Залози внутрішньої секреції (ендокринні залози) тіла людини
Номер слайду 2
План 1. Біологічне значення залоз внутрішньої секреції. 2. Будова і функції ендокринних залоз голови. 3. Ендокринні залози шиї та грудної клітки. 4. Характеристика ендокринних залоз черевної порожнини і тазу. 5. Регуляція діяльності ендокринних залоз.
Номер слайду 3
ЗАЛОЗИСТИЙ ЕПІТЕЛІЙ Основна функція тканини - синтез і виділення специфічних продуктів – секретів на поверхню шкіри, слизових оболонок, і в порожнину деяких внутрішніх органів – зовнішня (екзокринна) секреція, або в кров або лімфу – внутрішня (ендокринна) секреція
Номер слайду 4
ВИДИ ЗАЛОЗ За́лоза (лат. glandula) — орган в тілі, функцією якого є вироблення і виділення специфічних речовин (секретів). Утворені із залозистого епітелію. Секрети (речовини) можуть виділятися у зовнішнє середовище чи у кров. Відповідно розрізняють: -- залози зовнішньої секреції (екзокринні), які мають вивідні протоки і виділяють свої секрети на поверхню тіла чи слизових оболонок порожнин тіла -- залози внутрішньої секреції (ендокринні), речовини яких надходять безпосередньо до крові або лімфи -- залози змішаної секреції, секрети яких можуть надходити як на поверхню тіла, так і до крові .
Номер слайду 5
Ендокринна система Ендокринна система – це система залоз внутрішньої секреції, тобто залози не мають вивідних протоків і вироблений ними секрет виділяється прямо в кров, а з нею розносять по всьому організму і діють на весь організм
ГОРМОНИ Гормо́ни (грец. Ορμόνη) — це біологічно активні речовини, що виділяються ендокринними залозами безпосередньо у кров і впливають на певні органи і тканини-мішені або на організм в цілому.Гормони є гуморальними (такими, що переносяться з кров'ю) регуляторами певних процесів у певних органах і системах.
Номер слайду 8
ПОРУШЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЕНДОКРИННИХ ЗАЛОЗ . При порушеннях діяльності ендокринних залоз виникають різні захворювання: посилення діяльності залози — гіперфункція (від грец. hyper - над), коли утворюється і виділяється в кров надмірна кількість гормону; послаблення діяльності залози — гіпофункція (від грец. hypо - під, пониження), коли утворюється і виділяється в кров мало гормону4 гіпертрофія залози – це збільшення розмірів тканини залози, тобто розростання залози, що також впливає на її функціонування; атрофія залози – це зменшення розмірів залози, її маси
Номер слайду 9
Гіпо́фіз Гіпо́фіз (лат. hypophysis - нижній придаток мозку) — округле утворення масою всього 0,5-0,6 г, розміщене на нижній поверхні головного мозку в гіпофізарній ямці турецького сідла клиновидної кістки. Відноситься до центральних органів ендокринної системи і до проміжного мозку. Гіпофіз відповідає за вироблення гормонів: гормон росту(соматотропін), лактогенний, тиреотропний, адренокортикотропний та гонадотропний гормон.
Номер слайду 10
Гігантизм Гігантизм виникає при гіперфункції гіпофізу з дитячого віку
Номер слайду 11
Карликовість Карликовість виникає при гіпофункції гіпофізу з дитячого віку
Номер слайду 12
Карлики та гіганти
Номер слайду 13
Акромегалія виникає при гіперфункції гіпофізу уже в дорослому віці
Номер слайду 14
Шишкоподібне тіло (епіфіз) Шишкоподібне тіло (епіфіз, пінеальна залоза, верхній мозковий придаток) — невелике утворення, розташоване у глибині мозку; функціонує або як сприймаючий світло орган, або як залоза внутрішньої секреції, активність якої залежить від освітленості. У людини це утворення формою нагадує соснову шишку, звідки і одержало свою назву (piphysis — шишка, наріст).
Номер слайду 15
Щитоподібна залоза Щитоподібна залоза — непарний, двохдольковий, орган, розташований на передній поверхні шиї, попереду трахеї, який регулює основний обмін і забезпечує кальцієвий гомеостаз крові. Виділяє життєво важливі йодовмісні гормони: тироксин та трийодтиронін. Завдяки вільному сполученню з гортанню вона піднімається і опускається при ковтанні, зміщується в бік при повороті голови.
Номер слайду 16
Кретинізм Кретинізм- ендокринне захворювання, гіпофункція щитовидної залози, затримка фізичного та психічного здоров`я. Симптоми кретинізму: низький ріст; товстий, великий язик; плоский ніс; розумова відсталість.
Номер слайду 17
МІКСЕДЕМА Мікседема — хвороба, що виникає при гострій гіпофукції внаслідок тривалої недостатності гормонів щитоподібної залози. Внаслідок порушення білкового обміну розвивається набряк тканин організму.
Номер слайду 18
Базедова хвороба Базедова хвороба – захворювання, що виникає в зв`язку з гіперфункцією щитовидної залози, до крові при цьому надходить надмірна кількість її гормону – тироксину. Зустрічається в жінок віком 20-40 років.
Номер слайду 19
Прищитоподібні залози Прищитоподібні залози (4) розташовані на задній поверхні щитоподібної залози під спільною сполучнотканинною капсулою. Утворюють гормон – паратгормон. Всього в організмі людини є чотири прищитоподібних залози - парна верхня і парна нижня. Це життєво необхідні органи, що виробляють паратгормон, який регулює концентрацію іонів кальцію в крові
Номер слайду 20
Загрудинна (вилочкова) залоза; тимус Ти́мус або загрудни́нна за́лоза (лат. thymus) — належить до центральних залоз імунного захисту, кровотворення, в якому відбувається диференціація Т-лімфоцитів, які проникли сюди з током крові з кісткового мозку. Тут виробляються регуляторні гормони (тимозин, тимулін, тимопоетин), які забезпечують розмноження і дозрівання Т-лімфоцитів, а також низку біологічних активних речовин – інсуліноподібний і кальцитоніноподібний фактор, фактор
Номер слайду 21
Надниркові залози Надниркові залози - парна ендокринна залоза людини. Розташована безпосередньо поруч з нирками. Відіграє важливу роль в регуляції обміну речовин і адаптації організму до несприятливих (стресових) умов. Надниркові залози складаються з двох структур - коркової речовини (утв. кортикостероїди) і мозкової речовини (утв. адреналін і норадреналін), які регулюються нервовою системою.
Номер слайду 22
Аддісонова хвороба Хвороба Аддісона - захворювання, що виникає в зв`язку з порушенням функцій надниркових залоз, яке найчастіше є наслідком їх туберкульозу. Спостерігається приблизно в 30-50 років. Розвивається поступово, супроводжується слабкістю, розладами травлення, бронзовим забарвленням шкіри й слизових оболонок.
Номер слайду 23
Підшлункова залоза Підшлункова залоза виконує подвійну дію: травну і гормональну(змішаної секреції). Внутрішньосекреторна частина займає всього 3% усієї маси залози – це інсулярні острівці або острівці Лангерганса. Виробляє ця залоза гормони, які контролюють вміст глюкози в крові. За недостатнього вироблення гормону інсуліну виникає тяжке захворювання – цукровий діабет.
Номер слайду 24
Статеві залози Статеві залози (гонади) – чоловічі – сім`яники, жіночі – яєчники(змішаної секреції) Продукують гормони та утворюють статеві продукти (яйцеклітини та сперматозоїди). Чоловічі гормони – андрогени, жіночі – естрогени. Вони зумовлюють вторинні статеві ознаки.