села до села, від міста до міста, від однієї країни до іншої, поки не були записані в рукописи, звідки й потрапили до книг. Така історія життя народних казок, знайомих кожній людині з раннього дитинства.
Номер слайду 6
У давній африканській притчі «Як з’явилися у людей казки» розповідається: «Миша могла проникнути усюди. Вона була в палацах багатіїв і в оселях бідняків. Її маленькі блискучі очки стали свідками багатьох таємниць. Яким би надійним не було сховище, миша все одно туди проникала. І ось одного разу вона вирішила сплести собі казки з усього того, що бачила на своєму віку. Кожну казку миша одягла в яскраву сукню – чорну чи білу, червону чи синю. Так казки з’явились в мишачій хаті. Своїх дітей у неї не було, і казки їй замінили їх. Одного разу отара овець проходила по тому полю, де була мишача хатка, і якась вівця вибила ногою двері мишачої хатки. Казки вибігли звідти і розбіглися по всій землі.» І таки справді, казка – колективне творіння народного розуму і таланту, сплетене із найрізноманітніших таємниць, уявлень про світ, із мрій про перемогу над злими силами і щастя, яке кожен уявляє по – різному.
Номер слайду 7
Побудова казки Словникова робота Казка (від «казати», «розповідати») – один із основних жанрів усної народної творчості (фольклору), розповідний твір про вигадані, здебільшого фантастичні події, які сприймаються і переживаються як реальні. Будова казки: зачин, основна частина, кінцівка Особливості казок · Дія казки відбувається в особливому вигаданому світі · Характерні чарівні предмети, які допомагають героям у випробуваннях · Присутність фантастичних героїв · Повторення магічних чисел: 3, 7, 12 · Певні вислови, що мандрують із казки в казку: красна дівиця, добрий молодець · Завжди закінчується добре, перемогою добра над злом
Номер слайду 8
казки народні (фольклорні) Літературні (авторські) Відмінність фольклорної казки від літературної Фольклорна Багато авторів Багато варіантів Усна форма існування Створюється в прозі Літературна Один автор Один варіант Письмова форма Може бути написана у віршах
Номер слайду 9
Види казок Народні казки Казки про тварин Чарівні казки Побутові казки
Номер слайду 10
Казки про тварин Це найдавніші серед казок. У всіх казках про тварин є чарівний елемент – звірі, птахи, риби розмовляють у них людською мовою і поводяться як люди. Казки про тварин цікавили багатьох учених і письменників світу. На Україні, зокрема, вивчивши «звіриний епос», створив свою славнозвісну збірку «Коли ще звірі говорили» Іван Франко. У фольклорі слов’янських та західноєвропейських народів казок про тварин порівняно небагато. А от у народів Америки, Австралії, Азії, Африки їх без ліку. В кожній країні у казках живуть «свої» тварини. В Європі – це вовк, ведмідь, заєць, кінь, собака, кіт, півень, орел, ворон, в Азії та Африці – лев, тигр, слон, мавпа, папуга, в Австралії – кенгуру.
Номер слайду 11
Чарівні або фантастичні казки В казках діють чарівні сили, чарівні предмети, відбуваються чарівні перевтілення. Герої здійснюють дивовижні подвиги, вбивають чудовиськ, дарують людям вогонь і живодайну воду, навчають їх ремесел, рятують від смерті, завжди виходять переможцями, їм допомагають фантастичні добрі істоти. Повторюються магічні цифри «3», «7». У будь – якій чарівній казці відбилися уявлення народу про добро і зло.
Номер слайду 12
Побутові казки Ці казки люди почали складати на пізніших етапах своєї історії. Їхні герої – бідні селяни, наймити, солдати – це найчастіше герої позитивні. Вельможі, пани, багаті хазяї, купці теж герої побутових казок, але герої - негативні. В цих казках немає фантастичних перетворень, чарівної вигадки, ситуації – реальні.
Номер слайду 13
Мандрівний сюжет Ми вже побачили, що казки надзвичайно різноманітні. Вчені-фольклористи взялися до вивчення казок різних народів світу і побачили в них дуже багато спільного. Це пояснюється тим, що довгий час фантастичні розповіді передавалися з покоління в покоління, доповнювалися, змінювалися. В багатьох народів світу є схожі казкові історії. Казки різних народів світу схожі між собою тому, що бажання та прагнення, надії та мрії усіх народів схожі. Усі народи хотіли, хочуть і хотітимуть жити в мирі, прагнуть свободи і щастя. І про все це розповідалося, розповідається й довіку буде розповідатися в казках, що їх складали, складають і складатимуть народи світу. Мандрівний сюжет – спільні історії, сюжети, які трапляються у фольклорі різних народів.
Номер слайду 14
1 2 3 4 Відгадай казку за малюнком
Номер слайду 15
6 5 7 8
Номер слайду 16
9 10 11 12
Номер слайду 17
Висновок У казці гармонійно поєднуються реальне й фантастичне, зачаровуючи нас красою рідного слова – мудрого, доброго, оптимістичного. Споконвіку старші покоління передавали в казках своїм нащадкам власний світогляд, моральні принципи, мрії про нездоланність добра і правди, про щасливе життя. · Казка є скринькою Божого добра. В народних казках висміюються вади та негативні риси: жадібність, лінощі, хвалькуватість. · Казка є колективним творінням народного розуму й таланту. У ній завжди перемагає добро. · Казки повчають і розважають. Їх люблять читати, слухати малюки і дорослі.
Номер слайду 18
Домашнє завдання 1. Переказати статтю підручника с. 27 - 34 2. Прочитати казку «Фарбований шакал». 3. За бажанням намалювати ілюстрацію до своєї улюбленої казки.