Західноукраїнська Народна Республіка. Підготувала учитель історії Захарченко Світлана Юріївна
Номер слайду 2
Причини виникнення ЗУНР- революційні події в Росії,- поразка австро-угорських військ на Галичині й Поділлі,- проголошення УНР,- посилення державної кризи в Австро-Угорщині. Отож, коли у жовтні 1918 року Австро-Угорщина розпалася на декілька незалежних держав, український народ розпочав рішучі заходи – створення власної держави на західноукраїнських землях.
Номер слайду 3
18 жовтня 1918р. – у Львові зібралася Українська Національна Рада – вищий орган влади української держави, розташованої на теренах Східної Галичини, Лемківщини, Північно-Західної Буковини й Закарпаття. Головою УНРади обрали Є. Петрушевича.
Номер слайду 4
Євген Петрушевич1863р. народився Євген Петрушевич, правник, український громадсько-політичний діяч, президент Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), керівник Української Національної Ради. Відіграв провідну роль у створенні західноукраїнської державності та першому об’єднанні Галичини з Наддніпрянщиною (Акт злуки УНР і ЗУНР був урочисто проголошений у Києві 22 січня 1919 року). Головні вимоги Є. Петрушевича: поділ Галичини на Східну і Західну, встановлення української адміністрації у Східній Галичині, відкриття Українського університету, збільшення прав українським виборцям.
Номер слайду 5
Дмитро Вітовський. Воював у складі легіону УСС. Голова Українського військового генерального комісаріату, який здійснив переможене Листопадове повстання 1918р. у Львові й передав владу в Галичині Українській Національній Раді. Секретар військових справ ЗУНР.“Листопадовий зрив”1 листопада 1918 року у Львові відбувся листопадовий чин, після чого відбулося проголошення ЗУНР.
Номер слайду 6
Юрист, громадсько-політичний діяч Галичини, депутат Палати послів австрійського парламенту (1907-1918 рр.) і президент українського клубу в парламенті (1910-1916 рр.) та депутат Галицького сейму (1908-1914 рр.) і президент «Руського клубу» в ньому (1910-1914 рр.), із 1914 р. – голова Головної української ради та Загальної української ради.9 листопада Українська Національна рада утворила уряд – Тимчасовий державний секретаріат. Очолив Кость Левицький. Кость Левицький
Номер слайду 7
21 листопада 1918р. – молода держава зазнала могутнього удару польських військ . Галицькі вояки були змушені здати Львів, і уряд переїхав спочатку до Тернополя, а наприкінці грудня до Станіславова. Створення армії ЗУНР за підтримки УНР. Основа – полк Українських січових стрільців. Українська Галицька армія (УГА) близько 100 тис. осіб на чолі з Михайлом Омеляновичем-Павленко
Номер слайду 8
Михайло Омелянович-Павленко. Генерал-полковник Армії УНР. Від початку підтримав Українську революцію. У грудні 1918 – червні 1919 рр. Був Головнокомандувачем УГА З грудня 1919р. – командувач Армії УНР(до липня 1921р.) З листопада 1920 р. перебував в таборі інтегрованих вояків у Польщі, згодом в еміграції. Автор наукових праць із військової історії України.
Номер слайду 9
Внутрішня політика ЗУНРДемократичні вибори8-годинний робочий день. Земля-селянам. Українська мова-державна
Номер слайду 10
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Мета зовнішньої політики. Зовнішня політика. Домогтися міжнародного визнання ЗУНР Відкриття посольств в Австрії. Угорщині, НімеччиніПредставництво інтересів на Паризькій мирній конференціїВідкриття дипломатичних представництв ЗУНР у Чехословаччині, США, Канаді, Італії, БразиліїНалагодження дипломатичних відносин Делегація ЗУНР брала участь у Паризькій мирній конференції. (1919)Припинення війни з Польщею. Ведення переговорів з делегаціями країн Антанти про укладення перемир'я з Польщею та про припинення війни.
Номер слайду 11
22 січня 1919р. – на Софійському майдані урочисто проголошено Акт Злуки УНР ТА ЗУНР в єдину соборну Українську Народну Республіку. Є. Петрушевич увійшов до складу Директорії.
Номер слайду 12
Юзеф Галлер. Як розгорталася українсько-польська війна?Країни Антанти були прихильниками Польщі і тому вислали підтримку - 60 тис. армію на чолі з генералом Юзефом Галлером. В той час в ЗУНР не було підтримки на міжнародній арені. Червень 1919р. – Чортківська офензива - останній наступ УГА на чолі з новим командувачем генералом Олександром Грековим. У результаті було відвойовано майже половину території, окупованої польськими військами з середини травня.
Номер слайду 13
Олександр Греков. Після проголошення Української Держави гетьмана Скоропадського (квітень 1918 року) Олександр Греків перейшов в опозицію до Скоропадського, очолив Український військовий союз «Батьківщина». Наприкінці 1918 — на початку 1919 р. — міністр військових справ УНР, перший Наказний отаман Армії УНР. 9 червня 1919 року призначений командувачем Українською Галицькою армією. На цій посаді пробув до 5 липня 1919 року, коли через конфлікт із керівництвом вийшов у відставку та виїхав з сім'єю до Чернівців, які в той час належали Королівству Румунія.
Номер слайду 14
Наслідки польсько-української війни Наприкінці червня 1919 року польська армія перейшла в наступ. Відділи УГА 16-18 липня 1919-го перейшли за річку Збруч, територію ЗУНР окупувала Польща. Близько 10 тисяч поляків і 15 000 українців, в основному солдати, загинули під час цієї війни.